Total War: Rome II předvádí umělou inteligenci na velmi vysokou obtížnost
zdroj: tisková zpráva

Total War: Rome II předvádí umělou inteligenci na velmi vysokou obtížnost

9. 8. 2013 14:27 | Video | autor: Aleš Smutný |

Creative Assembly celkem dost zdůrazňují, že umělá inteligence v Total War: Rome II bude na celkem vysoké úrovni. Měla by neustále analyzovat situaci na bojišti, kalkulovat s vašimi pohyby a obecně vás víc otravovat. Nyní se rozhodli demonstrovat schopnosti AI ve skirmishi nastaveném na Very Hard. Makedonského obránce se chopil komunitní manažer Al Bickham. Výsledkem je devítiminutové video, které najdete uvnitř článku.

Předem je třeba říci, že když se Bickham označí za průměrného hráče, není to falešná skromnost. Během bitvy udělá řadu chyb, ať už jde o přílišné exponování celé obranné linie a nebo mizerné využití jízdy. Ale ani to nebrání ve faktu, že se AI vážně nejeví vůbec špatně.

Bickham kupříkladu mizerně praktikuje metodu kovadliny a kladiva. Jeho centrální postavení z hoplítů a elitních štítových bratří zjevně dokáže ve falanze udržet solidní masu Římanů, ale celá linie je příliš krátká. Trik se skrytím jízdy v lese nevyjde a následně se nepřeskupuje a nechá si polovinu jízdy zmasakrovat, stejně jako zbytečně předsunuté peltasty.

Ale dost o Bickhamovi, tohle nemá být kritika jeho schopností, tady jde spíše o to, co umožnil AI demonstrovat. Je zjevné, že tentokrát neodflákne průzkum. Nikam se bezhlavě nežene a ukrytou jízdu objeví rychle. Následně dokáže dobře vyčlenit odpovídající jednotky a osamocené oddíly jízdy vykrvit na dálku a následně rozsekat na blízko.

Velmi dobře AI využívá generála a jeho posilování morálky a schopností. Všimněte si, že už se s ním nežene do zteče, naopak postává opodál a přesouvá jej podle toho, kde potřebuje nějaká jednotka, klidně v osamoceném boji, podpořit. Zdá se, že už žádné sebevražedné útoky generálových osobních strážců, tedy dokud to nebude vyžadovat situace.

Ještě více ale oceňuji fakt, že si AI drží zálohy a to nejen obligátní střelce a lehkou pěchotu, ale i normální legionáře. Podle všeho umí AI hrát na „utahání“ a dokáže zlomit i silnější pěchotu tím, že ji nechá unavit a zlomí útokem čerstvých jednotek. V tomhle případě ale dobře využije zálohu principes, aby rozsekali jízdní oddíl, který zaútočil z boku na centrální linii a následně jimi nahradí zničenou jednotku, která doteď bojovala s hoplíty.

Takže, když odečteme chyby člověka (sorry, Ale, jinak jsi fakt sympaťák!), zůstane nám hned několik věcí. AI umí využívat „buffů“ generála. S tím souvisí fakt, že se nebojí provádět okamžitý mikromanagement rozložení sil a přesouvat jednotky jak situace vyžaduje. Oproti dřívějším dílům jednotky po bojišti skoro až víří a reagují i na drobnější změny, přičemž víme, že dříve to bylo spíše ve formě komplexní reakce a následně „hurá všichni do boje a ono to nějak dopadne“. Bude hrát AI jako člověk? Ovšem, že ne. Zlepšila se oproti minulým dílům? Zdá se, že ano.

Plus, je jasné, že Creative Assembly nešoupne k počítači někoho, kdo ve hře už strávil desítky hodin, aby pak mohl říci „a takhle se poráží na Very Hard AI“. Protože tak nějak všichni víme, že člověk na tom bude nakonec vždy lépe než umělá inteligence.

...

Nejnovější články