
Než se ale do Rodgerse pustíme, že generalizuje, řekněme si další, teď už více zarážející číslo. 31% hráčů proti 14% nehráčů uvedlo, že za poslední rok jelo na červenou, což je třetina a to už je zarážející. To tolik hrajeme GTA a NfS, že třetina z nás kašle na životně důležité předpisy? Ani v tom to nemusí být.
Nejdříve se podívejme na celý výsledek průzkumu, ať získáme více konkrétních dat. První v tabulce jsou hráči, druzí „nehráči“. Čísla vyjadřují procentuální zastoupení.
Zastaveno policií kvůli přestupku - 22 : 13
Použití mobilu při řízení - 19 : 12
Uplatnění pojistné smlouvy - 30 : 15
Jízda na červenou za poslední rok - 31 : 14
Jízda v protisměru jednosměrkou - 13 : 10
Naboural do nehybného objektu při parkování - 22 : 13
Poškodili cizí auto, ale odjeli bez ohlášení - 19 : 11
Riskuje (předčasné zrychlení, nebezpečné předjíždění) - 44 : 21
Agresivní chování při řízení - 45 : 22
Překročení rychlosti - 25 : 13
Děsí svým řízením ostatní - 26 : 11
Počet pokusů na řidičské zkoušky - 2 : 3
Počet poškození vozidla za poslední rok - 1 : 2
Kromě jízdy na červenou v neprospěch hráčů doslova řve číslo u agresivního chování. Skoro to naplňuje představy o nekontrolujícím se hráči, který v reálu propadá herní vizi a číslo u úmyslného riskování to potvrzuje. Jenže... Pro větší užitek testu by bylo třeba uvést věkový medián nebo alespoň průměr v obou kategoriích. Obecně totiž bude platit, že mezi hráče se bude řadit mnohem více mladších lidí, klidně sedmnáctiletých (test byl dělán ve Velké Británii), kteří mají tendenci jezdit nezodpovědně, nebezpečně a nezkušeně. Samozřejmě, nevylučuje se možnost úmyslného riskování a nebezpečné jízdy z důvodu, že chce hráč zkusit to, co dělá jen ve hře, ale opět bychom se tak dostali ke spíše nedospělým jedincům, což ani tak nesouvisí se zálibou v hraní, jako spíše nevyzrálostí osobnosti.
Čísla to jsou rozhodně zajímavá, nicméně k tomu, aby se z nich daly vyvozovat další závěry máme příliš málo dalších informací. Čísla rozhodně nejsou příznivá směrem k těm, kteří hry hrají a není to náhoda. Ale bylo by předčasné přisuzovat problematickou činnost důvodu, který může být jen průvodním jevem. Každopádně se asi všichni shodnou na tom, že zkoušet na silnici drifty z Gran Turisma může jen … ehm … méně inteligenčně nadaný jedinec a rozumní dospělí lidé ví, že reálná silnice není hra a vysvětlí to hned všem kolem, kteří by si snad chtěli „hru v reálu“ zkusit. Ovšem, ještě nám zde zůstává zajímavé číslo ohledně pokusů na řidičák. Tady už se věkem nedá tolik operovat a zdá se, že v určité sféře hry napomáhají.