zavřít

V Shadow of the Tomb Raider si nastavíte obtížnost pro každý herní prvek zvlášť

PlayStation 4 Windows Xbox One PS4 Pro Xbox One X

- Preview autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

U některých her, například simulací co nejpřesněji napodobujících realitu nebo úmyslně hardcore zážitků, dává smysl, že si hráč nemůže vybrat svou vlastní obtížnost. V případě tříáčkových akčních blockbusterů pro všechny hráčské úrovně i věkové kategorie to ale neplatí, takže je jedině dobře, že chystaný Shadow of the Tomb Raider vám dá na výběr opravdu skoro ve všem a vy si jeho jednotlivé části nastavíte tak, jak vám to bude vyhovovat.

V jednom z minulých článků jsem už vysvětlil, že si můžete ztížit nebo ulehčit konkrétní herní sekce – boj si třeba dáte na Hard, průzkum okolí na Medium, a pokud se vám nechce přemýšlet, hádanky hodíte na Easy. Kromě tří základních možností je ovšem dostupná ještě čtvrtá jménem Deadly Obsession, kterou lze nastavit jedině plošně pro všechny kategorie a po zapnutí ji nemůžete změnit. To ze hry udělá opravdový survival.

Pojďme to vzít hezky popořadě. V boji vám snadná obtížnost poskytne pomoc při míření, víc nábojů a slabší nepřátele, kteří jsou navíc orámováni užitečnou siluetou. Normální vám pomůcky sebere, a těžká vás navíc připraví o regeneraci zdraví během boje a zvýraznění nepřátel v „detektivním“ módu Survival Instinct. Nejtěžší varianta Deadly Obsession vám pak odebere i ukazatel naznačující, že vás vidí některý nepřítel. Ze stealthu do boje tak přejdete bez nejmenšího varování.

Obtížnost průzkumu je vyjádřená hlavně vizuálními pomůckami. Na tu nejlehčí budou skály, po nichž máte vyšplhat, celé zapatlané bílou barvou, abyste se neztratili. Normální obtížnost vám nechá jen decentní nátěr. No a ta těžká vám barvu úplně sebere, a s ní i mód Survival Instinct, takže se při pohybu musíte spolehnout jen sami na sebe. Deadly Obsession k tomu navíc přidává nutnost osobně zapalovat táborové ohně pomocí získaných surovin a možnost uložit hru právě jen v táborech.

Shadow of the Tomb Raider obtížnost

Zajímavě se to má s hádankami. Na nejlehčí úrovni vám Lara přímo radí, co byste měli udělat. Na normální má obecné poznámky, které vás s trochou štěstí zavedou na správnou cestu. A na těžké (a zároveň na Deadly Obsession) zcela mlčí. Je sympatické, že si autoři dali tu práci a nahráli dvojnásobnou porci Lařiných hlášek, i když při jednom průchodu hráči uslyší jen polovinu, nebo dokonce vůbec nic.

Hádanková obtížnost se ještě dotýká Survival Instinctu. Ten vám na Easy zvýrazní zlatou barvou všechny předměty, s nimiž můžete něco dělat, a modrou pak ty, které jsou klíčové pro postup. Normal od sebe oba druhy barevně neodlišuje, takže na to, co je důležité, musíte přijít sami. No a Hard a Deadly Obsession takové berličky úplně vypínají.

Shadow of the Tomb Raider obtížnost

Na oficiální stránce se můžete podívat i na další detaily související například s titulky nebo možností držet tlačítka při quick-time eventech, místo abyste je museli zběsile mačkat. Stejně tak si ale můžete ušetřit práci a počkat si na samotné vydání, které už je nedaleko. Shadow of the Tomb Raider vychází 14. září na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Tagy: akční dobrodružný Tomb Raider Lara Croft third person

Zdroje: tisková zpráva

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.