Kinect skutečně nemusí být jen casual a party hry. Stačí třeba jen částečná integrace do systému hry a hned se může člověk cítit „jinak“. Tahle ukázka Gunsmith, tedy prostředí pro modifikací zbraní pro Ghost Recon: Future Soldier celkem dobře předvádí, jak moc by mohl být Kinect užitečný v těchto rolích, kde nehraje prim.
Pokud vzpomínáte na snímek Minority Report, jistě se vám při tomhle klipu vybaví. Celá manipulace vypadá opravdu skvěle a propojení s hlasovými pokyny slouží ku prospěchu věci. Jistě, můžete si to i odklikat na gamepadu, ale jak už jsem psal dřív, hraní je hlavně o pocitech a pokud se budete cítit s tímto rozhraním dobře, proč jej nezkusit. A až si prohlédnete video, následujte mne dovnitř článku ke kratičkému zamyšlení o využití Kinectu v FPS.
Jedna věc totiž je skládání zbraně, ale druhá samotné hraní FPS s Kinectem. Video ukazuje jeden ze těch bez diskusí lepších nápadů. Jak vidíte, zamíření je simulováno přibližným poležením rukou do pozice zacílení a hlavně, střelba je prováděna roztažením prstů. Asi půjde o nezvyk oproti tradičnímu zatažení za trigger, ale tady se asi dočkáme pokusu o propojení FPS a pohybového ovladače bez pomoci rekvizit, jako to má třeba PS Move Sharpshooter.
První problém může být odkrvení rukou. Je jasné, že je takhle nemůžete mít nahoře pořád. Ostatně i reální vojáci pobíhají s puškou v pohotovostní poloze napříč před tělem a ne neustále v záměru (ale hry se tak neustále tváří a nebo spíše nerealisticky přeceňují účinnost palby od boku). Hra by tedy musela počítat s tím, že musíme chodit s rukama u těla a mířit. Což by bylo dobré a atmosférické. Ruce by vás asi po čase stejně bolely, ale to už je na vás, jak moc reálně se chcete cítit. Volba sedět na gauči s gamepadem je zde také.
Horší je to ale se dvěma věcmi – ovládáním pohybu a lagem. To první je prostě problematické. Kinect dokáže sledovat pohyb hlavy, takže mizí to, s čím byl problém u PS Move. Jenže tu zase chybí nasnímání pohybu nohou. A abyste museli před televizí klusat na místě, to už překračuje jak potřeby realismu, tak pohodlí. Tady prostě leží limity Kinectu. A pak ten prokletý lag. Necelá sekunda se nezdá být moc, ale pro FPS jde o poměrně znatelný problém. Microsoft nepřímo slibuje, že se lag sníží, ale zatím se tak nestalo.
Nicméně spolu s hlasovým ovládáním v Mass Effectu najednou vidím určitý potenciál Kinectu i pro běžného hráče. Pořád můžeme mít své gamepady, ale zároveň je tu několik prvků a bonusů, které přidají na atmosféře (neříkejte mi, že třeba změna typu střeliva a nebo změna zbraně v Mass Effectu 3 pouhým povelem hlasu není lákavá a atraktivní možnost) a celkové plynulosti hraní. Nyní už začíná vypadat pohybový ovladač od Microsoftu jako dobrý sluha, který už se oprostil od potřeby být jen vrtkavým pánem.
Games.cz E3 2011 speciál vám přinášejí sponzoři Conquest Entertainment a Electronic Arts.