Soudce doporučuje zákaz prodeje X360 Slim v USA
zdroj: tisková zpráva

Soudce doporučuje zákaz prodeje X360 Slim v USA

24. 5. 2012 15:28 | Byznys | autor: Aleš Smutný |

Nene, nesmějte se, to není nějaký cvoklý chlapík, co nemá rád konzole. Tohle je kauza, která by se teoreticky(!) mohla rozrůst do nepříjemných rozměrů. Jde o výsledek kauzy, kdy Motorola zažalovala Microsoft kvůli porušení pěti patentů, které byly použity v Xbox 360 Slim. Motorola kupříkladu vyhrála už v Německu, kde soud dočasně přikázal omezení prodeje různých produktů Microsoftu.


Nyní se soudce David Shaw, který případ dozoruje za Mezinárodní obchodní komisi (ITC) Spojených států, vyjádřil, že skutečně ve čtyřech patentech Microsoft porušuje právo (byť by mělo jít o neplacení poplatků za využívání této technologie). Navíc řekl něco v tom smyslu, že by se mělo zvážit zastavení prodeje 4GB a 250GB verze X360 Slim ve Spojených státech.

To se samozřejmě nelíbí Microsoftu, který mimo jiné argumentuje tím, že by takové rozhodnutí porušilo veřejný zájem, vzhledem k popularitě konzole. Shaw navíc, už mimo pozici rozhodujícího muže, ale čistě názorově prohlásil, že by zamítl stížnosti Microsoftu na Motorolu, která chce prý za používání patentů nekřesťanské peníze.

Hrozí tedy Spojeným státům, že zmizí Xbox 360 z pultů prodejen? Podle Floriana Muellera, experta na patentové spory, ne. Podle něj vlastně nejde o nějakou zvláštní událost, byť se střetl Google (vlastnící Motorolu) a Microsoft. „Ještě jsem neviděl, že by soudce ITC dal jiné doporučení, než je to na zákaz. To je normální obchodní proces. Nicméně, na rozdíl od tradičních soudů, ti z ITC nevydávají definitivní rozsudky, jsou pouze poradní silou. Dávají doporučení a ty hlavní komise ITC velmi často nepřijímá. ITC rozhoduje v rámci šestičlenné rady a velmi často nejen neguje doporučení svých soudců, ale také vydává vlastní rozhodnutí, která se už aplikují, v oblasti konečných finančních náhrad“.

Je to tedy bouře ve sklenici vody? Není, protože spor obou stran je celkem velký. Ale co se týče USA, podle Muellera zákaz nehrozí právě kvůli veřejnému zájmu. Podle něj by výsledný tlak spotřebitelů, výrobců, studií nebo distributorů stejně vyústil v to, že by ITC od jakéhokoliv zákazu ustoupila, i kdyby na Shawa dala. Podle něj se celá kauza nejspíše vyřeší u federálního soudu, kde budou obě znesvářené strany tak nějak dotlačeny ke společné dohodě, na jejímž konci bude X360 Slim stát jako plně licencovaný produkt. Samozřejmě, je vysoce pravděpodobné, že Microsoft bude platit, ale dá se říci, že veřejný zájem, tedy kolesa ekonomiky, donutí i tyto dva kolosy, aby sklonily hlavy a domluvily se. A takhle se dělá velký byznys.

Nejnovější články