Empire Total War - dojmy
zdroj: Sega

Empire Total War - dojmy

16. 9. 2008 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

Série se posunula do 18. století, kdy na scénu přichází střelný prach, námořní střety a kolonizace celého světa. Hvězdami však byli Prusové a Britové, kteří před našimi zraky svedli symbolickou bitvu o Lipsko.

Autor: Warlock
Publikováno: 16.září 2008

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Na prezentaci dalšího dílu slavné série Total War jsem se hodně těšil. Stejně totiž jako moji oblíbení Age of Empires se hra dostane z dlouhé éry lučištníků a získá díky střelnému prachu úplně nový rozměr. Skoro mě tak ani nemrzelo, že výkonný producent hned na začátku GC prezentace s politováním oznámil, že námořní bitvy nejsou ještě úplně hotové a za půl rok, který zbývá do vydaní, mohou ještě projít výraznými změnami a že je zkrátka neuvidíme naživo. Takže alespoň všichni novináři vzali na úvod zavděk krátkým námořním videem, které předcházelo dopředu slibované bitvě u Lipska.

 Trochu si zaplavat
„Poprvé v dějinách série Total War se do hry dostanou námořní bitvy. Důležité bude natočení lodí, jejich rychlost, vhodný moment pro střelbu a zejména použitá munice. Samozřejmě jsme všechno okořenili skvělými vizuálními efekty a hráč bude mít možnost nepřátelskou loď zahákovat a převzít pod svojí kontrolu,“ popisoval průběh videa jeden z tvůrců. To, co se odehrávalo, na obrazovce bylo skutečně úžasné.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Vidět tu nervy drásající smrtící salvu z několika desítek děl, odletující kousky trupu, padající stěžně či lodě zahaleny kompletně v plamenech opravdu stálo za to. Přidejte si ještě navrch vojáky, kteří se pomocí lan dostávali na nepřátelské koráby, a perfektní hudební doprovod, jenž bude po vzoru dřívějších dílů bezpochyby součástí hry. Tohle všechno znásobte tak desetkrát za každou kocábku na vodní hladině a dostanete zhruba představu o tom, co jsem to odpoledne viděl.

 Bitva o Lipsko
Ani ne deset vteřin poté, co jsem se po shlédnutí videa trochu oklepal, už jeden z tvůrců rozmisťoval pruské jednotky okolo Lipska, které bylo okupováno Brity. Lipsko prý tvůrci vybrali pouze skutečně náhodou. Dělostřelectvo umístil pod ochranu lehké kavalérie na křídlo a na samotný střed napasoval mušketýry. Britové na tom byli podobně a místo toho, aby zůstávali v bezpečí města, vydali se naproti Prusům na otevřený prostor.

Angličané, vědomi si velkého nebezpečí od dělostřelectva, se okamžitě vydali s těžkou jízdou zmasakrovat nepříliš dobře chráněné kanonýry. Pruská lehká kavalérie se však nemusela vůbec hnout z místa, protože veškerou špinavou práci za ní udělali nastražené „miny“, které doslova rozprášily první pokus soupeře o výpad.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Mezitím se to už na středu mydlilo mezi mušketýry, kteří se kryli za zídkami a souboj tak trochu připomínal zákopovou válku bez jasného vítěze. „Do hry jsme implementovali nový systém krytí, kdy už neplatí pouze nějaký 25% bonus k obraně. Pokud je voják neustále schovaný za nějakou překážkou, tak o něj prakticky nemůžete přijít,“ poznamenal jeden z tvůrců hry.

Velkým přínosem pro stratégy rovněž bude možnost umisťování pěchoty do budov, což je v sérii Total War novinka. Nepřátelské vojáky bude možno dostat ven pouze za pomoci dělostřelectva samozřejmě s tím, že se připravíte o důležitý taktický bod, nebo naopak pošlete vlastní pěchotu a budete muset počítat s určitými ztrátami.

 Osudová chyba
Výkonný producent během prezentace velmi často poukazoval na to, jakou práci si dali s umělou inteligencí, která prý každý okamžik vyhodnocuje všechny možnosti a souboj se tak velmi podobá partii šachu. O to větší však bylo moje překvapení, když se britští mušketýři spatřili jediné východisko z patové situace v nasazení bajonetů, což mimo jiné znamenalo znemožnění střelby. Vydali se tak vstříc jisté smrti a pruská pěchota jenom čekala na vhodný okamžik, kdy vylézt z úkrytu a doslova postřílet britské vojáky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Tato jatka měla za následek stažení anglických jednotek do centra města a volnou chvilku pro předvádějícího, který zmínil další novinku. „Velký vliv na přesnost střelby, maskování vojáků či rychlost pohybu bude mít aktuální počasí,“ poznamenal a dodal:„ Něco podobného bude platit i pro dělové koule, které za slunného počasí po dopadu mohou nadělat ještě slušnou paseku, když budou pokračovat dále v cestě. Naopak v blátě se zastaví prakticky na místě.“

Rozmary přírody nebudete pociťovat pouze v RTS režimu, ale i na světové mapě. Stačí si vzpomenou na Napoleonovo „slavné“ tažení do Ruska během tuhé zimy nebo pokud se budete chtít vypravit během monzunového období například do Indie.

 Dobývání města zpět
Souboj dvou velkých armád se přesunul již do ulic města a oba zástupy britských a pruských mušketýrů se shromažďovali na náměstí, kde jim v zaujmutí vhodného palebného postavení bránil kostel. Vše se v tom okamžiku točilo okolo toho, kdo jako první vyrazí kupředu a bude muset rozdělit svoje síly. Kupodivu to byl opět počítačem řízený protivník, který tak znovu dokázal svojí netrpělivost a zbrklost. Morálka jeho vojáků po roztříštění sil klesla téměř na nulu a umělá inteligence rozkázala ústup zbylým jednotkám, které se mohou hodit při dalších střetech.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Bitva tak skončila navrácením Lipska do rukou Prusů a tvůrce se ve zbývajícím čase přepnul do tahového režimu na mapě světa. „Diplomacie není již natolik prostá jako v minulých dílech, kde se vše řešilo prakticky pouze přes jakéhosi prostředníka. Nyní více záleží na tom, jaké vztahy spolu dva národy po uplynulou dobu měli. Pokud jste žili v míru víc než sto let, nedojde k vyhlášení války okamžitě, ale postupně formou drobných stížností, kterým můžete, ale nemusíte naslouchat.“

Novinkou rovněž bude rebelie a revoluce, k čemuž bude docházet prakticky automaticky u všech velkých říší, kde vaše vojska nebudou bedlivě střežit každou píď země. Zčásti tomu půjde předcházet nastavováním různých úrovní daní. Bude však velmi těžké stejně brát chudým, bohatým a duchovním a ještě přitom mít dostatek peněž pro svojí vlastní válečnou mašinérii. Pokud nakonec k revoluci dojde, bude jenom na vás, jestli se přidáte na stranu rebelů a budete za ně hrát, nebo naopak uděláte vše proto, abyste ji potlačili.

 Statistika na konec
Na samotný závěr prezentace v rychlosti jeden z tvůrců nahodil na obrazovku přehled plný nejrůznějších číslíček. Mimojiné se ve hře objeví skoro 400 různých jednotek, 50 národů, 100 regionů po celém světě a na jedné mapě bude proti sobě bojovat až 10 000 jednotek. Jejich počet se možná ještě do vydání plánovaného na 6. února 2009 prý ještě zvýší.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky v galerii

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Osobně jsem byl z prezentace rozhodně nadšen. Jedinou černou skvrnou byla příliš zbrklá umělá inteligence, což jsem připisoval nejspíš tak trochu dopředu naskriptované misi, abychom si jako novináři během prezentace užili taky akci a legraci. Naopak velmi potěšující bylo spatřit souboje kocábek a nové prvky na strategické mapě světa. Přínosy střelného prachu snad ani není třeba rozebírat.

 Související články
Smrt admirála Nelsona v Empire Total War [19.7.2008 12:12 - levis]
E3 videa: Killzone 2, Empire Total War, EndWar [12.7.2008 01:01 - levis]
Videa: Empire Total War, Darksiders, Code of Honor 2 [14.6.2008 18:18 - levis]
Videa: Empire Total War, Collapse, Hellboy [25.5.2008 15:15 - jd]
Jako na opravdovém moři v Empire Total War [7.3.2008 10:10 - levis]
Preview námořních bitev Empire Total War [23.1.2008 10:10 - levis]
Absolutismus i republika v Empire Total War [24.10.2007 19:19 - levis]
Detailní náhled na revoluci v Empire Total War [14.9.2007 00:01 - levis]
Empire Total War s námořními bitvami [22.8.2007 10:10 - jd]

 Minulé díly série
Medieval II Total War recenze
Medieval II Kingdoms recenze
Rome Total War Alexander recenze
Rome Barbarian Invasion recenze
Rome Total War recenze
Medieval Total War recenze
Shogun Total War recenze
Shogun Mongol Invasion recenze



Warlock
autorovi je 19 let, studuje na ČVUT v Praze a přispívá i na server o mobilních telefonech; zaměřuje se na strategie všeho druhu a nechá se zlákat i kvalitní FPS; řadí se mezi filmové fandy, příznivce metalu a rád jezdí na horském kole


 
 
Warlock

Nejnovější články