zavřít

Ruská stolní hra paroduje útok novičokem v Salisbury

- Téma autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

minulém podcastu jsme probírali, zda je vhodné vytvářet hry na základě současných tragických či kontroverzních událostí. Každý jsme se k tomu stavěli trošku jinak a došli k tomu, že jde o celkem složitý problém, ale zaměstnanci moskevské firmy Igrolend se takovým dumáním asi moc netrápí. Vydali stolní hru Naši v Salisbury, která paroduje útok nervovou látkou novičok na Sergeje Skripala a jeho dceru.

Sice nikde není explicitně řečeno, že jde o hru založenou na neúspěšném atentátu, jehož následkem později zemřela Britka Dawn Sturgessová, ale tematika je dost jasná. Musíte se dostat z Moskvy do Salisbury skrz všechna evropská města, kterými cestovali ruští agenti Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Hrací deska je „vyzdobená“ lahvičkou s jedem, muži v ochranných oblecích a také oběma agenty, na jejichž obličeje byly přikresleny falešné vousy a brýle.

Celé to zní jako nějaký internetový hoax, ale server Telegraph objevil, že je skutečně možné si hru koupit. Guardianu pak poskytl rozhovor jeden z autorů, Michail Bober, a potvrdil, že hra byla vytvořena v reakci na kauzu v Salisbury. Prý to je výzva západním médiím, že co je moc, to je moc.

Většina Rusů totiž nevěří na západě obecně přijímané teorii o zapojení agentů GRU – v průzkumu nezávislé organizace Levada Center ji přijala jen 3 procenta respondentů. Mnoho ruských občanů místo toho považuje kauzu za západní provokaci, což dokazuje i zbytek rozhovoru s autorem hry.

„Pokud v Salisbury někdo zemřel, pak jsme nechtěli nikoho urazit,“ naznačil Bober, že nevěří ani smrti Dawn Sturgessové. „Kdybychom chtěli být opravdoví trollové a někoho urazit, uděláme to jinak. Původní myšlenka byla milá, propojit Rusko s Evropou.“

Novináři se ho následně zeptali, jestli by zvážil vydat hru založenou na jiných současných událostech, například ruských dobrodružstvích na Krymu či na Ukrajině. „Rozhodně ne Ukrajina,“ odpověděl Bober. „Dost lidí tam umřelo, existuje na to spousta názorů a každý má svou vlastní pravdu. Když tam jsou oběti, tak by bylo hloupé na tom založit komerční projekt.“

Salisburské téma se autorům zřejmě finančně vyplatí. Bober v rozhovoru dále zmiňuje, že s takovým PR bude určitě potřeba dotisk, protože původních 5 tisíc kopií bude rychle pryč. Naši v Salisbury se prodávají například v kolekci spolu s dalšími pěti hrami pro děti v ruském obchodě GalaMart za zvýhodněnou cenu 49 rublů, tedy asi 17 Kč.

Tagy: Rusko kontroverze stolní hry

Zdroje: The Guardian, Eurogamer.net,The Telegraph

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.