PlayStation 4 bude umět cloud gaming i streamování her
zdroj: tisková zpráva

PlayStation 4 bude umět cloud gaming i streamování her

21. 2. 2013 7:00 | Novinky | autor: Adam Homola |

Oznámení PlayStation 4 zapůsobilo nejen po hardwarové stránce, ale pozadu nezůstal ani systém a hlavně PlayStation Network. Sony si naštěstí uvědomuje, že dnes už nestačí jen přihodit pár jader procesoru a poplácat se uznale po ramenou. V dnešní době se víc než na papírově větší výkon hraje na propracované rozhraní, funkce a celý ekosystém, který se kolem vašeho zařízení točí. Z toho skvěle profituje například Apple a Sony nechce zůstat pozadu. Nový PlayStation Network by neměl být jen redesignovanou verzí stávajícího, ale máme přislíbeno i několik skutečně zajímavých a novátorských funkcí.

Je možná trochu úsměvné, že zrovna subjektivně nejzajímavější část celého PlayStation Meeting 2013 prezentoval David Perry. Ten před několika lety Sony v souvislosti s PS3 ostře kritizoval a většina jeho předpovědí se vyplnila. Perry ale také založil Gaikai, službu pro streamování her, kterou Sony minulý rok koupila. Kolovaly spekulace, že by se na PlayStation 4 mohly hry streamovat, že by se streamováním PS3 her mohla vyřešit zpětná kompatibilita, mohlo by to být i pro PS Vita apod. K realitě to daleko nemělo.

Perry potvrdil, že to je skutečně jejich cíl, ale tím neskončil. Dlouhodobým cílem Sony a Gaikai je možnost streamovat všechny hry ze všech PlayStation konzolí nejen na PlayStation 4, ale na jakýchkoliv zařízeních. Na tabletech, mobilech, počítačích a hry nejen z PS3 nebo PS4, ale také z prvních dvou PlayStationů, nebo ze všech mobilních PS zařízení. Něco takového ale rozhodně nemáme očekávat hned po spuštění konzole a zřejmě to přijde až po několika letech na trhu.

Podobně dlouhodobým cílem je podle Perryho mít každou hru pro PlayStation 4 plně hratelnou na PS Vita. Funkčně to bude tedy podobné jako Wii U - začnete hrát v obýváku na televizi, a pak budete pokračovat v posteli nebo ve vaně na Vitě. V autobuse si ale nezahrajete, protože hra na PS4 pořád poběží, na Vitu se bude jen streamovat. Důležitou funkcí má být i sledování jak vašich, tak cizích her a zároveň jejich vysílání - streamování do světa. To bude zajišťovat známá služba Ustream a stačí jen zmáčknout Share tlačítko na novém DualShocku a streamujete.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Druhý hráč může převzít ovládání a pomoct vám s obtížným úsekem ve hře

Obyčejným vysíláním vlastního hraní to ale nekončí. Pokud to ostatním dovolíte, budou vám moct posílat na váš video feed vzkazy a dokonce bude možnost předat vaši rozehranou hru někomu jinému. Ten vám může pomoct s obtížnou pasáží a může to být dokonce i vývojář. Všechno je to samozřejmě dobrovolné a pouze na vás. Jen tak do hry vám nikdo sám od sebe neskočí.

Veškerá streamovací a sdílecí funkcionalita nebude omezena jen na samostatné Gaikai, ale mělo by to být přirozenou součástí nového PlayStation Network, kteréhož má být Gaikai neodlučitelnou částí. Stejně nedílnou součástí PSN by měla být i dema. Ta si už nebudete stahovat jako dnes na PS3, ale budete je streamovat přes Gaikai. Opět se tady Perry oháněl termínem “dlouhodobý cíl” - výsledkem má být možnost vyzkoušet si jakoukoliv PS4 hru okamžitě bez nutnosti dlouhého stahování.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Stisknutím jediného tlačítka můžete začít streamovat

Sony bude v novém PlayStation Network hodně sázet i na personalizaci. Nejde přitom jen o to, že vás bude virtuální obchod strkat pod nos tituly, které jsou podobné těm, které už vlastníte. Čím víc budete systém používat, tím víc se od vás bude učit a bude se vám umět lépe přizpůsobit. Dalším dlouhodobým cílem (těch už je...) Sony je, že vás bude časem znát PS4 natolik dobře, že si nebudete muset hry vůbec stahovat - PSN vám samo automaticky a bez breptání stáhne hry a aplikace, o kterých si myslí, že by pro vás byly dobré.

To všechno na základě vašeho chování v systému - co hrajete, co stahujete, co si prohlížíte... Jakkoliv to může znít strašidelně, tak nezapomeňte, že se něco takového děje už léta - Google vám personalizuje reklamu, Google Now vám na Androidu říká bez zeptání mnohem víc než byste třeba i potřebovali... Všechno na základě vašich návyků. Pokud se tak na PS4 budou na pozadí automaticky stahovat nové hry, DLC či filmy, mohlo by to ve výsledku zlepšit zážitek z používání konzole. Na nic totiž nebudete čekat. Jak bude ošetřeno soukromí, využívání kreditky, prostor na disku, či jestli to vůbec půjde vypnout, jsme se zatím nedozvěděli.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pět hlavních pilířů PSN i PlayStation 4

Rozhodně je ale příjemné vědět, že Sony nechce jen dotahovat Microsoft a má s PlayStation Network a Gaikai velké plány. V praxi bude všechno záležet na provedení, spolehlivosti a důvěře a v těchto oblastech má Sony za posledních pár let několik černých puntíků. Není ale lepší příležitost pro nápravu, než start nové konzole.

Nejnovější články