Klasická izometrická RPG v čele s Baldur’s Gate míří na konzole
zdroj: tisková zpráva

Klasická izometrická RPG v čele s Baldur’s Gate míří na konzole

8. 2. 2019 11:05 | Novinky | autor: Václav Pecháček |

Byla dlouhá, krutá a nemilosrdná, ale snad se konečně chýlí ke konci. Válka mezi konzolisty a PCčkáři si vyžádala mnoho zuřivým bušením rozbitých klávesnic a vypointovanými argumenty pošramocených eg, ovšem zanedlouho se k nebi vznese šest holubic míru. Šest starosvětských RPG, která byla až doteď pevně uzamčená v nejstřeženější pokladnici PC hraní. Cvak! Zámek byl odemčen.

Konzolisté si v blízké budoucnosti zahrají klasiky Baldur’s Gate, Baldur’s Gate 2, Planescape: Torment, Neverwinter Nights a Icewind Dale, respektive jejich vylepšené edice stvořené studiem Beamdog. To se samo postaralo o šestou holubičku do party, nový datadisk Siege of Dragonspear k prvnímu Balduru.

Zatím přesně nevíme, jaké datum vydání je plánováno ani které konzole se téhle nadílky dočkají, ale je to milá zpráva – třeba se díky portům ke klenotům dávných věků dostanou i mladší hráči. Další fanoušci izometrických RPG = vyšší šance, že nám tenhle vynikající žánr ještě nějakou dobu vydrží.

Kdybyste náhodou patřili k oněm novým hráčům, kteří ještě o Baldury a spol. nezavadili, poskytnu vám krátké shrnutí. Oba díly Balduru vám skvěle poslouží, pokud máte chuť na mix příběhu a boje. Pakliže toužíte spíš po taktickém válčení, ideální je pro ten účel Icewind Dale.

Komu se naopak bojovat nechce a rád by měl možnost projít celou hrou bez toho, aniž by vytáhl meč, pak musí sáhnout po Planescape: Torment, což je jedna z mých nejoblíbenějších her všech dob, kdyby to někoho náhodou zajímalo. Příběh Bezejmenného je… fenomenální. Jestli se někdy stanu ministrem školství a zavedu povinné herní vzdělání, Torment bude páteří celé osnovy.

No a nakonec dvě hry, které celou skupinu trochu narušují. Neverwinter Nights totiž není izometrické RPG, nýbrž RPG z pohledu třetí osoby, ale je minimálně stejně kultovní jako ostatní hry na tomhle seznamu. Jen se zeptejte Jirky, který by vám na tohle téma byl schopný odříkat regulérní přednášku. Však pro něj v novém školském systému zbude nějaké teplé místečko.

Poslední hrou na holení je Siege of Dragonspear, datadisk k prvnímu Balduru od základu vyvinutý Beamdogem. V recenzi jsem mu dal sedmičku a usoudil, že remasterování nějaké hry vám nutně neposkytne potřebné znalosti pro vývoj vlastního obsahu. Není to špatné, ale do mých učebnic se to tedy nedostane – na to by byl potřeba lepší scénář a o dost víc svobody.

Uvidíme, kdy se tahle šestka na konzole podívá a za jakou cenu se tam bude prodávat. Určité indicie ohledně data vydání by mohl poskytnout PAX East na konci března, protože tam bude Beamdog konzolové verze prezentovat (u stánku vydavatele Skybound Games). Jestli budou vypadat k světu, spuštění prodejů asi nebude daleko.

Nejnovější články