FIFA zřejmě mění název. Jak se vám líbí EA Sports FC?
zdroj: Electronic Arts

FIFA zřejmě mění název. Jak se vám líbí EA Sports FC?

12. 10. 2021 10:48 | Novinky | autor: Václav Pecháček |

Kdo by si byl ještě před pár lety pomyslel, že dvě největší fotbalové série v dohledné budoucnosti zmizí z povrchu zemského, respektive se přejmenují, a to dosti radikálním způsobem. Nejdřív se z PES stal eFootball, nyní to vypadá, že FIFA opustí scénu a nahradí ji EA Sports FC.

Právě tento název si nechali zástupci společnosti Electronic Arts patentovat u britských i evropských úřadů a značka je v obou případech určena pro herní software (všiml si toho Polygon). Což ještě neznamená definitivní potvrzení změny názvu, ale v kontextu nedávných událostí se zdá, že dny tradičního jména jsou sečteny.

Patrik vás už minulý týden informoval o možné snaze EA přejmenovat svůj fotbalový zlatý důl. Důvodů může být několik – snaha ušetřit peníze na licenční dohodě s organizací FIFA, touha se distancovat od jejích korupčních skandálů, pokus unifikovat názvy svých sportovních her (viz EA Sports PGA Tour).

zdroj: vlastní video redakce

Je důležité podotknout, že smlouva s FIFA se netýká všech možných licenčních dohod, které má EA smluvené samostatně. Pokud tedy dojde k rozvázání spolupráce, nic zásadního se nezmění, skuteční hráči a skutečné týmy ve hře zůstanou. Pod FIFA z těch důležitých licencí spadá tak akorát mistrovství světa (plus mírně irelevantní Mistrovství světa klubů) – a dokonce i tyto značky jsou podle Polygonu součástí jiné smlouvy než samotný název, takže by o ně v EA automaticky nepřišli.

Spousta fanoušků po celém světě ovšem rozhodně bude zmatená – jsem si jistý, že pro významnou část hráčské základny znamená slovo „FIFA“ jejich oblíbenou fotbalovou hru a na nějakou zastřešující světovou federaci by si ani nevzpomněli. Na druhou stranu je pravda, že EA může využít služeb své obrovské marketingové mašinerie, změnu názvu v prvním roce důkladně oznámit a vysvětlit a v dalších ročnících se pak už jen vézt na setrvačnosti, až bude potenciální „EA Sports FC 23“ zase jednou z nejprodávanějších her na světě.

Nejnovější články