Takhle by měla vypadat nová GeForce RTX 3090. Gigantické rozměry, snad i 12pinový konektor

24. 8. 2020 17:30 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Do údajného představení nové generace herních grafických karet Nvidia Ampere zbývá už jen týden. Není tak divu, že na povrch prosakují čím dál konkrétnější informace. Jednou takovou je údajná fotografie referenční edice grafiky GeForce RTX 3090.

Pokud nejde o podvrh, čímž si vzhledem k původu snímků na Twitteru nemůžeme být 100% jistí, bude nový model pořádný macek. Ačkoli jde o edici Founders, tedy takovou, kterou navrhuje a prodává sama Nvidia, proporcemi karta připomíná spíše OC modely výrobců třetích stran.

Chladič zabírá 3 sloty a měří podle zdroje 31 cm. Velikost dokládá také srovnání bok po boku se starší GeForce RTX 2080. Mnozí uživatelé už stačili vyjádřit obavy, zda není novinka trochu přifouknutá, nicméně velikost PCIe konektoru se na obou modelech neliší. Jiný úhel záslepek, který může taktéž trknout do oka, půjde na vrub zakřivení objektivu, jak to známe u fotoaparátů smartphonů.

Ostatně, v testovací sestavě máme v redakci grafiku MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming X Trio, což je 3slotový model s délkou dokonce 34 cm. Takže proč ne. Jen se v takovém případě trochu bojím cenovky. Naše RTX 2080 Ti má tak velké rozměry kvůli chlazení dimenzovanému pro potřeby přetaktování a tichého chodu, taková věc ale samozřejmě něco stojí. Podle zdroje by RTX 3090 měla mít cenovku 1400 USD (v náhledu tweetu je 2000 USD, autor však částku později v komentářích poupravil). Osobně bych se ale na tuto informaci moc neupínal. Udělat věrohodný snímek vyžaduje nějaký um a námahu, vymyslet si číslo nikoliv, takže se to „poučenými“ odhady cen před vydáním vždy jen hemží.

MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming X Trio MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming X Trio | zdroj: MSI

Jako pravdivé se ale nakonec jeví drby o novém 12pinovém napájecím konektoru karet Ampere. Magazín Hardwareluxx.de se dostal k redukci 2× 8pin na 12pin od Seasonicu (výrobce PC zdrojů). Dvě šestice pinů pod sebou vypadají podle fotek stejně široké jako jeden 8pin, motivací Nvidie tak bylo pravděpodobně ušetřit místo. Podle jednoduché matematiky by tak konektor měl nahradit dva 8piny a oblast vyhrazenou pro napájení tak dvakrát zmenšit. Nebo naopak chtěla Nvidia zabránit čtvěřici osmipinů. Vzhledem k předpokládaným parametrům karty je pravděpodobné, že to nebude žádný energetický střízlík.

Redukce Nvidia 2× 8pin na 12pin Redukce 2× 8pin na 12pin | zdroj: hardwareluxx.de Redukce Nvidia 2× 8pin na 12pin Redukce 2× 8pin na 12pin | zdroj: hardwareluxx.de

RTX 3090 by měla nést 12 nebo 24 GB paměti GDDR6X s propustností téměř 1 TB/s a 5248 CUDA jader, což je o 20 % více než v případě momentálně nejvýkonnější grafiky GeForce RTX 2080 Ti. Zda se hodnoty potvrdí, se dozvíme už za týden.

Nejnovější články