zavřít

Might & Magic: Clash of Heroes - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC, PS3, X360, DS

Verdikt: Příjemná zábava na dlouhé zimní večery, která se i přes občasné škobrtnutí solidně vyrovnává se stereotypem a její jedinou neřestí je kolísání obtížnosti. I přes to se ale jedná o povedený titul na pár minut v pracovní pauze nebo nějakou tu hodinku po obědě. Hlubší myšlenky, složité mechanismy a původní nápady však hledejte jinde.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme
Might and Magic: Clash of Heroes

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Fanouškům čekajícím na vydání šestého dílu Heroes, připadá teď každý den jako týden. Možná ani neví, že si dobu do pátku 14. října mohou ukrátit skvělým titulem, který s jejich milovanou sérií sdílí stejný herní svět, a jehož hratelnost je podobně návyková, jako obligátní „ještě jeden tah a jdu spát.“ Clash of Heroes představuje parádní oddechovku, u níž jedna bitva trvá většinou do deseti minut, ale s radostí u ní strávíte několik hodin.

Kouzlo hry spočívá především v totálně nepůvodní, ale neuvěřitelně zábavné kombinaci klasické „spoj tři“ arkády (Bejeweled a spol.), strategie a RPG. Z prvního žánru si vypůjčuje základní herní principy a vůbec plynulost i styl celého boje. Koření ho však prvky strategie, kdy musíte pečlivě plánovat a synchronizovat útoky jednotlivých jednotek, a celou směs finálně dochucuje ziskem zkušeností a postupným vylepšováním pěšáků i vašeho hlavního hrdiny. A to vše se nabaluje tak pěkně pozvolna, že nejspíš zaujme nejen kované hráče, ale i lidi hraním nezasažené.

Pod své velení dostanete na začátku hry pouze tři základní druhy jednotek, s nimiž je bojování jednoduché – pokud se postaví tři jednotky stejné barvy za sebe, za několik tahů zaútočí. Pokud se postaví vedle sebe, vytvoří obrannou zeď. Brát můžete pokaždé jen z konce řady, za tah můžete pohnout maximálně trojicí vojáků (vhodným „mizením“ vojáků uprostřed řad a kombinováním však lze získat bonusové pohyby) a vaším prvořadým cílem je namixovat jednotky tak, abyste prorazily šiky nepřítelovy armády a počet jeho HP srazily na nulu.

Finesy protřelých vojevůdců

Jednoduché a zábavné, chce se zařvat, a spousta z vás si určitě vzpomene na Bejeweled, Puzzle Quest a další podobné tituly. Přesně v duchu těchto her, které mnoha hráčům spolykaly tuny času, se totiž Clash of Heroes nese a přináší i něco navíc. Na základní mechanismus se nabalují manévry se speciálními jednotkami, jejichž aktivace vyžaduje trochu jiné formace a počty stejně zbarvených pěšáků, stejně jako hlubší taktizování.

Jednotlivé druhy jednotek totiž neútočí okamžitě, ale potřebují po své aktivaci jistý čas na přípravu. A pokud se stejně barevné jednotky připravují stejný čas, dá každá z nich při finální zteči větší poškození. No nevyužijte to ve svůj prospěch!

S tímto na paměti tak úspěšně i neúspěšně vyhráváte bitvy, za což jste odměněni zkušenostmi jak vy (zvyšuje se vám počet bodů zdraví, síla zdí i maximální počet jednotek na bojišti), tak vaše jednotky (dávají větší zranění/více ho odrazí, než zemřou). A úplně mimochodem k tomu získáváte různé artefakty nebo zlato a suroviny, za něž si můžete kupovat speciální jednotky do své armády. No a pak najednou zjistíte, že jsou tři hodiny ráno. Závislost si nevybírá a obětí se můžete stát i vy…

Zábava na dlouhé večery

Divíte se, proč hrozí závislost, když se u jednotlivých bojů přece musí postupně dostavit stereotyp? Protože hlavní částí hry jsou příběhové kampaně, v nichž pokaždé ovládáte jinou frakci, které se pěkně odlišují jednotlivými taktickými finesami. Jediné zaškobrtnutí v těchto „různorodých podmínkách“ pak překvapivě přichází již ve druhé kampani, kde jsou jednotky a styl boje lidí skoro stejné, jako zápasy armády elfů z první části hry. Odvrhnout hru v této fázi by však byla hrozná škoda: herní styly následující Nekropole či démonů a kouzelníků ze Stříbrných měst, totiž slibují hodně zajímavý zážitek.

V těchto kapitolách je také přítomný poměrně zajímavý příběh, který se ostatně vine celou hrou a točí se okolo invaze démonů do Ashanu. Spouštěčem útoku je starobylý artefakt, který hlídá skvadra hrdinů. Strážci jsou však povražděni a záchrana světa leží na bedrech jejich potomků. A samozřejmě i na vašich. No a kdo jiný je má proklestit strastiplnou cestou k vítězství?

Mimo pěti rozličných frakcí však hra ozvláštňuje hratelnost i jinak. V bojových částech jde třeba o unikátní souboje s bossy, přepínání pák či obligátní „battle puzzle“, při kterém musíte během jednoho tahu vyřešit předem přesně danou bitevní situaci. Pokaždé vás přitom taková situace něčím novým překvapí a občas i potrápí šedou kůru mozkovou. Těchto zpestření je však bohužel v celé hře poměrně málo, a hlavně se jejich způsob řešení postupně začne brzy opakovat.

Pouť se šťastným koncem

To samé se pak dá říct i o „chodících“ částech hry. Souboje totiž aktivně vyhledáváte na mapě, a v rámci přesunu je občas nutné splnit jednoduchou minihru. Ta však místo zpestření dost často pije krev: osobně se mi do paměti nejvíce vypálila nutnost proplížit se okolo skupinky stráží, kde nešlo ani tak o plánování, jako o rychlost kliknutí a trochu štěstí. A rozhodně jsem se nijak skvěle nebavil. Naštěstí je v Clash of Heroes těchto miniher jen pár.

Jedinou opravdu výraznější pihou na kráse hry je však protivně kolísavá obtížnost. Zatímco některé pasáže projedete jako nůž máslem a nic se nestane, ani když se vám po klávesnici projde kocour (vyzkoušeno), jiné části budete zoufale opakovat znovu a znovu, než se přes prokletý souboj dostanete.

I přes to ale nakonec převáží nadšení ze hry, touha porazit ještě jednoho nepřítele a zabít nenáviděnou Nudu. Nenechte se dvakrát pobízet, Clash of Heroes nabízí nějakých dvacet hodin zábavy v příběhovém módu a přináší přesně to, co byste čekali od jednoduché arkády.

Tagy: strategie fantasy RPG

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.