zavřít

V realistické antické strategii Field of Glory 2 si krom Římanů zahrajete taky za Indy či Skoty

Windows

- Datum vydání autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

Ačkoli Field of Glory 2 na první pohled může vypadat jako chudý bratránek Total War: Rome II, ve skutečnosti jde o velmi odlišný kousek. Tahle strategie z doby antického Říma vydaná minulý týden je totiž hardcore simulací. Spousta tabulek a čísel, nutnost se perfektně orientovat v dané historické epoše, nepřehledné uživatelské rozhraní, frustrace z toho, že nevíte, proč jste vlastně prohráli, to všechno jsou vlastnosti, na které si člověk u žánru „wargames“ musí zvyknout. Ale novinka od studia Byzantine a vydaná lidmi ze Slitherine vypadá vcelku přístupně dokonce i pro amatéry.

Field of Glory 2 je v podstatě mladším sourozencem japonského eposu Sengoku Jidai nebo mušketové Pike and Shot, ovšem tentokrát se přesunete hodně hluboko do minulosti – přibližně od roku 280 před Kristem až hluboko do plusových let našeho letopočtu. Čekají vás tahové bitvy, v nichž se pokusíte dovést svou armádu k vítězství. To vám zkomplikuje nejen prohnaná umělá inteligence, ale také nespolehlivá morálka, obtížný terén a vlastní nemoudrá rozhodnutí.

Už jste asi pochopili, že nejde o žádnou hektickou klikačku, což ostatně dokazuje i následující trailer předvádějící úvodní fázi bitvy mezi elementem Caesarových sil v Galii a armádou keltských obránců. Posunete své muže na důležitý kopec? No jo, ale tím vám pak vznikne ve středu formace díra, do níž může vniknout vynikající galská kavalerie. Ubrání se vaši nezkušení legionáři bočnímu útoku, nebo odpadnou? Nemůžete si být jistí, a tak je lepší si vzadu nechat nějaké ty rezervy, co jimi zalepíte všechny nenadálé trhliny.

Číst si kartičky konkrétních jednotek, snažit se odhadnout jejich slabé a silné stránky a v neposlední řadě také spoléhat na válečné štěstí, to bude hlavní náplní vaší práce. Své taktické schopnosti můžete využít ve čtyřech různých příběhových kampaních inspirovaných osudy Julia Caesara, Hannibala, Mithridata VI. Pontského a Pyrrha z Epiru. K tomu vás čeká 12 scénářů zahrnujících taková legendární střetnutí jako bitvy u Trebie, Cannae (Kann), Bibracte nebo Carrhae (Karrh). Kdo by nechtěl vlétnout na Súréna a aspoň virtuálně ukázat Crassovi, nejneschopnější třetině prvního triumvirátu, jak se kosí Parthové?

Ani tím ale vaše zábava nekončí, protože Field of Glory 2 nabízí užitečné možnosti na vytvoření svých vlastních kampaní. Stačí si vybrat dvě strany z megalomanské nabídky 48 národů od Britů až po Indy, mnohých ještě v různých historických epochách, nastavit si, z kolika bitev se vaše tažení bude skládat, a pak čekat, jaké armády a bojiště vám hra sama vygeneruje. Můžete si být dost jistí, že z toho vznikne celá plejáda zajímavých strategických situací.

Jen je možná trochu škoda, že tu tentokrát chybí celková strategická mapa, na níž byste obsazovali provincie a posouvali své figurky po hracím plánu. Byzantine Games se zcela soustředí na bitevní složku, a tak tomu bude i v budoucnu, protože první DLC přidá nové národy a zasáhne ještě hlouběji do historie – až do roku 480 př. n. l., tedy doby řecko-perských válek a bitvy u Thermopyl, během níž také pomalu začínalo římské rozpínání.

Připočtěte si k tomu ještě multiplayer a začne to vypadat, že pokud už vám série Total War připadá trošku moc zjednodušená, možná byste Field of Glory 2 měli dát šanci. Hru najdete na Steamu a zaplatíte za ni 28 eur.

Tagy: strategie simulace historická válečná realistická antika

Zdroje: tisková zpráva

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.