Flashpoint slaví 20. narozeniny, můžete si ho stáhnout zdarma

23. 6. 2021 13:17 | Novinky | autor: Pavel Makal |

Máloco dokáže hráči připomenout rychlé plynutí času a vlastní stáří jako nejrůznější výročí slavných titulů, u nichž by přísahal, že přeci vyšly docela nedávno. Jedním velmi aktuálním jsou oslavy již 20. narozenin Operace Flashpoint. Vojenský simulátor od Bohemia Interactive, který ve své době ohromoval technickými možnostmi, rozsahem i realistickým zpracováním, vyšel 22. června 2001.

Dovolím si na tomto místě osobní poznámku. Vydání Flashpointu se v mém případě skvěle strefilo do momentu, kdy jsem za vysvědčení v 6. třídě dostal svůj první (a na tu dobu skutečně velmi výkonný) počítač. Demoverze hry na CD z Levelu a tehdejší nesmírně nadšená recenze Michala Rybky mě následně donutily vyškemrat na rodičích plnou verzi, jejíž masivní papírovou krabici mám dodnes.

Hra se zabývá fiktivním konfliktem mezi jednotkami Spojených států a Sovětského svazu v 80. letech minulého století, kdy na smyšlených ostrovech (s velmi východoevropskou atmosférou) přerostla studená válka ve velmi žhavou roztržku. Flashpoint nabídl zcela bezprecedentní rozlohu bojiště, obří množství řiditelné techniky, zbraní a taktických možností. Celá řada misí, jako je třeba nervydrásající survival Po Montignacu, se vepsala do paměti snad každému, kdo kdy Flashpoint okusil, a hra patří mezi zásadní úspěchy českých vývojářů na mezinárodním poli.

Operation Flashpoint: Cold War Crisis se posléze dočkala několika datadisků, nejvýznačnějším je rozšíření Resistance. V současné době ale hru naleznete jen pod alternativním názvem Arma: Cold War Assault, značku Flashpoint totiž vlastní společnost Codemasters, která původní hru vydávala a v pozdějších letech se na ni pokoušela neúspěšně navázat. Bohemia Interactive oproti tomu dokázala vytvořit populárního duchovního nástupce v nyní již třídílné sérii Arma.

Pokud byste si na Operaci Flashpoint chtěli zavzpomínat, máte šanci. Hra je momentálně na Steamu i GOGu k dispozici zcela zdarma. Jaké jsou vaše vzpomínky na Malden, Everon, Davida Armstronga nebo tvrďáka Jamese Gastowského?

Nejnovější články