Rusům stoprocentní daně, Američanům sebrat zbraně – Government Simulator rozpoutá legislativní chaos
zdroj: tisková zpráva

Rusům stoprocentní daně, Američanům sebrat zbraně – Government Simulator rozpoutá legislativní chaos

23. 10. 2017 13:31 | Téma | autor: Václav Pecháček |

Government Simulator. Co byste si pod tímhle názvem představili? Já bych váhal mezi naprosto stupidní VR hříčkou, v níž házíte politiky proti zdi a snažíte se dosáhnout co nejestetičtější krvavé skvrny, a vážnou simulací plnou čísel, tabulek, grafů a odstavců textu. Kdybych se přiklonil ke druhé možnosti, měl bych pravdu. Rakouské studio Ambiera pracuje na něčem, co samo označuje jako „jednoduchou ekonomickou a politickou simulační hru“. Zvyšujete daně, zakazujete potraty, vyhlašujete válku Kanadě a pak tiše sledujete, co to udělá s vaším vybraným státem.

K dispozici je pětice zemí, na nichž byla simulace pečlivě otestována a měla by fungovat bez větších problémů. Jsou to Spojené státy, Německo, Rakousko, Rusko a Francie, a když se za ně pustíte do hry, čekají vás skutečné statistiky vyzobané z důvěryhodných zdrojů – opravdová nezaměstnanost, státní dluh, HDP, úmrtnost, porodnost, stav infrastruktury atd. Vy následně zkoušíte měnit zákony nebo vypisovat své vlastní a buď tím plníte dané výzvy, nebo ze zajímavosti děláte, co vás napadne.

Do hry také vstupují média a veřejné mínění, takže kromě skutečných politických změn si můžete pomoci i dobrým PR, vystupováním před novináři atd. Jak už jsem psal, existuje tu i možnost válečného konfliktu s kteroukoli zemí. Navzdory grafické strohosti by to všechno znělo docela dobře, akorát tu vidím jeden zásadní problém – z popisu si neumím představit, na čem autoři zakládají svou simulaci.

zdroj: Archiv

Například si vezměme na paškál jeden z nejpalčivějších problémů sužujících současné USA – zákony o zákazu držení zbraní. Amerika trpí oproti zbytku bohatých států nepoměrným počtem smrtí způsobených střelnými zbraněmi a mnozí politici i experti horují pro zavedení tvrdších zákonů, aby nebylo tak snadné si pořídit pistoli, nebo dokonce samopal. Selským rozumem to sice dává smysl, jenže neexistuje vědecký a výzkumný konsenzus. Kdo ví, zda by takový zásah skutečně měl žádaný účinek.

Co se tedy stane, pokud zcela zakážete prodej střelných zbraní? Vymizí snad ze dne na den veškeré problémy s tím spojené? Nebo je simulace dostatečně hluboká na to, aby pochopila, že takovým rozhodnutím si v případě Spojených států koledujete v lepším případě o širokou ztrátu podpory, v tom horším o ozbrojené povstání? To jsou otázky, na které zatím nemám odpověď, a nejspíš ji nedostanu až do 4. prosince, kdy hra vyjde na Steamu.

Kdyby vás zajímalo, zda můžete v šílenou diktaturu s trestem smrti za nejběžnější prohřešky proměnit i Českou republiku – teoreticky ano, jen si musíte počkat, než nějaký fanda využije místní editor a tuhle možnost vám nabídne. 

Nejnovější články