zavřít

První kauzičky okolo Grand Theft Auto IV

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Protestuje se proti možnosti jezdit autem v podnapilém stavu, reklamě na autobusech a videu s prostititkou.

Na patřičně vysoké kontroverzní vlně se přihnala zpráva, že společenství Matek proti jízdě v podnapilém stavu protestuje proti GTA IV z důvodu, že ve hře je právě ona možnost angažovat se za volantem pod vlivem alkoholu. Vadí jim prý nějaká jedna konkrétní mise, v níž má být takové řízení povinné, ale na nic takového zatím nikdo nenarazil - vždy si můžete vzít taxi nebo vyrazit na pěší pochod. Zmíněná organizace pak na uvedeném základě požaduje, aby GTA IV vyfasovalo v zámoří nelichotivý rating "Adults Only", což by významně snížilo jeho prodejnost.

Tahle stížnost nemá šanci na úspěch, přičemž připomínám, že řízení po požití lihovin už tady bylo v GTA: Vice City, v misi, kde jste museli dojet do nemocnice s rozostřeným viděním a zhoršenou ovladatelností vozu. Což jsou momenty, na které je potřeba se připravit i tady za předpokladu, že v podroušeném stavu budete skutečně chtít řídit auto. Nabízí se však otázka, jestli protestující GTA IV vůbec hráli, jinak by totiž věděli, že tento podnapilý mód má spíš odstrašující účinek a kamera se tak kymácí, že při tom ani nejde pořádně hrát - viz dvě nahrávky:
Další perličkou je nedávné stažení reklamních poutačů na GTA IV v americkém Chicagu a to navzdory skutečnosti, že tyto neobsahovaly nějaké explicitní či jakékoliv nežádoucí výjevy ze hry, počítaje v to i sexuální motivy, ke kterým se v závěru ještě dobereme. V tomto případě šlo spíše o vstřícný krok či gesto ze strany samotných tvůrců GTA, resp. reakci na článek na stránkách místního tisku, který se zaobíral etickou stránku věci. Totiž jestli má reklama na podobnou hru své místo na slunci v době, kdy se v tomto městě v krátkém časovém sledu strhlo několik krvavých akcí, během kterých se hodně střílelo. Je však vhodné připomenout, že proti podobné propagaci série GTA v minulosti vystoupilo už několik politiků, např. v roce 2006 to byl starosta Bostonu Thomas Menino, jenž přispěl k odstranění reklamy na GTA: Vice City Stories nacházející se na dopravních prostředcích tamní MHD.

Poslední kauzičkou je jedno závadné video, obsahující normální záběry z hraní GTA IV. Ovšem klip obnášel takové momenty, jako je sex s prostitutkou s tím, že namísto placení ji hlavní hrdina odpravil. Server IGN jej posléze raději stáhnul s odůvodněním, že poněkud přestřelil. Přičemž právě střílení je tady v hlavní roli při likvidaci spoře oděné ženy, která po vykonání své práce na společném sedadle vozu po vystoupení - namísto peněz, dostala úplně jiné oběživo. Pročež je na místě zamyšlení, jestli zmíněná propagace je zrovna ten druh materiálu, který IGN čtenáři chtějí vidět. Na obranu americké sajty lze říci, že uvedené kontroverzní video bylo součástí mnoha dalších, která se snažila dotvořit jakýsi ucelený obrázek o všech aspektech GTA IV.
zdroj: Shacknews a další

mart

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.