Hry opět nástrojem propagandy: Záběry sestřelených izraelských stíhaček pocházely z Army 3
zdroj: Tiny Gecko Studios

Hry opět nástrojem propagandy: Záběry sestřelených izraelských stíhaček pocházely z Army 3

20. 6. 2025 16:10 | Novinky | autor: Ondřej Partl |

Historie se znovu opakuje. Neuběhne snad rok, aby se videa z českého válečného simulátoru Arma 3 nešířila ve spojitosti s aktuálními reálnými konflikty. V roce 2022 šlo o ruskou invazi na Ukrajinu, v roce 2023 izraelsko-palestinský konflikt, a dnes zase o vyostřenou situaci mezi Izraelem a Íránem.

Pokud se náhodou vyhýbáte zprávám ze světa, hodí se na úvod krátká rekapitulace: 13. června Izrael zahájil letecké útoky na cíle spojené s íránským jaderným a balistickým programem, přičemž se mu povedlo zabít několik předních velitelů a vědců, stejně jako stovky civilistů. Mnoho lidí bylo zraněno a Írán slíbil drtivou odvetu v podobě odpálených raket na území Izraele. Nedávno pak izraelské letectvo opět zaútočilo, Írán vyslal další rakety a do situace se chystají promluvit i USA. Tedy, Trump si vzal dva týdny na rozmyšlenou.

Jelikož situace zatím nevypadá, že by se uklidnila, začíná pomalu hrozit otevřený konflikt na Blízkém východě. Mašina propagandy už běží na plné obrátky a její součástí se opět staly videohry - konkrétně již zmíněná Arma 3 a War Thunder. Íránská revoluční garda, hlavní ozbrojená síla země, zveřejnila klip z tuzemské videohry, který ukazuje sestřelení několika izraelských letadel.

Útržek nejdříve unáhleně sdílela tisková agentura Tasnim, následně došlo k jeho šíření skrze aplikace jako Telegram, a poté se dostal i na sociální sítě. Popisek hovořil o tom, že došlo k úspěšnému sestřelení letadla protivzdušnou obranou a k následnému zajetí pilota. Video se rozšířilo natolik, že jeho pravost musela rozporovat i izraelská armáda. Na sociálních sítích uvedla, že jsou záběry falešné a všichni piloti přistáli bezpečně na základně.

Arma 3 v tom ovšem není sama. Jiný útržek ukazuje okamžik, kdy obranné systémy íránské armády údajně zničily izraelskou stíhačku F-35. V tomto případě jde o záběry z multiplayerové válečné akce War Thunder, respektive o starší video původně vytvořené jedním z fanoušků, z něhož byla vystřižená zmíněná scéna.

Vzhledem k tomu, že se podobné situace dokola opakují, jistě není špatné si zopakovat oficiální tipy a pomůcky od Bohemie Interactive, která mohou pomoct s rozpoznáním, jestli se díváte na reálné záběry z fronty, nebo na klip ze hry.

Herní videa vydávaná za autentické záběry mají většinou špatnou kvalitu či nízké rozlišení, roztřesenou kameru, nerealistické částicové efekty a často jim schází zvuk. Většinou na nich neuvidíte žádné lidi v pohybu. Často se odehrávají v noci či v jinak zhoršených světelných podmínkách. Snad nejčastějším proviněním pak bývají neodpovídající vozidla, uniformy či vybavení, avšak ty laická veřejnost většinou tak snadno nerozklíčuje.

Se situací by samozřejmě nejlépe pomohlo jasné označení toho, že jde o záběry z videohry. Ovšem právě to média a strany, které podobné útržky sdílejí, nechtějí a nebudou dělat. Se současným rozmachem umělé inteligence se navíc podobné propagandistické útvary brzy nebudou muset spoléhat výhradně na herní záběry.

Nejnovější články