Máte námět či připomínku? Napište nám
Dojmy z Myst IV: Revelation dema
zdroj: Archiv
Obrázky

Dojmy z Myst IV: Revelation dema

15. 8. 2004 16:16 | autor: Redakce Games.cz |

Po neúspěchu URU se Cyan Worlds díkybohu rozhodli vrátit k osvědčenému původnímu konceptu série Myst a nedávno vypuštěné demo čtvrtého dílu nám v praxi předvedlo, jak bude nástupce veleúspěšného Myst III: Exile vypadat.

Fanoušci série bezpochyby ocení návrat k zažitému systému ovládání. Hráč totiž vidí Revelation opět pouze očima hrdiny a samotný herní svět se (narozdíl od Uru ve 3D) skládá ze starých dobrých statických obrazovek. Sice se lze otočit o 360 stupňů, ale z každého místa se dá přejít jenom tam, kam to hra dovolí. Některé přechody mezi obrazovkami jsou řešeny hezkou animací, ale ve většině případů se obrázky pouze vymění.

Děj čtvrtého dílu se bude opět točit okolo Sirruse a Achenara, synů spisovatele Atruse, které hráč potkal už v Mystu z roku 1994. Demoverze nabízí možnost prozkoumat Atrusův pokoj a vyřešit zde triviální hádanku. Výtah s nefunkčními tlačítky upoutá pozornost hned na první pohled, ale aby ho hráč uvedl do chodu, musí mezi knihami a papíry najít, jak mechanismus funguje.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
nové obrázkykompletní galerie

Největší novinkou oproti třetímu dílu je zřejmě kurzor, nyní v podobě animované ručičky, která vám napoví, když najedete na důležitý předmět na obrazovce. Přihrádky ve stolu se otevírají speciálním pohybem myši - nejprve je nutné šuplík uchopit a teprve poté ho tahem myší vysunout. Kliknutí na skleněnou láhev vydá jiný zvuk, než ťukání na stěnu nebo dřevený stůl. Celé věci na realističnosti přidává to, že si lze sáhnout pouze tam, kam by to ve skutečnosti bylo možné (např. ve vysoké místnosti si hráč nemůže sáhnout na strop). Užitečným pomocníkem při opisování nebo obkreslování důležitých informací je archaicky vyhlížející fotoaparát, se kterým se dají pořídit fotky ze hry (v hledáčku je dokonce použitý roztomilý efekt rybího oka). Fotky se ve velikosti herního rozlišení potom ukládají do vlastní složky ve Windows.

Plná verze hry kromě pěkného vizuálního zpracování nabídne atmosférický soundtrack (mix folklóru, ethno a vážné hudby), včetně jedné písničky od Petera Gabriela. Myst IV: Revelation vyjde pouze na DVD již v září tohoto roku a u nás později s českými titulky od Playmana. Mimochodem, pokud patříte mezi majitele Uru a stýská se vám po zrušeném multiplayeru, můžete vyzkoušet nový projekt Until Uru, který herní komunita vytvořila ve spolupráci s Cyanem pro všechny, kteří by rádi otestovali hru ve více lidech - více informací o něm naleznete na Sectoru.
zdroj: vlastní

levis

Nejnovější články