ATI R420 bude na trhu dříve než NVIDIA NV40?
zdroj: tisková zpráva

ATI R420 bude na trhu dříve než NVIDIA NV40?

21. 1. 2004 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Nedávno jsme přinesli , že NVIDIA už na konci prosince minulého roku dokončila předprodukční vzorky grafického čipu NV40, avšak s tím, že partneři NVIDIE ještě tyto čipy neobdrželi.

Ale předevčírem události nabraly nečekaný spád, neboť se objevily zcela nové informace. Netýkají se NVIDIE, nýbrž jeho největšího konkurenta, společnosti ATI. Podle těchto informací i ATI dokončila svůj čip R420, známý též pod označením "Loki" a to zhruba ve stejném období jako NVIDIA svůj NV40. Rozdíl je akorát v tom, že první série R420 už dorazily k výrobcům grafických karet. To znamená, že zákazníci najdou grafické karty s R420 na pultech obchodů už za dva nebo tři měsíce.

Nový Radeon R420 "Loki" podléhá přísnému utajení. Doposud se neobjevila žádná jeho předběžná technická specifikace nebo jenom náznak toho, jakými technologiemi by měl být vybaven. Spekuluje se pouze, že by měl být na hony vzdálen tolik úspěšné architektuře R3xx známé z dosavadních Radeonů. Ale jakou úroveň antialiasingu nebo anizotropního filtrování by měl podporovat a jakých výkonů by měl dosahovat, to je absolutně nemožné v současné době zjistit, neboť i to podléhá přísnému utajení. Jediné věrohodné informace tak pocházejí od výrobců grafických karet. Díky nim víme, že se pro R420 počítá s mnoha vrstvými tištěnými spoji a s 256 MB velkou video pamětí.

A kdyby se představitelé TSMC nepochlubili před svými investory, ani bychom dnes nevěděli, jakou výrobní technologii hodlá ATI u svého nového čipu použít. Z uzavřených smluv vyplývá, že by to mohla být technologie 0.11 mikronová. Existují však domněnky, že ATI pro své nejvýkonnější čipy (a nejdražší čipy) použije technologii 0.13 mikronovou. Hlavně proto, aby zabránila možným ztrátám spojeným s malou počáteční výtěžností výroby pomocí 0.11 mikronové technologie. Čili, že se zachová jako v případě současných Radeonů, kdy jsou nejvýkonnější modely vyráběné 0.15 mikronovou technologií, zatímco jejich méně výkonní bratříčci technologií 0.13 mikronovou.

Radeon R420 "Loki" bude stát zhruba 500 amerických dolarů, tedy asi 14-15 tisíc českých korun. V momentě jeho uvedení na trh se počítá s korekcí cen karet současných, včetně všech Radeonů ze série 9800. Na vývoj a následnou propagaci ATI utratila nebo utratí stovky milionů dolarů.

cappy

Nejnovější články