Podívejte se na čtvrt hodiny ze Star Wars Jedi: Fallen Order
zdroj: Archiv
Video

Podívejte se na čtvrt hodiny ze Star Wars Jedi: Fallen Order

8. 6. 2019 19:56 | autor: Jan Slavík |

Na singleplayerové dobrodružství ze světa Hvězdných válek se čeká jak na smilování. Naposled se o to pokusily third person akce Star Wars: Force Unleashed, a ačkoliv to byla celkem zábava, žízeň po velkolepé pecce, co by udělala univerzu opravdovou čest, zůstala. Třetí díl byl navíc zrušen a od vydání druhého už uplynulo devět let. Nezbývá než upnout hvězdněválečné naděje k Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn Entertainment, která se ve streamu EA prezentovala zhruba patnáctiminutovými záběry z hraní.

Koridor se světelným mečem

Tvůrci se rozhodli ukázat segment po odehraných zhruba třech hodinách, kdy už váš pseudo Hayden Christensen nebude pouhým padawanem. Z toho se dá samozřejmě odhadnout přítomnost charakterové progrese, což nakonec sami tvůrci potvrdili. Nepůjde o rozvoj pouze z příběhového hlediska, ale můžeme čekat i RPG prvky. Minimálně v podobě skillpointů a vylepšování dovedností při práci se Sílou.

V bojích narazíte na propriety, které musí mít každá hra z Hvězdných válek. Ikonické blasterové pušky, nezaměnitelně nepřesní stormtroopeři, světelné meče a nebožáci odlétávající do dálav poté, co je odmrštíte mávnutím ruky. Vše se tedy papírově zdá na svém místě, ale boje vizuálně působí poměrně... umírněně. Skoro jako mix herních Batmanů a Soulsů. A to upřímně doufám, že se pletu.

Poziční hra s tisícem úskoků se k tematice zkrátka příliš nehodí. Hvězdné války potřebují dynamickou, adrenalinovou akci. Ukřičenou, blýskavou, efektní. V tom ohledu se ukázka držela vcelku při zemi a že by se z bojů úplně vařila krev v žilách, se říct nedá – prostě na mě působí podivně pomalým dojmem.

Existuje také ještě jedno potenciální vysvětlení, proč tomu tak je: Hrdina zkrátka ještě není úplný mistr Jedi. Pokud by se zmiňovaný rozvoj postavy promítal i do obrazové podoby bojů, bylo by to úplně jiné kafe. Vizuální progrese všeobecně funguje jako výborná motivace k vylepšování postavy, doufejme tedy, že s vycvičeným bijcem se opravdu bude bojovat v trochu rozevlátějším stylu.

zdroj: Archiv

Silové hrátky beze stínu

Tvůrci prozatím potvrdili přítomnost čtyřech schopností Síly – strčení, přitažení, zpomalení a dvojitého skoku. Taková sestava samozřejmě nikoho neomráčí samým překvapením, ale vypadá to, že s ní půjdou provozovat bohulibě efektní kousky.

Pod zpomalením si kupříkladu můžete představit uzamčení cíle v časové stázi. Váš rytíř to bude využívat nejen k překonání nástrah v prostředí, ale i přímo v boji. Třeba k zmražení blasterových střel ve vzduchu a přesunu nepřítele do jejich trajektorie, čímž ho prakticky necháte spáchat sebevraždu. Což byl ostatně nejspíš nejpůsobivější moment celé prezentace.

Chuťovek z repertoáru Sithů se nicméně s největší pravděpodobností nedočkáme. Minimálně ne z hrdinových rukou. Příběh hry je totiž oficiální součástí kánonu a protagonista je pevně danou postavou. To je samozřejmě fajn, ale také to znamená ztrátu hráčské svobody při jeho ideologickém tvarování. Jinak řečeno, pokud si budete chtít někoho přidusit nebo osmahnout pomocí blesků, budete to nejspíš muset udělat jinde.

Hra se bude prezentovat ještě jednou na konferenci Microsoftu, uvidíme, zda se tam dozvíme ještě nějaké zcela nové informace. Titul momentálně vypadá nadějně a ačkoliv nepadám z křesla nadšením, potenciál se upřít nedá. Do vydání zbývá necelý půlrok (oficiální datum je prozatím stanoveno na 15. listopadu), takže je ještě dost času všechno přeleštit.

Nejnovější články