War Thunder – manuál pro začínající piloty a tankisty
zdroj: tisková zpráva

War Thunder – manuál pro začínající piloty a tankisty

21. 12. 2014 16:45 | Návod | autor: Jan Olejník |

Úspěšná onlineovka studia Gaijin se před pár dny dočkala updatu 1.45 (více v článku), který do hry přidává americké tanky, nová letadla a přináší i celou řadu různých větších či menších změn. A vzhledem k tomu, že máme vánoční svátky za rohem, naskýtá se řada příležitostí, kdy si můžete v klidu k War Thunder sednout a hru si vyzkoušet. Právě nováčkům je určený následující text, který poodhalí základní pravidla této free to play válečné akce a připraví vás na boj nejen v nebesích, ale i v pupku ocelových bestií.

Letadla

Ve War Thunder se můžete vyřádit ve třech různých stupních obtížnosti, přičemž ideální je samozřejmě postup hezky odzdola, abyste se seznámili se základními herními mechanismy, a teprve poté přešli na vyšší úroveň.

V arkádových bitvách za vás většinu věcí vyřeší počítač. V zásadě jen myší řídíte směr letu a o nic moc dalšího se starat nemusíte. Pád k zemi vás čeká jen v momentě, kdy si neuhlídáte výšku, nebo když vás někdo sestřelí. Se simulací nemá War Thunder v tomto režimu mnoho společného - jedná se opravdu o leteckou arkádu. Přesto se ale v boji projeví specifika jednotlivých strojů, byť v omezené míře. I v arkádových bitvách tím pádem poznáte, který stroj je těžší, který obratnější, a který rychlejší. Stejně tak poznáte základy práce se zbraněmi, kdy nepřetržitá střelba způsobí zásek kanónů, a také zjistíte, že WEP nefunguje pořád. Arkádové bitvy jsou zkrátka o příjemné zábavě vhodné k zabití pár minut času.

War Thunder zdroj: tisková zpráva

Realistický mód však na vás vytasí přísnější měřítka. Při střemhlavém klesání se vám ve vysoké rychlosti mohou utrhnout křídla, a když dojde munice, rozhodně nestačí pár desítek sekund počkat na automatické doplnění – musíte hezky zpátky na letiště! Oproti arkádovému režimu zde nenaleznete ani předstřel, tedy drobný terčík, který ukazuje, kam musíte střílet, abyste zasáhli pohybující se nepřátelské letadlo. V realistickém módu se navíc nad bojištěm střetnou týmy složené pouze z letadel dvou znepřátelených národů, čímž se hra snaží navodit dojem skutečných vojenským konfliktům z 2. světové války.

Simulační režim logicky představuje nejdrsnější test vašich leteckých schopností. K ruce si vezměte joystick, protože až usednete do plně funkčního kokpitu (externí pohledy nejsou povolené), musíte se muset poprat nejen s nepřítelem, ale i s fyzikálním modelem, který se snaží přiblížit skutečnému zážitku. Opět platí, že pro doplnění paliva a munice, případně opravu letadla, se musíte vrátit zpět na letiště. Nevýhodou realistického módu a simulace ale je, že zpravidla velmi dlouho čekáte na připojení dostatečného počtu hráčů.

shot 2014_03_31 13_32_30 zdroj: tisková zpráva

Stíhače

Každá třída letadel má svá specifika a jiný úkol v boji. Sice se mohou v některých oblastech překrývat, ovšem málokdy pak v takovém případě využijete plný potenciál konkrétního stroje.

Stíhače jsou malá obratná letadla, která se účastní především klasických leteckých soubojů neboli dogfightů. Vaším cílem je dostat se do ideální pozice za protivníka a zničit ho dobře mířenou dávkou. Je proto vhodné vybírat letadla, která mají dobré manévrovací schopnosti. Protivník totiž bude kličkovat nebo létat v kruzích, což znamená, že pokud má váš stroj větší poloměr otáčení než nepřátelské letadlo, šance na zásah rapidně klesají.

Není úplně snadné doporučit konkrétní letadlo, protože záleží hlavně na stylu hraní, který preferujete. Každý z národů má několik strojů vhodných pro vzdušné souboje, ale mírně se liší v taktice. S německými letadly je nejlepší praktikovat taktiku Boom and Zoom, kdy si z velké výšky vyberete cíl pod sebou, zahájíte prudký sestup, zaútočíte (Boom) a nabranou rychlost využijete k opětovnému vystoupání vzhůru (Zoom). Doporučit lze i britské letectvo, především stíhače Spitfire (i když s novými updaty už to moc neplatí) nebo Typhoon. Z dalších modelů určitě stojí za zmínku Yak-3P či Yak-9T, Bf109F4/G2, FW190 A5 nebo Ki-84 ko. Velmi příjemným překvapením se v updatu 1.45 stal japonský stíhač Ki-43-III otsu Hayabusa.

Ať už budete podnikat střemhlavé nenadálé útoky z výšky, nebo se pustíte do opravdového dogfightu a zkusíte zatáčet prudčeji než váš protivník, mějte na paměti několik pravidel. V prvé řadě dávkujte střelbu. I v arkádových bitvách se vám mohou přehřát a zaseknout zbraně, což každého letce v boji výrazně diskvalifikuje. A i když se zaměřovací kříž zobrazí už na nějakých 700 metrech, klidně leťte ještě blíž a palte na jistotu. Naučte se též rozpoznávat jednotlivá letadla – s lehoučkou stíhačkou se základními kulomety si na bombardér se dvěma kulometnými věžemi raději nechte zajít chuť. A pozor na notorické srážeče, hlavně na prvních dvou úrovních se s nimi setkáte relativně často. Pokud se s někým pustíte do čelního střetu, včas uhněte.

ixSXnzN zdroj: tisková zpráva

Bitevníky

Bitevníky jsou brutálně vyzbrojená letadla, která slouží především k sestřelování odolných bombardérů. Jejich silné zbraně si ale dokáží velmi dobře poradit i s pozemními cíli a s trochou štěstí se vám může podařit s pomocí IL-2 Sturmovik sestřelit i tank díky extrémně výkonným kulometům.

U bitevníků se taktika Boom and Zoom vyplatí výrazně více než u stíhačů. Vzhledem k tomu, že bitevníky ztrácejí na obratnosti, je potřeba naučit se dobře pracovat s rychlostí stroje. Prudký útok z výšky na nic netušící oběť následuje prudké vystoupání zpět do původní letové výšky. Díky výkonným motorům se vám může podařit i to, že protivník, který vás pronásleduje, ztratí potřebnou rychlost a otočí se vrtulí k zemi. V ten moment se na něj opět můžete vrhnout.

Bitevníky můžete přestavět na provizorní bombardéry, případně na ně můžete navěsit i rakety – jako v případě již zmiňovaného IL-2 Sturmovik. Problém je pak samozřejmě v tom, že už tak snížená manévrovatelnost se s extra nákladem ještě povážlivě sníží. A i v momentě, kdy shodíte bomby na nepřátelskou základnu, zůstanou vám pod křídly nosníky bomb, které vás stále omezují.

Užitečnost bitevníků se lehce snižuje na vyšších úrovních, kdy i obyčejné stíhače mají dostatečnou palebnou sílu na to, aby z oblohy sestřelily i velké bombardéry. Přesto ale stále mohou posloužit jako vydatná pomoc při sestřelování pozemních cílů. Mezi zajímavé volby patří například Bf110c, Beaufighter MK VIc, ME 410 nebo velmi schopný F7F-1. I tak se ale zatím nezbavily nikterak skvělé pověsti – především proto, že vyplňují jakési hluché místo mezi stíhači a bombardéry.

beaufighter zdroj: tisková zpráva

Bombardéry

Ve War Thunder se můžeme setkat s několika typy bombardérů. V nabídne figurují střemhlavé bombardéry a dále i lehké, střední a těžké. Střemhlavé bombardéry jsou většinou vybavené vzdušnými brzdami, které jsou k využití jejich potenciálu nezbytné. Tento typ letadel startuje ve větší výšce než zbytek letky a vaším cílem je vyšplhat se co nejrychleji do co největší výšky, ideálně kolem pěti až šesti tisíc metrů. Záleží ale samozřejmě na mnoha faktorech. Záměr je však jasný: dostat se nad nepřátelské stíhače a bitevníky, a pokud možno bez povšimnutí zamířit nad nepřátelské pozice, kde zahájíte prudký sestup. Zde přijdou ke slovu klapky a vzdušné brzdy, které vám pomohou během střemhlavého letu snížit rychlost. Následně odhodíte bomby a vrátíte se zpět nad mraky.

Lehké, střední a těžké bombardéry se stylem hraní výrazně neliší. Opět je primárním cílem dostat se do dostatečné výšky a doletět nad nepřátelský tábor či shluk jednotek. K zacílení můžete použít virtuální terč, který kopíruje terén pod vámi, i zaměřovací kříž, na který se přepnete opakovaným stisknutím klávesy V. U bombardérů nezapomeňte na výzkum, který vám dovolí navěsit na letadlo výrazně lepší a těžší bomby a přidá i velmi užitečné kulomety. Nezanedbávejte tím pádem ani trénink posádky, protože trojice kulometčíků nebude mít valný úspěch, pokud nejsou kvalitně vycvičení.

Pilotovat bombardér může vypadat jako nuda, protože se většinou neúčastníte přímých konfliktů a všechno dění pozorujete pěkně z výšky, avšak důležitost bombardérů je nezpochybnitelná. Nepřátelské základny sice dokáže pocuchat i dobře vybavený bitevník, ale nic nemá takovou razanci jako 1500 kilogramů výbušnin.

Hned ze začátku se proto nabízí ruský bombardér AR-2, který po kompletním výzkumu unese tři pětisetkilové bomby, čímž se dostane na právě zmíněnou hodnotu 1,5 tuny. Ale není to nic ve srovnání s britským Lancasterem, na který můžete navěsit dvě čtyřtunové pumy. Za německou stranu si zase hráči chválí Dornier díky možnosti nést pumy o váze až čtyř tun. Jiní virtuální piloti vám zase pro realistické bitvy doporučí americký B-17. Možností je zkrátka mnoho a výsledná volba se hodně odvíjí od toho, co vlastně od svého stroje čekáte – zda střemhlavý bombardér s menším nákladem, nebo létající pevnost.

shot_2014_04_21_19_09_10 zdroj: tisková zpráva

Ekonomika a výzkum

Výzkum nových letadel či vylepšení do již zakoupených kousků může zpočátku působit trochu komplikovaně a nepřehledně, ale ve skutečnosti to až taková věda není.

Za každou odehranou bitvu dostáváte čtyři hlavní druhy „bodů“. První z nich jsou stříbrní lvi sloužící k nákupu letadel či výbavy. Jejich význam je zcela jasný – jakmile je někde potřeba něco koupit za in-game měnu, jsou to stříbrní lvi. Získáváte je především za plnění důležitých úkolů během hraní: sestřelování letadel, ničení pozemních jednotek, demolice základen. Do finální částky, kterou obdržíte po skončení multiplayerového zápasu, ale vstupuje více faktorů. Na konci bitvy si můžete v klidu prohlédnout přehlednou statistiku.

Dalším typem bodů na vašem kontě jsou body výzkumu. Dělí se na dva poddruhy. Body výzkumu a Volné body výzkumu. Zatímco klasické Body výzkumu (RP) jdou okamžitě do zrovna probíhajícího zkoumání nových letadel či prvků výbavy, Volné body výzkumu jsou o trochu složitější. Využitelné jsou pouze v momentě, kdy máte na účtu i zlaté orly, tedy měnu nakoupenou za reálné peníze. Pomocí zlatých orlů pak můžete převést Volné body výzkumu na reálně použitelné Body výzkumu, čímž celý proces urychlíte.

War Thunder zdroj: tisková zpráva

Je to ale vykoupeno poměrně vysokou cenou za konverzi. Pokud opravdu nutně nepotřebujete mít konkrétní letadlo nebo výbavu ihned, na Volné body výzkumu vůbec nekoukejte. Jakmile navíc letadlo či výbavu vyzkoumáte, musíte si ji stejně ještě koupit za stříbrné lvy, takže se vám klidně může stát, že utratíte cenné zlaté orly za urychlení výzkumu, ale stejně musíte odlétat několik dalších bitev, abyste měli dostatek stříbrných lvů na samotné zakoupení letadla. Stručně řečeno: jestli to opravdu není nezbytně nutné, na konverzi Volných bodů výzkumu se vykašlete a raději létejte.

Když už jsme nakousli výzkum, rovnou se podíváme i na celý princip jeho fungování. Každý národ se může pochlubit nepřeberným množstvím letadel, z nichž je ale na začátku dostupná pouze hrstka a k dalším se musíte propracovat. Za úspěšné sestřely nebo například poškození či zničení nepřátelské základy dostáváte Body výzkumu. Ty pak investujete do zkoumání jednoho zvoleného letadla nebo kusu výbavy (individuálně pro každé letadlo). Můžete například zkoumat jen jedno letadlo, třeba Lagg-3, ale zároveň zkoumat rakety pro IL-2, lepší munici pro IL-4 a kompresor pro MiG-3. Jakmile je letadlo či výbava vyzkoumána, musíte si ji rozkliknout v menu a koupit za stříbrné lvy.

Poslední parametr, na který se podíváme, jsou zkušenosti posádky. Každá posádka postupně sbírá zkušenosti v návaznosti na typ letadla, se kterým létá, a přidává do hry základní RPG element. Po kliknutí na letadlo v hangáru a výběru položky Posádka, se dostanete k možnosti rozdělit zkušenostní body do různých statistik. Jestli vás například štve, že vám často zbloudilá kulka vyřadí pilota, pak investujte do jeho vitality. Nezapomínejte i na to, že pokud máte na letadle vícero kulometných pozic, měli byste pro ně mít i vyškolené piloty.

zdroj: Archiv

Obecné rady

Z předchozích řádků jste si vytvořili představu o tom, jaký druh létání vás nejspíš bude bavit. Zda dáte přednost joysticku a stíhačům, nebo jestli vám bude spíš vyhovovat arkádový mód a pumami ověšené bombardéry. Obecně se ale lze řídit těmito radami:

Mějte nadhled – Snažte se být nad nepřítelem. V kokpitu stíhače či bitevníku budete mít výhodu při nasazení taktiky Boom and Zoom. Po útoku využijete nabranou rychlost k tomu, abyste opět vystoupali vysoko. Jestli se za vámi někdo pustí, pravděpodobně po pár stovkách metrů odpadne kvůli nedostatečné rychlosti

Palte v dávkách – I v arkádovém módu se zbraně přehřívají a mohou se zaseknout. Sice se vám pak zbraň „zázračně“ opraví, ale přijdete o desítky cenných sekund. Na vyšší obtížnosti samozřejmě musíte letět kvůli opravě zpátky na letiště.

shot 2014_01_24 14_24_13 zdroj: tisková zpráva

Neplýtvejte WEP – Sice to může hodně lákat, ale zdržte se taktiky, kdy na začátku dáte motor na plný výkon a v první linii vletíte mezi nepřátelská letadla. Většinou to nedopadne slavně. Držte se pohromadě s ostatními a WEP si šetřete na krušné chvíle. Rovněž nezapomeňte, že v některých případech nemůžete WEP ve velké výšce použít.

Spolupracujte s týmem – Veškeré asistence, obrana a další kamarádské vypomáhání hra odměňuje, takže hlavně ze začátku je zcela zbytečné jet sólo. Pravděpodobně vám bude nějakou dobu trvat než se naučíte, jak nepřítele sestřelit. A když na něj budete dva, půjde to hned lépe.

Nemusíte nutně jet na 100 % - Výkon motoru lze plynule regulovat, nezapomínejte na to. Vysoká rychlost je sice pro různé manévry důležitá, na druhou stranu je ale třeba brát v potaz, že vám i zvětší poloměr otáčení. Pokud vám bude v patách stíhač, který ubere rychlost, otočí se o něco rychleji.

Mějte přehled o okolí – Klávesou C zapnete rozhlížení myší. Nikdy není na škodu podívat se, co se kolem vás děje.

Bacha na srážeče – Hlavně zpočátku (první a druhá úroveň) nebude nouze o sebevražedné dvouplošníky, které do vás půjdou čelně. Naučte se jim včas uhnout. 

mig15_1 zdroj: tisková zpráva

Tanky

Díky updatu 1.45 se ve War Thunder můžeme setkat s tanky tří různých národů – USA, Ruska a Německa. Tankové bitvy představují velmi výraznou změnu oproti leteckým soubojům a mají celou řadu specifických prvků.  Tanky se dělí na lehké, střední, těžké, stíhače tanků, samohybná děla a protiletadlová děla.

Tankové souboje jsou komplexní záležitostí, ve které velkou roli hrají i takové „drobnosti“, jako například pod jakým úhlem trefí projektil nepřátelský tank. V první řadě je ale určitě vhodné projít si tutoriál. I když je základní ovládání tanku triviální, je zde pár věcí, které by si měl hráč osahat před ostrým nasazením. Mimo jiné si u tanku můžete během boje vybírat z různých typů munice, k dispozici je i tlačítko pro aktivaci hasicího přístroje či možnost použít vlečné lano pro vyproštění zaseklého kolegy.

Právě možnost volit si během boje různé typy munice přináší tankovým bitvám další rozměr. Jsou zde klasické HE (High Explosive) projektily, se kterými můžete vyřadit jedním výstřelem dva tanky naráz, pokud jsou velmi blízko u sebe. AP jsou rážové střely vyrobené z velmi tvrdého kovu – ideální na poškození nepřátelského pancíře. Následně se můžeme setkat s mnoha variacemi jako například APHE kombinuje výhody obou jmenovaných střel. Možností je celá řada a rozhodně není na škodu si v klidu projít, co znamená APC nebo APCBC.

War Thunder zdroj: tisková zpráva

Stejně jako letecká část War Thunder nabízí i pozemní jednotky boj ve třech režimech – arkáda, realistický mód a simulace. V tomto případě si troufám tvrdit, že poté, co si otestujete své schopnosti v arkádě, zamíříte raději do realistického módu. Arkáda je skutečně hodně zjednodušená a nabízí mimo jiné i interaktivní zaměřovací kříž, který dokáže skrz křoviny či stromy barevně odlišit, jaké jsou vaše šance na zásah. Červená samozřejmě reprezentuje nemožnost poškodit protivníkův tank, oranžová vám jisté šance dává, a když kříž zezelená, máte úspěšný zásah jistý. Pokud k tomu připočteme další vizuální asistence a velmi zjednodušené ovládání tanku, vyjde nám z toho trošku prapodivný výsledek.

Tančíky jsou určitě fajn, ale pokud vám hra dá možnost poměrně přesně ničit nepřátele, i když nemáte přímou viditelnost, není to úplně to pravé ořechové. Realistický mód už po vás nějakou větší iniciativu vyžaduje, ubírá na vizuálních asistentech a klade i větší důraz na to, jak máte vycvičenou posádku.

mig15_1 zdroj: tisková zpráva

Základní tanková taktika

V předchozí kapitole jsme se podívali na to, jakými střelami můžete nabít svá děla. Jenže na rozdíl od letadel, kde se na nějaké složité míření příliš nehraje, je v tankových bitvách naopak nesmírně důležité znát silná a slabá místa prakticky každého stroje. Rozepisovat každý válečný stroj by zabralo ohromné množství místa, proto se raději podívejte na oficiální fóra, kde se slabiny každého tanku podrobně rozebírají. Nebo ještě lépe – zkuste je najít sami!

Ideální pro začátečnický trénink je arkádový mód, kde se i díky barevnému zaměřovači snáze dozvíte, zda váš potenciální výstřel může napáchat nějaké škody. Tanky mají typicky nejtlustší pancíř v přední části, tudíž na tuto část nemá smysl plýtvat střelivo a protrpět si dlouhé nabíjení. Zkuste taktizovat – střílejte na motor, ventilační mříže, do prostoru těsně pod věží. Nebo ještě lépe, první ránu směřujte na tankový kanón, protože máte šanci ho vyřadit. Druhá střela by měla směřovat na pásy, protože nepříteli znemožníte pohyb. A dorazit ho můžete přivolanou leteckou podporou.

Možností je nespočet a jsou to právě zásahové zóny, které posouvají tankové bitvy na vyšší úroveň. Více rozebírat jednotlivou techniku by zatím asi nemělo smysl. Dá se totiž čekat, že se v nejbližších updatech zase o něco změní vybalancování jednotlivých strojů, obzvláště těch amerických, které v aktuálním updatu 1.45 zažily svoji premiéru. Ohlas hráčů na americké tanky je však zatím poměrně rozporuplný, takže se lze předpokládat, že se nějakých změn dočkáme.

519c786cf3761700fa6d29ef5a1e65e3 zdroj: tisková zpráva

Obecné rady

Prozkoumejte svůj tank – Je překvapivé, že tak důležitá funkce je ve hře špatně dostupná a snadno přehlédnutelná. Když si v hangáru vyberete tank, podívejte se do levého horního rohu, kde se nachází miniaturní ikonka krychle. Pomocí ní můžete přepínat detailní popisy jednotlivých částí tanku. Uvidíte tloušťku pancíře i jak moc efektivní v daném místě pancéřování je. Dále můžete přepnout i na „rentgenový“ snímek, kde se vám zobrazí vnitřní uspořádání tanku. Dejte si pozor, kde je uložená munice, jak sedí posádka a kde je motor. Poznejte slabá místa vašeho stroje, abyste je pak zbytečně nevystavovali nepřátelské palbě.

Postupujte pomalu – Vzhledem ke snížené manévrovatelnosti tanků není ústup z boje až tak snadný. Raději dvakrát měřte a jednou řežte. Nejezděte bezhlavě za nepřítelem. Počkejte až dorazí k vám. Využívejte krytí, nejezděte přes otevřená prostranství nebo po vyvýšeném terénu. Ano, jsou to základy logiky, ale snaha ulovit pár fragů občas bývá až moc silná.

Poznejte druhy střel – Jak bylo zmíněno v předchozí kapitole, každý typ projektilu má své uplatnění.

gSL9UFG zdroj: tisková zpráva

Opravujte v bezpečí – Pokud váš tank schytal zásah, najděte si vhodný kryt, kde jej můžete stiskem klávesy opravit.

Držte se ostatních a pomáhejte si – Spolupráce s dalšími hráči znamená větší palebnou sílu, ale zároveň i možnost pomoci přátelům pomocí tažného lana. Nebuďte ale zase příliš blízko u sebe, protože některé tanky jsou schopné vyřadit i dva stroje naráz pomocí HE střel.

Není to World of Tanks – Střelba na věž tanku není ve War Thunder tak účinná, jeko ve World of Tanks. Při úspěšném zásahu maximálně vyřadíte velitele tanku, ale stroj nezničíte. Je třeba hledat jiná slabá místa. Navíc ani neplatí, že nejdražší (či rovnou prémiová) munice je nejlepší. War Thunder poměrně komplexně kalkuluje, co se stane se střelou po nárazu. Jak se tříští, zda zraní posádku atd. Tím pádem nemusí platit, že APCR munice s vysokou průrazností je ve všech situacích lepší než obyčejná AP. Proč? Protože hra vypočítá, že střela s vysokou penetrací udělá díru na obou stranách tanku a vesele pokračuje ve své cestě dál. Zatímco AP prorazí pouze jednu stěnu a napáchá škody uvnitř.

Vylepšujte posádku – I relativně základní tank s pomalým nabíjením se může díky dobře vytrénované posádce změnit ve smrtonosný nástroj, který zaskočí nejednoho protivníka. 

agjababj zdroj: tisková zpráva

Pokud máte po přečtení našeho průvodce pro začátečníky chuť si War Thunder zahrát, registrujte se do hry za tímto odkazem.

Nejnovější články