zavřít

Steam zavádí nové zdanění her pro prvních deset zemí - ceny her by to zvýšit nemělo

PC Linux

- Byznys autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Zápolení finančních úřadů s velmi obtížně postižitelnou oblastí, jakou je digitální distribuce zboží, pokračuje. Dalším mezníkem v této adaptaci právních rámců jsou změny, které se dotknou Steamu v řadě zemí světa. Už nyní v několika zemích platí, že v ceně je promítnutá daň z přidané hodnoty (VAT), nicméně nyní se počet těchto zemí rozšíří o rámcově podobnou daň za zboží a služby (GST). Ačkoliv se toto České republiky přímo (zatím) netýká, jde o důležitý vývoj nejen pro digitální distribuci, ale především pro vydavatele.

Doposud se daň z přidané hodnoty, mezinárodně označovaná jako VAT, normálně u zemí, kde se platí, započítávala, ale vy jste to nepoznali, protože vydavatelé raději udrží v rámci regionů jednotnou cenu. Nyní se ovšem přidá další sada zemí, kde je tento typ daně označovaný jako Goods and Service Tax (GST). Příští měsíc tak bude v zemích jako Švýcarsko, Indie, Jižní Korea či Japonsko platit, že vydavatelé musí z prodeje her zaplatit odpovídající daň.

Pro zákazníka to asi nejspíš nebude znamenat žádnou změnu. Stejně jako v případě VAT budou zřejmě vydavatelé držet jednotnou prodejní cenu a nebudou riskovat zvýšení ceny svých her. Valve navíc rovnou uklidňuje, že na kupující nečekají žádná překvapení - cena, kterou uvidí v obchodě, je cena finální.

Ostatně, zda platíte VAT, tedy daň z přidané hodnoty, nepoznáte ani teď. Při nákupu na Steamu dostanete jen oznámení, že pokud patříte mezi země, u nichž se VAT počítá, cena už tuto sumu obsahuje. Prakticky to znamená, že se daň odečte z výdělku z prodeje hry.

Pro Valve jde ovšem teprve o začátek, protože bude dále rozšiřovat počet zemí, u nichž bude toto pravidlo o dani z přidané hodnoty platit, ať už se skrývá po jakoukoliv zkratkou. Samozřejmě, výše této daně je individuální podle toho, jak jsou nastavené zákony v dané zemi. I proto je postup Valve relativně pomalý a další řada zemí přibude v roce 2018 – každý stát je třeba řešit individuálně.

 

Tagy: byznys digitální distribuce

Zdroje: PC Gamer,PCGamesN

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.