Grafické karty AMD Navi jsou tady. Radeon RX 5700 bude založen na nové architektuře RDNA (Computex 2019)
zdroj: AMD
Hardware

Grafické karty AMD Navi jsou tady. Radeon RX 5700 bude založen na nové architektuře RDNA (Computex 2019)

29. 5. 2019 18:45 | autor: Jiří Svák |

Na Computexu se společnost AMD nevytasila pouze s představením nových procesorů Ryzen 3000, ale oznámila také nadcházející řadu grafických karet Radeon RX 5000. Jedná se o první vlaštovku generace Navi. Překvapivě nepůjde o další verzi architektury GCN, ale o novou architekturu RDNA.

Označení Radeon 5000 není náhodné – AMD tím odkazuje na 50leté výročí firmy, které se slaví tento rok.

AMD Radeon RX 5000 Computex 2019 zdroj: AMD

Čip je založen na 7nm výrobním procesu, který slibuje vyšší takty při nižší spotřebě. Architektura RDNA by měla oproti předcházející GCN přinést o 25 % vyšší výkon na takt a 50% zlepšení energetické efektivity (výkon/Watt).

AMD Radeon RX 5000 Computex 2019 zdroj: AMD

Takového posunu AMD docílilo nejen zásluhou 7nm výrobního procesu, ale také díky optimalizacím nově uvedené architektury.

  1. Přepracovaný design výpočetních jader: zlepšená efektivita, vyšší IPC
  2. Víceúrovňová cache: snížená latence a spotřeba, vyšší propustnost
  3. Zjednodušení grafické pipeline: optimalizace pro vysoké takty

Na jakých taktech jádro pojede, zatím není jasné, ve třetím bodě ale AMD zmiňuje optimalizaci pro vyšší frekvence, což dává naději, že bychom se mohli dočkat překonání architektury GCN. Ale to jsou pouze domněnky.

AMD Radeon RX 5000 Computex 2019 zdroj: AMD

Novou řadu grafických karet by mělo AMD vykopnout modelem Radeon RX 5700. Ten ponese paměti GDDR6 a dostane premiérovou podporu rozhraní PCIe 4.0. Přesnější konfiguraci čipu ani pamětí ale ještě neznáme.

Co se výkonu týče, novinka by měla mít asi 10% náskok před GeForce RTX 2070 ve hře Strange Brigade, což Lisa Su názorně předvedla spuštěním benchmarku side-by-side přímo na pódiu. Jsme tak schopni si kartu výkonnostně zařadit, ale hodnotit herní výkon ještě nelze. Jde pouze o jeden titul, který navíc Radeonům „chutná“, takže celkový obraz může vypadat podstatně jinak.

Vzhledem k prezentaci poměrně chudé na konkrétní produkty mě překvapilo, že Lisa Su rovnou oznámila dostupnost Radeonu RX 5700. Kartu bychom mohli očekávat na pultech už v červenci. Ve slajdu je nicméně uvedeno, že datum se ještě může změnit, takže bůhví, jak to nakonec dopadne.

AMD Radeon RX 5000 Computex 2019 zdroj: AMD

Chybějící dílky informační skládačky nám AMD představí v rámci svého vystoupení na E3. Akce se bude vysílat live o půlnoci z 10. na 11. června našeho času.

Nejnovější články