S přibývajícím věkem se kognitivní schopnosti lidí pomalu ale jistě zhoršují, je pro ně mnohem těžší soustředit se na úplně jednoduché činnosti a celkově je pak složitější zařadit se do normálního běhu společnosti. Co se dá ale dělat, aby mozek takto "nezakrňoval"? Podle studie psychologické fakulty na univerzitě v Severní Karolíně může lidem s poruchami soustředění pomoci hraní World of Warcraft a dalších (podobných) her.
"Subjekty" hráli WoWko, které nebylo zvoleno náhodně. Jako jedno z nejúspěšnějších MMO nabízí unikátní prostředí, které vystavuje hráče neznámým vjemům, dostává je do nových situací a navíc je nutí (nebo minimálně umožňuje) i sociálně komunikovat.
Univerzita sehnala skupinu starších lidí ve věku od 60 do 77 let, kteří během dvou týdnů doma na svých počítačích nahráli průměrně 14 hodin ve World of Warcraft. Před testem samozřejmě byly změřeny jejich schopnosti soustředit se a pamatovat si věci, aby se daly výsledky na konci výzkumu s něčím porovnávat. Totéž proběhlo i s druhou skupinou, která však to štěstí, strávit několik hodin v Azerothu, neměla. Po dvou týdnech proběhly druhé testy a ty přinesly překvapivé výsledky. "Hráči" se totiž ve vnímání, soustředění se a komunikování se světem dost zlepšili.
Výsledky byly samozřejmě různé člověk od člověka, ale dalo se vypozorovat, že ti s nejhoršími poruchami soustředění se po několika hodinách hraní výrazně zlepšili, zatímco u těch zdravějších nebyl efekt tolik výrazný. Paměť však hraní za mocného šamana či za zbožného paladina nikomu ze zúčastněných nezlepšilo...