
Hekmatí byl zatčen v první polovině prosince jako špion najatý CIA. 16. prosince pak v televizi veřejně přiznal, že byl vyslán ze základny v Bagramu, po několika letech spolupráce s CIA a americkou armádou s cílem infiltrovat se do ministerstva zodpovědného za kontrašpionáž a ochranu státu před ohrožením tohoto charakteru včetně útoků skrze kyberprostor. Přes něj pak měla operovat údajná skupina špehu, mezi nimiž měl být i Hekmatí.
V reakci na obvinění CIA odmítla vydat komentář, ale mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu deklaroval, že Hekmatí nemá s obviněními nic společného. Jeho rodiče pak prohlásili, že jen jel navštívit rodinu. Íránská strana naopak argumentuje oním televizním přiznáním, což je ale důkaz poněkud chatrný. Každopádně Hekmatímu nenahrály ani dva další fakty. Kuma/War obsahovala i epizodu, v níž se útočilo na Írán a prý zde byla velmi populární. A Kuma skutečně obdržela během své existence finance ze strany amerického Ministerstva obrany. Podle vyúčtování ale šlo o zaplacení výukového jazykového programu pro vojáky.
De facto nemáme žádná fakta, která by potvrdila jedno či druhé... ale máme tu celou eskalující se situaci kolem Íránu, která je zřejmě největší smůlou pro Hekmatího. V posledním měsíci se zostřila rétorika mezi USA a Íránem kvůli mnohokrát diskutovanému jadernému programu, což mimo jiné vyústilo v další sankce vůči Íránu a naopak hrozbu Íránu, že může uzavřít Hormuz. Ten je klíčový pro export místní ropy, což by mělo poměrně těžké následky pro většinu světa kvůli vzestupu cen ropy až na dvojnásobek současného stavu. Na to zareagovalo USA dalšími hrozbami.
Proto vypadá Hekmatího rozsudek smrti jako další eskalace a hlavně posilování pozice před očekávaným vyjednáváním, na něž by mělo dojít v Turecku. Po 33 letech velmi vlažných vztahů mezi Íránem a USA totiž nejde o první případ zatčení Američana z důvodu špionáže. V předchozích třech případech byl ale vždy obviněný propuštěn, toto je první případ za celou dobu, kdy byl nějaký Američan odsouzen k smrti. Opět jsou tu ale dvě výjimky – Hekmatí má za sebou vojenskou minulost a hlavně, je držitelem íránského pasu, což znamená, že je zároveň považován za Íránce. Pro Hekmatího je tedy nejlepší možnost ta, že se jedná o chřestění zbraněmi a hrozbami před nutným jednáním o věcech, které se jej nejspíše vůbec netýkají. Což i nahrává naději v to, že z celého procesu nakonec vyvázne živý.