Football Manager 2017 nabídne řadu drobných vylepšení, ale žádnou přelomovou novinku
zdroj: Archiv

Football Manager 2017 nabídne řadu drobných vylepšení, ale žádnou přelomovou novinku

17. 10. 2016 12:21 | Novinky | autor: Aleš Smutný |

Podobně jako bratránci ze sféry „akčního“ fotbalu – FIFA a PES – i Football Manager aktuálně narazil na dočasný strop toho, kam se může vyvíjet a co nového může přinášet. Důkazem budiž půlhodinové video, které se věnuje novinkám v letošním ročníku. Nečekejte žádné převratné nové funkce, jde spíše o rozvíjení dosavadních systémů, jejich vylepšování a rozšiřování. 

Sports Interactive se stále drží svého zápasového enginu, který se letos dočkal vylepšení jak po vizuální stránce, tak i z hlediska umělé inteligence. Nutno říct, že při porovnání s prvními pokusy s 3D enginem vypadají hráčské zákroky uvěřitelně (tým nahrál 1500 nových motion capture animací) a komických situací výrazně ubývá, nicméně, pokud hru ukážete kamarádovi, který má zkušenosti jen s Fifou, asi nepochopí vaše fanatické zaujetí hrou.

Popravdě řečeno, některá rozhodnutí v oblasti novinek jsou prazvláštní. Nejsem si jistý, kolik z vás ocení fakt, že rozhodčí ve hře bude sprejem označovat místo, odkud mají hráči kopat přímý kop. Jako podobně zbytečné považuji úpravy vašeho trenérského avatara, ale zjevně někteří hráči toužili po možnosti změnit si barvu obleku, nebo si navléct teplákovku.

Mnohem důležitější změny se odehrávají v rámci „tabulek“, které tvoří páteř hry. Skvěle zní možnost lákat hráče, kteří by jinak neměli moc velký zájem k vám jít, skrze „projekty“, které pro ně připravíte. Můžete jim slíbit budoucí zvýšení platu, posílení trenérského týmu, to, že budou hrát v určité pozici apod. Samozřejmě, pokud sliby nedodržíte, máte na krku revoltu.

Přestupy by měly být realističtější, s větší rolí manažerů. Hráči často mohou čekat na lepší nabídku, některé přestupy se mohou táhnout klidně celé přestupové období a pokud děláte kšefty poslední den, budete moci upravovat rozpočet okamžitě v daný den. Nově vám asistent třeba i řekne, že přestup už nemůžete stihnout, ale bude lepší jít do hostování s opcí.

Uživatelské rozhraní dozná změn, přičemž přibude stránka se sociálními sítěmi. Těmi fiktivními. Pokud tedy patříte mezi příznivce bombardování hashtagy ze strany fanoušků rozčarovaných novou posilou či výsledky týmu, tahle část bude pro vás jako dělaná. Osobně bych spíše ocenil propracovanější vztah s médii, ale bude hezké přečíst si oslavné tweety poté, co získám titul. Třeba.

Celkově působí Football Manager 2017 jako ten, který přináší vylepšení na všech frontách, ale pokud jste čekali nějakou radikálně novou funkci, jako třeba konečně propracovanou možnost hrát za šéfa klubu. Nicméně se zdá, že prvky, které šestnáctka nakousla by sedmnáctka mohla mnohem detailněji rozvinout. Jak moc poznáte 4. listopadu, kdy hra vychází na PC a Mac.

Nejnovější články