FIFA a PES mají nového konkurenta – fotbalovou simulaci UFL

27. 8. 2021 10:30 | Novinky | autor: Václav Pecháček |

V diskuzích o fotbalových simulacích, v nichž sami ovládáte svoje hráče, obvykle zmiňujeme pouze dva hlavní zástupce: FIFA a PES, druhého jmenovaného od nynějška pod novým názvem eFootball. Další konkurenti jako třeba můj milovaný This Is Football postupně ze závodu odpadli a spíš to začalo vypadat, že brzo zůstane už jen moloch od EA Sports.

Nezůstane, pokud k tomu má co říct nové studio Strikerz. To na Gamescomu oznámilo svou vlastní fotbalovou simulaci zvanou prostě UFL. Zatím jsme z ní neviděli žádné konkrétní záběry kromě nicneříkajícího traileru, ale tvůrci už teď slibují na 5 tisíc licencovaných hráčů i partnerství s některými skutečnými kluby (první z nich je Čechům dobře známý West Ham United se Součkem a Coufalem v sestavě).

zdroj: Strikerz

UFL má být „globální online fotbalovou ligou, kde záleží pouze na vašich schopnostech“. Zvlášť posledních pár slov poskytuje velmi důležité ujištění, protože hra bude free-to-play – vždycky tedy hrozí nebezpečí, že víc než šikovné prsty a rychlé taktické myšlení rozhodne naditost peněženky. Jenže je fakt, že to mnohdy platí i ve hrách, za které v základu dáte 2 tisíce, že ano, Ultimate Teame.

V UFL si vytvoříte svůj vlastní tým z oné pětitisícovky dostupných hráčů (pro srovnání: FIFA 21 jich po vydání nabízela 16 tisíc) a docela by mě zajímalo, jestli je také budete získávat z náhodných balíčků. V našem podcastu jsme se několikrát bavili o nevyhnutelném přísunu dopaminů, kdykoliv se před vámi otevírá loot box – dávalo by mi tedy smysl, kdyby nějaký podobný proces (i když třeba, jak autoři slibují, férověji nastavený) probíhal i tady.

Každopádně to vypadá, že UFL se soustředí především na onlinové zápolení živých hráčů, nikoliv singleplayerové hraní proti počítači. To je stejné rozhodnutí, ke kterému dospěl i eFootball, který taktéž přechází na režim free-to-play – rázem tu tedy máme dvě hry, které volí velmi podobnou strategii, jak si ukousnout svoje vlastní sousto z penězi posypaného fotbalového koláče.

Je zajímavé, že statistiky jednotlivých fotbalistů by se měly vyvíjet průběžně na základě hodnocení statistické analytické společnosti InStat. Budování vlastního týmu by tak potenciálně mohlo připomínat zážitek známý z Fantasy sportů, kde si lidé vybírají sportovce a následně získávají body podle jejich výkonů ve skutečném světě.

Co se týče vývojářů, na hře pracují od roku 2016 a chlubí se, že jsou sami fanoušky fotbalových simulátorů, což znamená, že od nich nemáte čekat „korporátní blbosti“. Zaměstnanců studia Strikerz je na 200, což je slušné číslo rozdělené mezi Kypr, Bělorusko, Ukrajinu a Litvu.  To nejsou nejproslulejší vývojářské destinace, od nichž byste čekali „fotbalovou revoluci“ a „bezprecedentní herní zážitek“, ale soudy si nechávám až na tu chvíli, kdy uvidím první skutečný trailer se záběry z hraní.

UFL, které mimochodem vzniká na podvozku Unreal Enginu, a snad by tak nemuselo vypadat vyloženě budgetově, zatím nemá datum vydání. Prý ovšem bude oznámeno brzy, přičemž se hra chystá na „všechny velké platformy“.

Nejnovější články