Robin Antonick se soudí s EA o desítky milionů dolarů
zdroj: tisková zpráva

Robin Antonick se soudí s EA o desítky milionů dolarů

4. 4. 2011 14:16 | Byznys | autor: Aleš Smutný |

Neuplyne týden, aby vzduchem nezasvištěla nějaká šťavnatá žaloba. Nyní si z velkých firem vytáhla Černého Petra EA. Pod hrou s názvem John Madden Football z roku 1988 je krom jiných podepsáno a to hlavně, jméno Robina Antonicka. Ten nyní Electronic Arts žaluje za to, že mu nezaplatila nasmlouvaných 1,5% ze zisků Maddenu a všech následujících, odvozených her.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Antonick vytvořil Maddena pro Commodore 64, MS DOS a Apple II a dle něj za více než dvacet let naskákaly nezaplacené podíly do několika desítek milionů dolarů, což mu v následku způsobilo až miliardové ztráty vzhledem k omezení jeho obchodních možností. Nyní se obrátil na kalifornský soud, který by měl vyhovět jeho žádosti o soudní proces, protože ačkoliv se Madden hry v průběhu let posunuly k vyšším metám, stále jsou založeny na jeho původním konceptu a procenta mu měla plynout i z odlišných z verzí pro další platformy.

Proč čekal dvacet let? Dle vyjádření žalující strany si všiml toho, že EA stále drží jeho koncept až při humbuku kolem dvacátého výročí Maddenu. Navíc, „dle rozhovoru s Tripem Hawkinsem, zakladatelem Electronic Arts, je současná generace softwaru odvozena od toho vytvořeného Antonickem“. Antonick vidí problém v začátku 90. let, kdy EA začalo značku převádět na Sega Genesis a vytvářela licence bez jeho souhlasu a od roku 1992 už nedostal jediný cent z podílu.

Další rozměr dodává celé kauze fakt, že údajně EA a Antonick za poslední roky dospěli k několika mimosoudním vyrovnáním. Je to přiznání viny ze strany EA? Těžko říci, protože velké společnosti velmi často raději obětují menší částku, která uspokojí potenciálního žalobce, než aby riskovaly poškození dobré pověsti, byť ve vykonstruovaném případu. Na čí straně je nakonec pravda? Počkejme co řekne soud.

Nejnovější články