Máte námět či připomínku? Napište nám
Tipy a triky pro přežití v Death Stranding
zdroj: Archiv
Návod

Tipy a triky pro přežití v Death Stranding

7. 11. 2019 12:01 | autor: Šárka Tmějová |

Takže jste se rozhodli vrhnout na nejnovější hru Hidea Kodžimy. Inu, stát se kurýrem, kterému se povede přemostit celou Severní Ameriku, nebude snadný úkol, ale pokud myslíte, že na to máte... Nejlepším tipem do začátku je samozřejmě obligátní sdělení „čtěte tutoriály“, v tomto článku se tedy zaměříme spíš na některé mechaniky, které by vám nemusely být zkraje úplně jasné.

Doufám, že jste si už stačili přečíst moji recenzi, která vám jemně naznačí, oč že to v Death Stranding vlastně jde. Hlavní hrdina Sam Porter Bridges je takovým glorifikovaným poslíčkem, jehož úlohou je přenášet spoustu materiálu z bodu A do bodu B. Jenže ono to samozřejmě nakonec vůbec nebude tak jednoduché – natožpak nudné. Kromě toho totiž musíte taky sjednotit celou Ameriku, a to tím, že jednotlivá distribuční centra a města propojíte speciální chirální sítí.

Chci být nejlepším kurýrem ve Spojených městech amerických. Jak na to?

Za každou z misí v podobě jednotlivých doručení dostáváte lajky a z nich plynoucí písmenkové hodnocení, jak je typické pro hry z východní produkce. Zpočátku bude vaším úkolem hlavně nepadat a vyhýbat se časodešti, což poškozuje náklad, časem si ale odemknete různé typy dodávek, které kladou důraz na odlišná kritéria.

Někdy tedy při hodnocení nebude zas tak důležité, jestli je obsah kontejnerů poškozený, ale spíš kolik jich je nebo jestli jste při doručování splnili časový limit. S křehkým nákladem zas musíte dávat pozor při řízení, protože ho poškozují i menší nárazy, s živými balíčky nesmíte do vody, aby mohly dýchat a ten, kdo si objednal vzorky sněhu, nebude příliš nadšený, když ho donesete roztátý.

Obecně se vyplácí příliš neriskovat a radši volit bezpečnější cestu – i v případě časově omezených misí jsou časomíry poměrně benevolentní. Už při zadávání objednávky s pomocí ikonek zjistíte, co vás cestou čeká, jestli můžete počítat s přítomností přízračných Vyvržených věcí, Mezků nebo třeba laviny.

Zatímco u rutinních dodávek nejspíš nebudete mít problém s dosažením maximálního hodnocení, příběhové mise s povinnými souboji dokážou docela potrápit. U nich se totiž písmenko neodvíjí ani tak od stavu nákladu, jako od poškození, které utrpěl samotný Sam. Ale nepanikařte – ani za béčko vás nikdo plísnit nebude.

Death Stranding zdroj: Archiv

Co vyrábět, co sbírat a co nechat ležet?

Vyplatí se vždy mít u sebe náhradní pár bot a krevní vaky v užitné kapse. Jakmile budete mít možnost, vyrobte si několik hematických granátů na obranu proti přízrakům. Když se budete vypravovat, nezapomeňte na volbu automatického uspořádání nákladu, které vám dost možná ušetří pár ošklivých pádů.

Během výprav čas od času skenujte prostředí a občas udělejte pár kroků navíc kvůli chirálním krystalům a léčivým kryptobytům. Pokud nejste na hranici maximální váhy, zvažte doručení balíčků navíc, zvlášť jestli směřujete do některého z menších bunkrů, kam neplánujete chodit často. Po skenu rovnou vidíte jejich velikost – S nebo M se vám na záda vejde skoro vždycky, na XL už musíte jít takřka s prázdnou. Do úkrytů některých prepperů se tímto způsobem dokonce můžete dostat dřív, než vás tam někdo pošle. Sebrání jejich ztraceného nákladu vám jejich pozici zvýrazní na mapě a zvedne lajky do začátku.

Kapacitu vašeho nákladu zvýší jeden ze skeletů a také vznášedlo, na němž se v případě potřeby může vozit i Sam. Přetížení vede k rychlejšímu vyčerpání, převažování k jedné straně a padání, berte si s sebou tedy jen to, co opravdu potřebujete. Pamatujte, že spousta vybavení funguje na baterie a budete si ho muset cestou dobíjet (ať už z generátorů, nebo stáním na místě za jasného počasí), takže se vám klidně může stát přítěží.

Death Stranding zdroj: Archiv

Co stavět?

Stavby se vám odemykají postupně, jak procházíte hlavním příběhem – ke každé dostanete zvlášť tutoriálovou misi, kde si práci s materiálem můžete vyzkoušet. Vyplatí se u sebe nosit jednu kotvu a žebřík pro strýčka příhodu, z mé zkušenosti se ale dá spolehnout i na stavby ostatních hráčů, kteří už často našli optimální trasu. K nim však dostanete přístup až poté, co daný region připojíte k jednotné chirální siti, jejíž výstavba je koneckonců vaším hlavním cílem. Životnost výtvorů jiných hráčů můžete prodloužit udílením lajků a také příspěvky ve formě surovin.

Mosty, generátory, úkryty i časodeštníky jsem často nacházela příhodně postavené už během hraní s omezenou populací hráčů. Chirální síť na daném území má omezenou kapacitu, kterou je ale prakticky nemožné překročit, větší problém je dostat na nepřístupná místa suroviny potřebné pro dokončení stavby. Jejich nedostatkem trpět nebudete, vždycky je ale z výchozích uzlů musíte nějak dopravit na místo.

Rozhodně se snažte pomáhat s výstavbou dálnice, která vám významně urychlí přepravu po mapě. V garáži ve výchozím bodě je většinou dostatek vozidel, na něž můžete suroviny naložit a po existujícím úseku je převézt k dalšímu stanovišti. Tříkolky ani náklaďáky na ní navíc nespotřebovávají žádnou energii, kterou si pak můžete šetřit na náročnější horská dobrodružství.

Death Stranding zdroj: Archiv

Kde sehnat lepší vybavení?

Základní výbavu vám stejně jako stavby postupně poskytnou příběhové postavy, na některé zajímavé hračky v rámci hlavních úkolů ale vůbec nemusíte narazit. Vybavení totiž dostanete také za odměnu od konkrétních stanovišť nebo prepperů postupným posilováním spojení symbolizovaným hvězdičkami.

Třeba takovou možnost zamaskovat se jako hologram kamene jsem si odemkla až v epilogu bez nějakého většího reálného využití, přitom si ale dokážu vybavit momenty, kdy by se maskování zatraceně hodilo. Vyplatí se tedy plnit nepovinné úkoly pro vedlejší postavy – kdo ví, kdy narazíte na Conana O’Briena a jeho vydří čapku, která vám pomůže s říční dopravou.

Death Stranding zdroj: Archiv

Všechno je děsně daleko, kde je rychlé cestování?

Napřed se budete muset v rámci hlavního příběhu skamarádit s šéfkou konkurenční doručovací společnosti Fragile. Ta vás pak s pomocí svého deštníku klidně přenese až do města na druhém konci mapy, nemůžete si s sebou ale vzít prakticky nic kromě svého PP, tedy miminka bezpečně uloženého na vašem břiše. Nemyslete si tedy, že byste si usnadnili doručování nějakým podváděním, všechno, co máte u sebe, zůstane uskladněné v soukromé schránce ve výchozím bodě.

Death Stranding zdroj: Archiv

Prší a venku se setmělo a já mám strach z Vyvržených věcí, co mám dělat?

Dostali jste se do míst s intenzivním časodeštěm a ta vrtulka na vašem rameni rotuje jako splašená? Dokud nemáte prostředky nutné obrany v podobě zbraní z tělesných tekutin, je vaší jedinou možností plížení kombinované se zběsilým úprkem.

Pokud odradek nesvítí oranžově, pouze vám ukazuje směr nejbližší VV, která o vás neví. Jejich obrysy uvidíte jen v případě, že zůstanete stát, případně pomocí pulzu z vašeho skeneru. Nemohou vás vidět, zato velmi dobře slyší. V místech, kde zemřelo hodně lidí, kolem nich budete muset projít blízko – v tom případě zadržte dech. 

V případě, že vzbudíte pozornost, třeba náhlým hlukem, po vás začnou pátrat, což symbolizují černé otisky rukou v hlíně. Pokud vás v této chvíli chytí, utvoří menší dehtovou skvrnu a jejich zhmotnělé duše se vás budou snažit polapit, ale pořád ještě je můžete setřást, aniž byste se zapletli do většího boje. Pozor ovšem na balíčky, při oklepávání můžete kromě nepřátel ztratit i je.

Ani v případě, že vás stáhnou mezi sebe, ještě není všechno nutně ztracené. Uprostřed zaplavené oblasti na vás číhá černá šelma, jejímž útokům musíte uhýbat, brodit se spoustou husté kapaliny, nepoztrácet náklad a ještě se nenechat trefit třeba vynořujícím se semaforem. Zkontrolujte mapu, sevřete ovladač a utíkejte!

Death Stranding zdroj: Archiv

Co s MEZKY?

Mezci jsou na rozdíl od VV až příliš hmotní, což ovšem můžete využít ke svému prospěchu. Bývalým kurýrům závislým na doručování jde především o vaše balíčky, nikoliv smrt. Ne vždy se k nim můžete připlížit zezadu a nenápadně je svázat. Větším skupinám se nejspíš budete muset postavit tváří v tvář.

Pěstní souboje nejsou těžké a z Mezků také padá přebytečný náklad, který můžete i během boje chytit do ruky a dalšího vyřídit prakticky na jedinou ránu. Balíček se přitom sice zničí, většinou jde ale spíš o menší zásoby surovin, kterých je všude dostatek.

V každém z jejich táborů se navíc nachází paměťový čip, který vám odemkne zajímavé informace a deníkové zápisky postav. Po úspěšném vyčištění si ho tedy nezapomeňte vyzvednout v hlavním stanu. Stejně tak zkontrolujte všechny schránky s nákladem, můžete si také „půjčit“ jejich náklaďák. Osvobozováním táborů oblast dočasně zpřístupníte i pro ostatní NPC kurýry, Mezci se do nich ale rádi vrací.

Death Stranding zdroj: Archiv

Sam je mrtvý, co s tím?

Mezci vás přinejhorším jen omráčí a seberou vám náklad, smrtící střet s teroristy nebo VV už pro vás ale znamená výlet na druhou stranu, pokud se nestihnete vyléčit s pomocí transfúzního vaku nebo čerstvého kryptobytu. Stejně tak fatální mohou být třeba i pády nebo exploze zničené tříkolky. „Mrtvý“ ale v tomto případě neznamená konec, Sam je totiž navrátilcem, který mezi dimenzemi může svobodně cestovat.

Zatímco budete hledat svoje tělo, můžete posbírat část ztraceného nákladu a také se otřít o duše jiných hráčů, s nimiž pak budete mít silnější propojení a častěji nacházet jejich balíčky pomoci. Až budete připravení vrátit se do světa živých, sledujte zlatou šňůru. V případě, že váš skon způsobila VV, zanechá Sam na místě smrti kráter, který budete muset obejít.

Pamatujte na to, že útěk je relevantní možnost. A pokud je pro vás nějaká pasáž příliš obtížná, obtížnost si můžete změnit v menu.

Death Stranding zdroj: Archiv

Nelíbí se mi Norman Reedus, co s tím?

Mně taky ne. S jeho obličejem nic neuděláme, v soukromých pokojích ho ale můžete překrýt třeba slunečními brýlemi nebo zábavnou čepicí. Kromě toho, že návštěva pokojů uklidní PP, doplní vám zdraví, výdrž, dobije baterky a doplní náboje, si v nich můžete také měnit barevná schémata různého vybavení nebo přidat doplňky na batoh – náhradní baterie, kapsičky na granáty a různé přívěsky se speciálními bonusy od prepperů.

To by bylo do začátku asi všechno, na zbytek jistě brzy přijdete sami. V tomhle případě stoprocentně platí rčení, že cesta je cíl.

Death Stranding zdroj: Archiv

Nejnovější články