Valve vede válku se zloději účtů na Steamu, každý měsíc jich vykradou 77 tisíc
zdroj: tisková zpráva

Valve vede válku se zloději účtů na Steamu, každý měsíc jich vykradou 77 tisíc

10. 12. 2015 14:59 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Každý finanční úspěch s sebou nese hrozbu toho, že se na něm zkusí někdo podvodně přiživit. Už není pro nikoho překvapivé, že si lidé vydělávají prodejem ukradených účtů na Steamu. Co ale překvapivé je, do jaké míry se tato činnost s rozvojem Community Market rozrostla do podoby skutečného organizovaného zločinu, který aktérům funguje jako práce na plný úvazek. Každý měsíc je prý vykradeno na 77 tisíc účtů a Valve v novém příspěvku vysvětluje, jak těžký boj s těmito zloději je.

Viníkem samozřejmě je nárůst prodejů kartiček a dalších předmětů, které generují zisk. Kradení účtu tedy už nespočívá v tom, že by někdo ukradl účet a prodal jej někomu jinému. Celý proces je mnohem složitější a z hlediska zlodějů dokonalejší. V první fázi se prodá co prodat jde a následně se účet předává skrze několik uživatelů, aby jej nakonec koupil už nic netušící uživatel, který se domnívá, že od někoho kupuje jeho normální účet. V té době je prakticky nemožné vystopovat viníky.

Valve dříve pracovala tak, že nechtěli tyto nevinné koncové kupující trestat. Jelikož ale majitel ukradeného účtu nesměl být škodný, řešila firma problém tak, že účet klonovala. Samozřejmě i za vědomí, že se tím snižuje cena předmětů na účtu v rámci celého Steam trhu a s také vědomím toho, že de facto zloději vyvázli bez jakéhokoliv postihu. Podle vyjádření Valve ale celé steamové kriminální podsvětí narostlo do obrovských rozměrů. Vzhledem k tomu, že prakticky každý účet se nějak účastní ekonomických transakcí, stačí třeba jen prodat kartičku, ohrožení tak jsou de facto všichni.

Navíc se ukazuje, že nahackování účtů se neděje u nezkušených uživatelů, kteří třeba měli slabé heslo apod. Nyní už o účty přichází i uživatelé, kteří ví, jak účet chránit, jak se o heslo starat apod. Hackeři prý cílí své útoky jak náhodně, tak i na základě průzkumu, kdy se zaměří třeba na určitou skupinu čí přímo uživatele, který je známý v nějaké komunitě. Vyplatí se jim čekat i měsíce a zkoušet nové a nové způsoby, jak se dostat k cizímu účtu.

Celá věc se samozřejmě zhoršuje s faktem, že z kradení účtů se stal výdělečný byznys. Jak zpráva Valve trefně poznamenává, jen velmi obtížně se brání proti někomu, kdo si udělal z vašeho okradení živobytí. „Můžeme sice pomáhat uživatelům, kterým byl účet ukraden, tak, že obnovíme jejich účty a předměty, ale to nijak nepoškodí obchod s hackovanými účty. Naopak, jen se tím vše zhorší.“

I proto se Valve rozhodli v dubnu zavést dvoustupňovou ochranu pomocí Steam Guard Mobile Authenticator. Důvod je ten, že pokud je kompromitovaný počítač, jen ochrana Steam Guard na tom samém počítači není moc platná. Možnou překážku, přes kterou se hacker nemusí dostat tak tvoří až mobilní ochrana.

Jenže, samozřejmě většina uživatelů stejně momentálně mobilní Steam Guard nepoužívá, takže je tenhle projekt poněkud slepou kolejí. Tedy, byl by, kdyby se Valve nerozhodli tuto možnost silně podpořit činy. Takže nyní, pokud nepoužíváte Authenticator, bude každé transakci trvat její provedení tři dny. Jde fakticky o co největší zpomalení jakýchkoliv finančních transakcí, protože každé takové zdržení zlodějům nevyhovuje a umožňuje na podvod přijít dřív, než se obchod uskuteční.

Samozřejmě, tohle se nemusí líbit těm, kteří v legálním obchodu na Steamu vydělávají. Na druhou stranu, právě u nich by se dalo čekat, že své cenné účty ochrání dvoufázově pomocí mobilní aplikace. Z celého vyjádření je ale celkem jasné, že jde o dlouhotrvající válku, která by šla definitivně vyhrát jen tím, že by Valve obchodování s předměty na Steamu zakázala. Jenže to logicky nechce ani firma, která samozřejmě z těchto obchodů těží, ani uživatelé, kteří si mohou přijít na slušné a nebo i jen drobné peníze prostým hraním. Takže nadále bude fungovat obchod s předměty na Steamu a nadále budou existovat zloději, kteří v něm vidí dobrý způsob obživy.

Nejnovější články