zavřít

Dočkáme se laserových monitorů a televizí?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Zobrazovací technologie zažívají v poslední době nebývalý rozkvět.

Objevuje se celá řada nových způsobů, jak zprostředkovat obraz. CRT monitory, LCD panely, TFT panely, projektory, OLED, DLP a SED displeje, plazmové HDTV televize a další. Výčet je to jistě neúplný a nově si do něj můžeme zařadit technologii laserového zobrazování vyvinutou společností Mitsubishi. Její podstatou je, jak název napovídá, vykreslování obrazu pomocí laserových paprsků. Celé to vlastně funguje jako klasické CRT (Cathode Ray Tube), tedy normální monitory, akorát že namísto tradičního elektronového paprsku je použita soustava laserů (nebo jeden laser), který pak obraz kreslí na stínítko. Mitsubishi tuto technologii prezentuje jako výrazně lepší, než technologie obdobné a to hned v několika ohledech.


Laserová televize poskytuje lepší kvalitu obrazu a 1,8x větší rozsah barev, než jaké může nabídnout LCD či obrazovky z tekutých krystalů vůbec. To by se také dalo předpokládat, neboť u prvních LCD panelů pomalu nešlo poznat rozdíl mezi červenou a oranžovou barvou, čímž byly naprosto nepoužitelné pro profesionální práci. Ale kupodivu, laserová TV má mít lepší obraz a barvy, než jaké může nabídnout plazma. Na tomto principu založené televize a monitory by se měly objevit na trhu nejpozději do dvou let. Tedy v případě, že se podaří dořešit některé technických detaily. Tak předně. Velikost zdroje zatím není úplně optimální (zdroj je "mimo" TV) a také výrobní cena není nejnižší. O spotřebě elektrické energie se rovněž neví nic a Mitsubishi se nevyjadřuje k tomu, jakým způsobem vyřešila typické problémy, které provázejí klasické CRT a plazmové obrazovky (vypalování statického obrazu atd.). Hloubka TV je solidních 26 cm, přesto o žádný flat panel nejde.
zdroj: ME

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.