Kategorie nejlepších logických her a adventur letos opět vyvolala středně dlouhé debaty o její podstatě a žánrových mantinelech. Nakonec jsme ale letošní široké spektrum her zúžili na tři špičkové tituly, kde prim nehrají ani tak hbité reflexy, jako spíš logické uvažování, vynalézavost a schopnost takzvaně nemyslet uvnitř krabice.
3. místo: Animal Well
Na první pohled okouzlující pixelartový svět se jeví být tichou, až meditativní metroidvanií. Psychedelický podzemní labyrint plný zvířat a podivných soch ale ve svých hlubinách ukrývá mnohá tajemství. Jeho hádanky, které mnohdy připomínají spíše dávno zapomenuté rituály, řešíte v roli malého bloba s pomocí vcelku zvláštních nástrojů – od bublifuku a flétny po frisbee nebo pružinku – což samo o sobě ponouká ke kreativnímu uvažování o problémech.
Animal Well je ovšem zároveň atmosférickým mistrovským dílem. Jemná ambientní hudba v kombinaci s netradiční barevnou paletou kouzlí zvláštně smířený pocit napětí, že něco není tak docela v pořádku, kterému zkrátka budete chtít přijít na kloub. I po zdánlivém konci dokáže studna zvířátek překvapit, ukázat své nové rozměry a znovu vám zamotat hlavu, za což si v kombinaci s krásnou stylizací právem zaslouží třetí místo.
2. místo: The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom
Nintendo v uplynulém roce opět ukázalo svou schopnost redefinovat dávno zaběhnuté série. Echoes of Wisdom spojují klasickou adventurní hratelnost Zeldy s originálními logickými prvky, kdy titulní princezna spoléhá spíše na svou magickou schopnost vyvolávání kopií předmětů než na jindy tradiční meč a štít.
Inovativní systém ozvěn přináší nevídanou svobodu při řešení hádanek a soubojů. V kombinaci s milou stylizací a kouzlem, které Hyrule odedávna přísluší, si letošní Zelda vysloužila druhou příčku – i díky schopnosti inovovat, ale přesto udržet původního ducha skoro 40 let dlouhé série.
1. místo: Balatro
Roguelite karetka Balatro si okamžitě získala srdce naší redakce díky své návykové hratelnosti a inovativnímu designu, kde kombinuje tradiční pokerové figury s pestrou škálou velmi netradičních žolíků a unikátních karetních efektů. Ty zásadně mění pravidla hry a přinášejí takřka nekonečné možnosti taktizování i matematických hlavolamů.
Balatro vás nenápadně vtáhne – a než se nadějete, strávíte hodiny zkoumáním, jak vytěžit maximum ze svého chaotického, ale naprosto geniálního balíčku. Exceluje svými skvostnými herními mechanismy doplněnými o pohlcující, možná dokonce hypnotizující audiovizuální symfonii animací, zvukových efektů a designu karet.
Přestože vliv náhody může být občas frustrující, právě nečekané zvraty leckdy přidávají na intenzitě a nutí vás neustále přemýšlet, riskovat a přizpůsobovat se. Nikdy nepůsobí nespravedlivě, naopak vždy dodávají pocit, že příště rozdanou výzvu zvládnete určitě lépe. Balatro není jen oslavou karetních her, ale i ukázkou toho, jak moc se dá relativně vytěžený žánr obohatit jistou dávkou kreativity a inovace. Tenhle kartičkový hit dokazuje, jak moc nás hry pořád dokáží překvapit, pohltit a ohromit.