DualSense Edge je skvělý ovladač. Cena mu ale parádu nedělá
zdroj: Sony

DualSense Edge je skvělý ovladač. Cena mu ale parádu nedělá

20. 12. 2022 15:00 | Hardware | autor: Pavel Makal |

Příští rok bude pro platformu PlayStation docela rušný. Pomiňme šířící se nepotvrzené zvěsti o možném uvedení nového modelu PlayStationu 5 s odnímatelnou diskovou mechanikou, už na začátku roku totiž hardwarové portfolio firmy rozšíří dvě zařízení. A zatímco na osahání headsetu PSVR 2, který na trh dorazí 22. února, si ještě musíme chvíli počkat, s prémiovým ovladačem DualSense Edge jsem se měl možnost na vlastní kůži seznámit už letos.

Pod kapotou

V létě oznámený gamepad je přímou odpovědí na Elite Controller od Microsoftu, ale i na celou řadu podobných ovladačů od výrobců třetích stran. Zájemcům má nabídnout rozšířené funkce, mezi které spadají vyměnitelné analogové páčky s dvěma náhradními páry kloboučků odlišných profilů, možnost mechanicky i softwarově nastavovat citlivost triggerů i aktivní zóny analogů a v neposlední řadě i dvojice přídavných tlačítek nebo spíše páček ve spodní části ovladače, na které je možno nastavit různé funkce. Novinkou jsou také dvě malá spoušťová tlačítka na přední straně, která slouží především na jednoduché ovládání funkcí konzole, jako je zvyšování hlasitosti v headsetu a podobně.

DualSense Edge se od standardního modelu na první pohled liší prakticky jen barevným schématem, tvar i velikost ovladače zůstaly zachovány. Pokud vám tedy ergonomie DualSense vyhovuje, Edge na ní nic nemění, navíc se bez problémů vejde i do nabíjecí kolébky. Na rozdíl od klasického ovladače je dotyková ploška provedena v černé barvě, totéž platí i pro tlačítka a D-pad. Černá část, na které jsou umístěny analogové páčky, je nyní vyrobena z lesklého plastu, který bude o něco náročnější na udržování čistoty.

Ovladač dostanete ve tvrdém bílém cestovním pouzdru, které oplývá praktickým otvorem na protažení napájecího kabelu, a tak můžete Edge dobít i bez vyndání. V pouzdře také najdete praktickou koncovku, díky které se dá kabel k ovladači „zamknout“, takže jej ani při divočejším hraní nevytrhnete.

Vyjma čtyř dalších kloboučků na analogové páčky se pak v pouzdře nacházejí ještě zmíněné přídavné páčky. Ty jsem si pracovně pojmenoval jako model „skateboard“ a model „knoflík“, podívat se na ně můžete na přiložených fotografiích.

Co se týče běžné manipulace a výměny jednotlivých prvků, je třeba pochválit, že nepotřebujete žádné další nástroje. Přídavné páčky ve slotech přidržuje magnet, odejmutí „faceplatu“ pro výměnu analogů je velmi jednoduché. Ovladač je skvěle zpracován, všechny díly dobře sedí a k manipulaci není zapotřebí používat sílu.

V akci

Na vyzkoušení jsem měl zhruba dvě hodiny s tím, že jsem mohl funkce vyzkoušet na několika konkrétních hrách, počínaje střílením v Call of Duty: Modern Warfare II přes jízdu v Gran Turismo až po souboje ve Street Fighteru V. Zdaleka nejvíce jsem možnosti ovladače docenil v první jmenované hře, a to především díky možnosti nastavení citlivosti triggerů.

zdroj: Sony

DualSense Edge má velmi jednoduchou správu přímo v systému konzole. Stisknutím jednoho z funkčních tlačítek se dostanete do nastavení, ve kterém si můžete vytvářet jednotlivé profily ovládání pro různé typy her, podle toho, jaké rozložení tlačítek vám nejvíce vyhovuje. Úprava, ukládání a přepínání profilů přímo v akci je velmi rychlá a intuitivní, ovladač nabízí široké možnosti ladění citlivosti analogů se snadno pochopitelným znázorněním vlivu provedených změn.

Totéž platí pro triggery, v jejich případě se ale nemusíte spoléhat na softwarové nastavování. Citlivost totiž lze řešit přes přepínače pro pravou i levou spoušť. Mají tři stupně, přičemž právě ten nejcitlivější představoval při hraní rychlé střílečky citelnou výhodu. Na spodní přídavná tlačítka si můžete nastavit libovolnou herní funkci z ostatních ovládacích prvků, bohužel jde ale vždy pouze o jediné tlačítko.

Tak akorát muziky za hodně peněz

To je nakonec moje největší výtka. DualSense bohužel neumožňuje programování maker, tedy kombinací jednotlivých tlačítek, díky kterým byste třeba v bojovkách mohli automaticky udělat konkrétní kombo. Přídavná tlačítka sice umožňují kompletní změnu schématu ovládání (zkoušel jsem například nastavit sprint přes levý trigger a zaměřování přes levé přídavné tlačítko), žádná větší kouzla ale bohužel alespoň zatím s ovladačem nenaděláte. Uvidíme, zda s tím může v budoucnu něco udělat třeba aktualizace firmware.

Druhým výrazným problémem je cena. Edge totiž půjde do prodeje za doporučenou maloobchodní cenu 5990 korun, stojí tedy víc než tři běžné ovladače DualSense dohromady. Konkurenční Elite Controller se sice nemůže pyšnit haptickou odezvou, jinak ale v zásadě nabízí shodné vlastnosti a možnosti úprav jako Edge, přičemž je o dva tisíce korun levnější. Hráče na PlayStationu samozřejmě nemusí ovladač pro Xbox zajímat, ovšem i v případě srovnání s kompatibilními ovladači od třetích stran je Edge zdaleka nejdražší variantou, jejíž rozšířené možnosti navíc pravděpodobně ocení hlavně hráči orientovaní na výkon v kompetitivních titulech.

Pokud nemáte hluboko do kapsy a chcete posunout své hraní ještě o krok dál, nabízí Edge hned několik příjemných zlepšení uživatelské kvality. Počínaje zpracováním až po jednoduché nastavování se jedná o kvalitní gamepad, staví ostatně na fantastickém DualSense, který je jednou z největších výhod nové generace PlayStationu. Pro běžné hráče ale Edge z mého pohledu nepředstavuje nutnou investici, nad kterou by měli vážněji přemýšlet.

Nejnovější články