Krátké video k chystané adventuře 1979 Revolution ukazuje masakr z Černého pátku
zdroj: tisková zpráva

Krátké video k chystané adventuře 1979 Revolution ukazuje masakr z Černého pátku

14. 9. 2015 18:08 | Video | autor: Aleš Smutný |

Jako boxer, který odmítá jít k zemi se probíjí nástrahami vývojářského procesu nezávislá adventura 1979 Revolution, která se vztahuje ke klíčovým událostem Íránské revoluce. Po neúspěšném kickstarteru se tvůrčí tým pod vedením Navída Chonsárího vydal na Steam Greenlight, kde se svou netradičně zasazenou hrou uspěl. Nově vás do kontextu začátku hry dostane i krátké video, které se věnuje klíčovému momentu celé revoluce.

Z pohledu hlavního hrdiny a vypravěče, reportéra Rézy Širázího sledujeme neblaze proslulé události Černého pátku. Ten se odehrál 8. září na teheránském náměstí Džáleh během jedné z pravidelných pátečních demonstrací proti šáhovu režimu. Od ostatních se ale tato demonstrace lišila tím, že ozbrojené složky začaly do neozbrojeného davu střílet. Šlo de facto o potvrzení nutnosti svrhnout šáha Páhlavího, protože se demonstranti přesvědčili o tom, že je jakékoliv vyjednávání neúčinné.

1979 Revolution by ale neměla být jen o procesu svržení šáha, ale také celém vývoji revoluce, která nastartovala turbulentní změny na íránské politické sféře, jíž ovlivnilo hned několik faktorů, včetně nečekaného útoku Iráku pod vedením Saddáma Husajna. Nicméně na to je ve vyprávění této adventury ještě dost času, prozatím vás video vezme na Džáleh 8. září 1978.

zdroj: Archiv

Nejnovější články