Valve a HTC představují vylepšenou verzi virtuální reality Steam VR
zdroj: tisková zpráva

Valve a HTC představují vylepšenou verzi virtuální reality Steam VR

5. 1. 2016 18:06 | Hardware | autor: Aleš Smutný |

HTC a Valve představily na CES 2016 v Las Vegas systém HTC Vive Pre (nebo též jednoduše Steam VR), který je uživatelsky komfortnější než dříve představené prototypy (viz článek). Jak uvádí tisková zpráva, celý systém nemíří jen na herní sféru, ale také obchod, vzdělávání, zdravotnictví či automobilový průmysl. Prostě se počítá, že virtuální realita zasáhne všechna odvětví lidské činnosti.

Co nás bude zajímat především, jsou funkční změny v designu systému. Nová verze headsetu je lehčí, pohodlnější na nošení a má nový systém popruhů, které brýle drží na hlavě. Navíc má pěnovou výstelku a nosní opěrku a celé je to koncipované tak, aby mohl systém nosit i člověk, co má na očích dioptrické brýle. Změn doznal i hardware brýlí. Displeje mají vyšší jas a došlo k dalším blíže nespecifikovaným úpravám zobrazení.

Zajímavé je, že pomocí přední kamery můžete do virtuální reality, kterou vidíte, promítnout reálný obraz. Až se budete natahovat pro pití, ovladač nebo prostě budete potřebovat vidět, co se děje v reálu, nemusíte systém sundávat z hlavy.

Navíc je systém senzorů chytřejší než v předchozí verzi. Momentálně vytváří kolem vytyčeného prostoru pole. Když překročíte jeho hranice, do virtuální reality se pozvolna vkrade černobílý obraz zvenčí. Poznáte tak, kdy se blížíte třeba k nábytku (pokud si tak nastavíte senzory), ale bez nějakého skokového vypnutí obrazu, které by působilo rušivě.

zdroj: Archiv

Změn se dočkaly i ovladače, které držíte v ruce. Jsou ergonomičtější, měkčí v místech dotyku a tlačítka a gripy mají tvarovanou texturu, aby se daly lépe nahmátnout. Triggery mají dvoukrokový stisk a nabízí zpětnou vazbu skrze hmatovou odezvu.

Vylepšený je i systém napájení ovladačů, které nyní pohání Li-Pol baterie - vydrží systém pohánět 4 hodiny a dobíjí se standardním mikro-USB portem. A stanice, snímající váš pohyb v prostoru, jsou díky novém designu tišší a přesnější.

Cher Wang, předsedkyně dozorčí rady a výkonná ředitelka společnosti HTC v tiskovém prohlášení říká: „Když jsme před deseti měsíci představili Vive, měli jsme ambiciózní cíl navždy změnit způsob, kterým lidé komunikují a interagují se světem. Od té doby se Vive těšilo fenomenálně pozitivní pozornosti v médiích, u odborníků, zákazníků i stovek partnerů a společností, se kterými jsme spolupracovali na vytváření inspirativního obsahu pro virtuální realitu. Příliš dlouho byla virtuální realita jen příslibem. Stojíme na prahu nové éry. HTC Vive vytváří svět, ve kterém je jediným omezením lidská představivost.“

htc vive pre zdroj: tisková zpráva

Pokud byste pochybovali o tom, že výpad HTC a Valve v oblasti virtuální reality je pouze testováním trhu, tohle oznámení už by vás mělo vyvést z omylu. Je jasné, že obě firmy chtějí získat dominantní postavení na vznikajícím VR trhu. HTC Vive půjde do prodeje v dubnu a sedm tisíc jednotek nové verze už nyní dostali do rukou vývojáři po celém světě. Když k tomu připočteme nápady jako je využití přední kamery a zjevně usilovnou práci na co nejvyšším uživatelském komfortu při používání systému, je jasné, že Oculus Rift a PlayStation VR mají solidní konkurenci. Bude zajímavé sledovat, jak zareaguje.

Víme, že Oculus disponuje technologiemi pro snímání okolí, které koupil s jejich vývojáři, takže finální verze může mít stejně fungující systém. Nyní tedy začínají závody, protože na poli virtuální reality se bude bojovat hned na několika kolbištích – kdo bude rychlejší, kdo bude mít lepší programovou základnu, kdo nabídne co největší uživatelský komfort a samozřejmě, kdo nabídne přijatelnou cenu. Už nyní se objevují spekulace, že HTC Vive rozhodně nebude levnou záležitostí.

Nejnovější články