ATI s X850 XT PE vstoupí na Turbo scénu
zdroj: tisková zpráva

ATI s X850 XT PE vstoupí na Turbo scénu

23. 11. 2004 23:23 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

TheInquirer přinesl první obrázek nové grafické karty ATI RADEON X850 XT PE a také odhalil některé zpřesňující informace.

Podle nich bude R480 vyráběn vylepšenou 0,13 mikronovou technologií a nikoliv 0,11 mikronovou, jak se nedávno spekulovalo. Čip se bude aktivně přizpůsobovat podmínkám, ve kterých pracuje a v závislosti na tom měnit taktovací frekvence. Chlazení u verze XT PE bude zcela nové, dvou-slotové, s tunelem pro odvod teplého vzduchu od pasivní části chladiče a s nasáváním z prostoru skříně. Větrák je radiální a pracuje na "turbo principu".

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Při pohledu na chladič na kartě se nemohu ubránit dojmu, že s příchodem nových, vysoko taktovaných grafických čipů ATI, skončí éra tichého chlazení dřívějších RADEONů. Tedy těch s klasickou vrtulí. Je jasné, že nové přístupy si vyžadují nové inovace. Nejsem si ale jist, jestli se ATI poučila z dřívějších omylů NVIDIE a jestli si uvědomila, že mnoho zákazníků si v minulých dobách nepořídilo NVIDII právě a jenom proto, že měla nadměrně hlučnému chlazení. Zatím jde o jakousi první vlaštovku (pro skeptiky černou ovci) a exrémně drahý XT PE určitě nebude masovou záležitostí, prodávanou v milionových sériích. Nicméně snaha udržet si výkonnostní prvenství dohnala i jiné firmy, s mnohem silnějším postavením na trhu, k daleko šílenějším krokům. Tak jenom doufejme, že sázka ATI na tuto inovaci do budoucna vyjde.
zdroj: TheInquirer

cappy

Nejnovější články