Zynga se ohrazuje proti obvinění z kopírování... tak trochu
zdroj: tisková zpráva

Zynga se ohrazuje proti obvinění z kopírování... tak trochu

1. 2. 2012 12:39 | Byznys | autor: Aleš Smutný |

Mnozí jistě znají poměrně návykovou a po čase krajně stereotypní (ale pořád návykovou)...

Mnozí jistě znají poměrně návykovou a po čase krajně stereotypní (ale pořád návykovou) hru pro iOS Tiny Tower. Stavíte si v ní vlastní obchodně-pracovně-obytné centrum, stavíte nová a nová patra, kupujete nové výtahy a zaměstnáváte lidičky, kteří k vám do vašeho mrakodrapu přijdou. Apple tenhle kousek jmenoval nejlepší hrou pro iPhone za rok 2011 a nebylo to nezasloužené. Jednoduchý koncept, odporně návyková hratelnost, prostě dobrý recept od vývojářů z Nimblebit.


Takže, když Zynga, gigant v oblasti takovýchto malých her, představil svou novou hru, Dream Heights, nejedno obočí vylétlo nahoru. Proč? Protože v téhle hře stavíte vlastní obchodně-pracovně-obytné centrum, stavíte nová a nová patra, kupujete nové výtahy a zaměstnáváte lidičky, kteří k vám do vašeho mrakodrapu přijdou... Nepřipomíná vám to něco? Lidem z Niblebits určitě ano a tak vydali velmi, velmi vtipný obrázek (v článku nebo tady), v němž děkují všem pracovníkům Zyngy za to, že jsou takovými fanoušky jejich hry. Celý obrázek je bolestivou ukázkou toho, jak Zynga jejich hru doslova zkopírovala - nejde přitom o obecné herní mechanismy, ale o konkrétní věci typu grafika, rozložení menu, počet různých herních prvků - no zkrátka všechny ty důležité maličkosti

Nyní se Zynga ozvala s oficiální odpovědí z úst Marka Pincuse a jde o poměrně odvážnou interpretaci toho, co je kopírování a co vývoj žánru. „Jak Zynga roste a dále inovuje sociální mechaniky, měli jsme očekávat, že herní průmysl bude reflektovat růst našeho portfolia. Jsem hrdý na práci týmu mobilních her a na to, že si jej lidé všimli. Google nevynalezl první vyhledávací engine. Apple nepřinesl první mp3 přehrávač nebo tablet. A Facebook nevytvořil první sociální síť. Ale tyto společnosti vyvinuly produkty a dané kategorie v revolučních směrech. Nepotřebujeme být na trhu první. Potřebujeme být nejlepší. Jsou tu žánry, do nichž vstoupíme, protože víme, že o ně naši hráči mají zájem. My žánry vyvíjíme tím, že vydáváme hry zdarma, se společenským aspektem, přístupností a nejvyšší kvalitou“.

Jednoduše řečeno, Zynga Tiny Tower nezkopírovala, ona jej prostě vylepšila, protože je to jen žánr. Bohužel, důkazní materiál mluví jinak a Dream Heights opravdu vypadá jako neomalená kopie, pokud tedy za revoluci nepovažujete jinak barevnou a uhlazenější grafiku. Iam Marsh z Nimblebit ovšem poukazuje na to, jak umně si Pincus zahrává s fakty.

Pincus kupříkladu poukazuje na fakt, že žánr založila SimTower, což je ovšem podle Marshe naprosto odlišná hra, kde jde o pečlivý mikromanagement a skutečnou simulaci. Poukazuje také na všechny podobnosti obou klíčových her: „Jsou to základní prvky celého gameplaye, ne podobná témata a motivy. Proč je tu pět různých typů obchodů jako v Tiny Tower? Proč na patře může být pět lidí? Proč obchody potřebují právě tři zaměstnance a vyrábí právě tři produkty jako v Tiny Tower a skladuje je úplně stejně jako Tiny Tower? Dokonce i tutorial na začátku hry je úplně stejný“.

Nimblebits si nedělají iluze, že by studio o třech lidech dokázalo soudně uspět ve při proti gigantu typu Zynga. Nicméně vzhledem k tomu, jak je Zynga aktivní v hlídání svých vlastních her a jak aktivně vystupuje proti všem napodobitelům, je tohle chování spíše ostudné. Jedna věc je evoluce žánru, druhá věc je vzít hru a nechat ji projít vývojářskou kopírkou, či spíše faceliftingem.

V oblasti mobilních her to bohužel není nic neobvyklého, známá firma Gameloft na tom dokonce postavený celý vydavatelský plán - kopíruje koncepčně, stylově a často i herně ty nejprodávanější hry z konzolí (Call of Duty, Uncharted, Halo) a vydává tyto kopírko-klony na mobilních platformách. Dokonce i názvy a promo obrázky svých her volí tak, aby zákazník na první pohled věděl, čeho to je kopie, a že jde tedy de facto o jakousi kapesní verzi té skvělé, velké hry z konzolí. Nu, i to je byznys. Kotaku se těmto zajímavým hrám od Gameloftu věnovalo docela často, hlavně onomu náhodnému aspektu totální podobnosti s některou známou herní sérií či značkou.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Nejnovější články