PS Vita zemře podle Bossa Studios strašlivou smrtí
zdroj: Archiv

PS Vita zemře podle Bossa Studios strašlivou smrtí

15. 12. 2011 11:14 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Další „prorocká“ slova přichází ze strany Henriqua Olifierse, šéfa Bossa Studios, které je vycházející hvězdou na poli her pro sociální sítě.

Pokud vám jméno téhle firmy něco říká, vězte, že jsme vás nedávno informovali o jejich úspěšném odlovení jednoho z předních mužů Sony, Jošifusy Hajamy, který pracoval na Last Guardian. I z toho je vidět, že to Bossa Studios myslí s útokem na herní trh vážně.


Nicméně tahle, taktéž vážná, slova jsou už poněkud diskutabilní. Podle Olifierse totiž chystaný handhled PS Vita zemře dříve, než se stihne pořádně rozjet. Proč? „Nenávidím fakt, že si nemohu zahrát hru, která vyšla na PS3 proti hráčům na X360 nebo PC. Uzavřené zahrady (systémy) konzolí ve světě, který je propojen, je prostě hloupý nápad, který omezuje možnosti. Sledujeme, co všechno next gen může přinést, ale pokud se chtějí výrobci více zaměřit na technické aspekty spíše než využitelnost a přístupnost, nemyslím si, že by to bylo něco pro nás“.

To je sama o sobě zajímavá myšlenka, nicméně má v sobě několik problematických částí. „Uzavřené zahrady“ platforem jsou samy o sobě tak velké, že nemají problém uživit svou hráčskou základnu. Jednoduše, poptávka po cross-platform hraní zde není nebo ne tak veliká. Stejně tak dojem, že úspěšná platforma musí být hlavně všeobecně přístupná, je podivný při kombinaci s argumentem, z nějž vyplývá, že technické aspekty jsou spíše vedlejší záležitostí. Ano, je třeba chápat, že zástupce společnosti specializované na sociální hry budou prostě propagovat svůj pohled na trh, nicméně je třeba držet se nohama na zemi.

A to už Olifiers nečiní, pokud si přečteme další vyjádření. „Valve má pravdu. Zboží pro jednu platformu je šílenství, musíme se přesunout na otevřené platformy, interoperabilitu, vše spojit dohromady. Pokud tohle nebude heslo pro velké výrobce konzolí, nejen že nás na nich nenajdete – nejspíše zemřou strašlivou, předčasnou smrtí, jíž utrpí třeba Vita“. Skutečně? Opravdu současné rostoucí prodeje na všech oddělených platformách podporují myšlenku oné strašlivé smrti, pokud nedojde k technologickému sbratření?

Nejnovější články