Reklamy na War Thunder se objevily na youtubovém kanálu proruských rebelů na Ukrajině
zdroj: Gaijin

Reklamy na War Thunder se objevily na youtubovém kanálu proruských rebelů na Ukrajině

6. 1. 2021 14:55 | Novinky | autor: Pavel Makal |

Herní reklama, toť téma, které umí být pořádně ožehavé a kontroverzní. V 90. letech minulého století na tomto poli kralovala společnost Acclaim, která například nabízela peněžitou odměnu rodinám ochotným umístit reklamu na titul Shadowman na hroby svých zesnulých, vzpomenout můžeme třeba na latexové jeptišky z Hitmana, s toutéž herní sérií se pak pojí facebooková aplikace, která vám umožnila posílat virtuálního nájemného vraha na své kamarády.

O něco vážnější situace nyní panuje kolem reklamy, kterou si platí studio Gaijin Entertainement, studio stojící za úspěšnými značkami War Thunder nebo Crossout. To se dostalo pod palbu kritiky poté, co se loga jeho herních značek začaly objevovat na kanálu Krupnokalibernyj Perepoloch. Ten totiž spravují proruští rebelové z Doněcké lidové republiky, která vede separatistickou občanskou válku na Ukrajině.

Crossout Logo War Thunder Interstitial zdroj: techraptor.net

War Thunder Advertising Interstitial zdroj: techraptor.net

Ve videích zaměřených testování nelegálních zbraní a vozidel ilegálně dodaných okupačním silám na Ukrajině, se často objevují vysprejovaná loga War Thunder nebo Crossout. Za zmínku stojí, že kanál obsahuje například ukázku použití miny PMN-2, zakázané v roce 1997 Ottawskou úmluvou, která zakazuje použití, skladování, výrobu a převod protipěchotních min. Tu ale Rusko nikdy nepodepsalo.

Společnost se v oficiálním vyjádření brání tím, že nepodporuje jakékoli politické subjekty, politice nerozumí a snaží se stát mimo ni. Agentura, která zmíněné reklamy zadala, je stáhla poté, co se ukázalo, že by mohly studio zatáhnout do politické diskuze. Ve vyjádření pro magazín Techraptor dále uvedla, že si platí různé druhy reklamy, ale následně nekontroluje konkrétní provedení a nepodílí se na kreativním procesu. Uvedení log přímo ve videích bylo tedy dle jejích slov čistě rozhodnutím tvůrců.

To samozřejmě nijak nevysvětluje to, proč si na propagaci agentura vyprala právě kontroverzní kanál, nad rámec toho, že cílení na jeho fanoušky dává s ohledem na zaměření Gaijinu smysl. Ruská společnost se sídlem v Moskvě na trhu figuruje od roku 2002, dosud posledním herním projektem je druhoválečná multiplayerová akce Enlisted.

Nejnovější články