Demo Resident Evil Village hraje na jistotu, postrašit ale umí
zdroj: Capcom

Demo Resident Evil Village hraje na jistotu, postrašit ale umí

22. 1. 2021 18:30 | Dojmy z hraní | autor: Pavel Makal |

Resident Evil sice v mém hráčském srdéčku nezaujímá onu výsostnou pozici, která je navěky věnována konkurenčnímu Silent Hillu, ale protože jsou v Konami marní, těším se na Village jako malé děcko. Včerejší odhalení termínu vydání mě moc nepotěšilo, osobně jsem doufal v březen, dostali jsme ale aspoň hratelné demo, které jsem v době psaní těchhle řádek stihl projít už třikrát.

Poprvé jsem si Maiden střihnul ještě v noci, v naprosto optimální atmosféře ztichlého bytu, tedy tak, jak mám v plánu hrát i plnou hru. Celý průchod netrvá dlouho, na druhý pokus ho absolvujete za pouhých deset minut. Ostatně, sami autoři jej označují za „visual showcase“, funguje spíše jako hratelný teaser, který vás má namlsat na atmosféru a audiovizuální podobu hry.

zdroj: Vlastní

Přiznám se, že na mě strašení a tísnivá atmosféra prázdných chodeb přepychově zařízeného zámku fungovaly velmi dobře, přesto jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že Capcom hraje příliš na jistotu a skoro do puntíku opakuje osvědčené postupy z minula.

Pokud si ještě vzpomenete na záhadami opředenou demoverzi Beginning Hour pro Resident Evil 7, vězte, že Maiden její styl doslova vykrádá. Opět se dostáváme do role bezbranné postavy, která musí uniknout z nebezpečného prostředí, opět budou prvním nalezeným předmětem masivní štípačky a opět dojde na využití takových klišé, jako je nenápadný průchod neznámé postavy, který uvidíte z druhého konce chodby škvírou ve dveřích.

Strach vychází především z ambientních zvuků, hlavně dole ve sklepení jsem si chvílemi nebyl jist, zda kroky patří mně, nebo šátravému nebezpečí, které se ke mně plíží ve stínech. Do absolutního ticha před vás občas něco spadne, případně se někdo škodolibě zasměje nebo děsivě zamručí.

Oproti zmíněnému Beginning Hour má ale Maiden jednu významnou nevýhodu. Ukázka sedmého dílu totiž vyšla ve chvíli, kdy jsme o hře nevěděli skoro nic, netušili jsme, jaká nebezpečí na nás budou v domě číhat, mohli jsme si jen domýšlet význam obsahu videokazety s podivnou televizní show a nadto tu skvěle fungovala záhada s prstem figuríny, kterou rozlouskly až další updaty, jichž se demo dočkalo.

Maiden oproti tomu přichází v době, kdy už jsme viděli rozsáhlé trailery, víme, co nás v zámku a podzámčí čeká, a tísnivá nejistota je tím pádem ta tam, překvapení se zkrátka konat nemůže a ve finále se ani nekoná. Z ukázek plné hry navíc vyplývá, že takhle se z velké části nový Resident Evil hrát nebude.

Přesto, pokud máte doma PlayStation 5 a jste aspoň trochu hororově pozitivní, určitě dejte ukázce šanci. Těch pár chvil umí docela slušně mrazit v zátylku a už jen jako ukázka schopností RE Engine fungují na výbornou. Demo vyzkoušel i redakční strašpytel (jeho slova!) Aleš a z výsledku je nadšen. Už aby byl ten květen!

Nejnovější články