zavřít

GTA V dostane velkého soupeře: Watch Dogs

PlayStation 4 Windows PlayStation 3 Xbox 360 Wii U

- Preview autor: Adam Homola Komentáře: 0

Doteď se brala jako hlavní konkurence Grand Theft Auto asi série Saints Row. Od trojky se ale vydává výrazně jiným a trhlejším směrem a třeba takový Assassin’s Creed pořád ne a ne poskočit do současnosti, když se drží historických scénářů zuby nehty. Teď ale na scénu přijde nový hráč, ze kterého by mohlo mít snad poprvé v historii GTA, když ne strach, tak minimálně respekt - Watch Dogs. Z aktuální vlny dojmů a preview to totiž vypadá, že Rockstaři konečně dostanou slušeného soupeře, který by jim mohl sebevědomí trochu srazit. Watch Dogs totiž vypadá tak trochu jako kříženec GTA, Assassin's Creed a Deus Ex.

O nátuře otevřeného světa a různých možnostech hraní jsme věděli už dřív, ale i teď tvůrci zdůraznili, že jak budete hrou postupovat, je jim vcelku jedno. Žádné skripty, žádné nalajnované uličky. Totální svoboda nebude pramenit jen z velkého otevřeného Chicaga blízké budoucnosti, ale také z činů, které v něm budete provádět. Ke všemu budete moct přistupovat po svém a tady se právě projevuje ta inspirace Deus Exem. Ten se proslavil mimo jiné proto, že dovolil hráči k většině událostí přistoupit buď akčně, pomocí stealth postupu, nebo hackováním. Nebo kombinací všeho.

Přesně takhle to bude i ve Watch Dogs, jen to bude zabaleno do velkého otevřeného města. Když se budete chtít k cíli prostřílet, můžete. Stejně tak se můžete potichu plížit kolem plotu a nepřátele jen obcházet nebo omračovat. A pokud si nechcete špinit ruce vůbec, stačí vytáhnout z kapsy telefon a hackovat všechno co jde.

Zároveň ale můžete po GTAčkovsku nasednout do prvního zaparkovaného auta, šlápnout na plyn a vydat se vstříc jiným, do jisté míry i náhodným dobrodružstvím. Krádež auta se samozřejmě nebude líbit policii a podobně jako v GTA i tady budete mít několik hvězdiček, které budou signalizovat zájem policie o vaši maličkost.

Hlavní hrdina ale nebude vyloženě grázl, jak to většinou v GTAčkách bývá. Bude na vás, na jakou stranu se postavíte. Ve Watch Dogs totiž bude systém karmy. Když budete chtít, budete moct lovit zlodějíčky na ulici a lidi vás budou mít rádi. Nebo naopak můžete být zlodějíčkem vy.

Jen pozor na to, až si pak půjdete koupit do obchodu zbraně. Prodavač může mít za zády televizi se zprávami, kde o vás budou mluvit jako o podezřelém. A máte po ptákách, žádnou zbraň si nekoupíte. Systém karmy tak nebude jen na parádu, ale bude přímo ovlivňovat herní dění. Když vás budou mít lidi rádi, tak vám udělají cestičku nebo vám při úprku před policií pomůžou nějak jinak.

Telefon, který budete mít pořád u sebe, nebude jen doplňkem jako v GTA V (dle doposud zveřejněných informací), ale zásadním herním prvkem - budete přes něj totiž hackovat, a to skoro všechno. Na videích jste už viděli hackování bankomatů, bezpečnostních kamer, cizích mobilů, notebooků, a překážek, díky kterým zablokujete třeba policejní auta.

Hackováním ale můžete otevřít i bezpečnostní bránu, spustit v zaparkovaném autě alarm, zvednout kryt od větrací šachty na střeše... A to všechno můžete použít jak pro odlákání policie a hlídek, tak třeba i pro krytí před nepřáteli. Z nově vytvořeného krytu se vám třeba bude líp hackovat vzdálená bezpečnostní kamera, díky které si můžete lépe rozvrhnout příští postup.

Z Watch Dogs budou mít určitě velkou radost všichni voyeristé - sledovat totiž budete moct všechno možné i nemožné. Klidně se přes bezpečnostní kameru můžete nahackovat k někomu do notebooku který má položený na stole u okna, zmocit se webky a sledovat, co dotyčný dělá doma.

Nebo si v notebooku či telefonu můžete číst jeho emaily a třeba zrovna narazíte na zlodějíčka, který plánuje nějaké menší přepadení na večer. Pak bude jen na vás, jestli půjdete na místo před ním a nic netušící oběť přepadnete sami, nebo si tam na něj naopak půjdete počíhat a předáte ho spravedlnosti.

Podobně jako v GTA V budete mít v telefonu hromadu aplikací, a to jak různých užitečných, tak i třeba jen hříček, nebo zábavných blbinek. Vývojáři dali jako příklad augmented reality hru, ve které jdou po kolemjdoucích občanech virtuální nepřítelé a vy se jich musíte zbavit.

Skvěle zní taky aplikace, co identifikuje písničku, kterou právě slyšíte v autě nebo v obchodě v rádiu, a za malý poplatek v herních penězích si ji budete moct přidat do svého mobilního playlistu. Různých legálních i nelegálních aplikací má být spousta, takže to vypadá, že se budeme moct dostatečně vyblbnout jen s telefonem.

Tvůrci na preview eventu taky potvrdili, že hra půjde hrát kompletně offline, že nebude připojení k internetu vyžadovat. Bez něj sice nebudete mít plnohodnotný zážitek, protože Watch Dogs sází na docela zajímavou a originální formu multiplayeru (kterou zatím ještě pořád drží pod pokličkou).

Stejně tak vývojáři potvrdili, že hra bude opravdu na všech platformách naprosto totožná. Na next genu bude samozřejmě trochu hezčí, v ulicích bude chodit víc lidí a bude tam víc předmětů, ale co se týče vyloženě herních mechanik a hry, mělo by být úplně jedno, jestli budete hrát Watch Dogs na Xbox 360, nebo PlayStation 4. Hlavně, že je budete hrát, protože takhle ambiciozní a zajímavý titul se jen tak nevidí.

Více informací vám v příštích dnech přinese z první ruky Pavel Dobrovský, který se byl na Watch Dogs podívat v Paříži.

Tagy: akční 3rd person next gen

Zdroje: Digital Spy,CVG,Polygon,Shacknews

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.