zavřít

Vědci zkoumali chování lidí při konci světa skrz onlinovku ArchAge

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

MMORPG ArcheAge je jedno z těch, nad kterými může leckdo mávnou rukou a hru přejít s tím, že je to další z davu. Tisíce smíšených uživatelských recenzí na Steamu navíc nevěstí žádnou strhující zábavu. Jakkoliv může být ArcheAge obyčejná, posloužila jedné zajímavé studii. Její čtvrtou uzavřenou betaverzi podrobil tým výzkumníků důkladné analýze, při níž zjistil, že se hráči ve virtuálním světě mířícím do záhuby (smazání serveru) nechovají nijak výrazně odlišně, než by se chovali v podobně krizové situaci lidé v reálném světě.

Čtvrtá uzavřená betaverze totiž skončila smazáním všech uživatelských dat. Hráči přišli o postavy, svůj dosavadní progres, sociální vztahy a skupiny vybudované během hraní apod. Jednoduše nastal konec jednoho virtuálního světa tak, jak to známe z jiných bývalých MMORPG her. Konec betaverze a konec virtuálního světa tak posloužil k vymodelování extrémní situace, při níž sesbírali výzkumníci 270 milionů záznamů chování hráčů.

Záznamy podrobili analýze a výsledkem je studie, kterou najdete ve formátu PDF pod tímto odkazem. Práce má několik stran, včetně detailního rozboru metodiky, principu a postupů, ale výsledek lze ve stručnosti shrnout jednoduše: hráči se chovali podobně, jako by se chovali lidé čelící reálné krizi. Ti by, obrazně řečeno, „už strom nezasadili,“ zatímco hráči ve virtuálním světě na časově dlouhodobé cíle také rezignovali.

Progrese tak šla stranou a veškeré plnění úkolů, zvyšování úrovní postavy či vylepšování schopností se dostalo na druhou kolej. O to víc se ale hráči zase semkli a posílili sociální interakci. Posílali si více zpráv, vytvářeli více skupin a užívali si společného hraní, včetně vzájemné pomoci při dokončování některých náročných úkolů.

 ss_229cbf8aefe7695765cad90c719b52665c4ab00a.1920x1080

O něco pozitivnější byl i chat ve hře, byť v něm samozřejmě do jisté míry převládal smutek a rozhořčení nad blížícím se koncem. Během analýzy se také zjistilo, že hráči, kteří nevydrželi v uzavřené betě do konce a odešli dřív, měli tendence k méně milému chování. Častěji prý napadali a zabíjeli jiné hráče a na chatu byli spíše agresivní. Na druhou stranu vytrvalci, kteří v betě vydrželi až do konce, byli milejší a více sociální. Teoreticky by se podobný obraz dal čekat v reálné situaci. Část společnosti by se semkla do silnějších sociálních skupin a část, často jedinců, by se utrhla z řetězu, protože za chvíli je tu konec, tak proč se nechovat, jak se jim zachce?

Výzkum obecně pozoroval i fakt, že stávající sociální vztahy se díky blížícímu se konci výrazně zesílily. Tedy obecně řečeno podobný model, jaký by mohl nastat v reálném světě při blížící se skutečné katastrofě. Jednotlivé modely chování mají ve výzkumu samozřejmě několik výjimek a spoustu detailů, u kterých si můžete říct „ale…“. Zájemci se mohou do celé studie začíst tady a do principu mapování chování hráčů zase tady.

Tagy: studie online akční RPG mmorpg vědecký výzkum a studie online hra

Zdroje: arxiv.org

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.