Podle tvůrce Braidu jsou sociální hry „zlo“
zdroj: tisková zpráva

Podle tvůrce Braidu jsou sociální hry „zlo“

16. 2. 2011 12:28 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Jonathan Blow, nezávislý herní vývojář, který proslul vynikající plošinovkou Braid, se s chutí pustil do současných trendů v takzvaných sociálních hrách typu FarmVille.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva „Vždyť jen využíváte své přátele, abyste se dostali dál ve hře. To je opačný smysl sociální vazby, jakou je přátelství. Pro tenhle koncept neznám jiného výrazu než zlo. Ano, můžeme o tom diskutovat, ale základní definice zla v reálném světě, kde skutečně nesedí padouch v horské pevnosti, je sobecký nezájem o utrpení ostatních anebo světa. A o tom tyto hry jsou“.

„Tihle lidé nevidí, jak škodlivé takové chování je. Říkají si, že jen klikají na předměty a je to zábava. Ale vždyť oni využívají své přátele jako zdroje. Pokud nad hrami přemýšlíte, nemůžete nevidět, jaký vliv mají tyhle hry na svět a chování v něm“. Je to jistě zajímavé, snad až filosofické téma k zamyšlení, ale něco na něm úplně tak nesedí.

Ne, že bychom sociální hry tohoto typu milovali, ale nepřikládá jim Blow příliš velký význam? Už jen domněnka, že každý, koho si na Facebooku odkliknete, je váš skutečný přítel, je zvláštní. Nás také občasné výzvy k založení nějaké prapodivné farmy a dodání kuřátek otravují, ale vede to k tomu, že lidé začnou využívat své přátele? Je pravda, že sociální hry tohoto typu vám ve skutečnosti moc sociálního kontaktu nepřinesou. Na druhou stranu jim ale Blow přikládá příliš velkou váhu. Problém neleží v tom, že tyto hry svými požadavky mohou deformovat pohled člověka na společnost. Problém přichází až ve chvíli, kdy se hra, potažmo Facebook stane tak významnou součástí sociálního života člověka, že mu přikládá takovou váhu a staví na něm své sociální vztahy. Je otázkou, zda tuto hranici nepřekročil kromě mnoha hráčů těchto her i Blow.

Nejnovější články