Podle amerických politiků za střelbu v Texasu a Ohiu částečně můžou počítačové hry
zdroj: Archiv
Téma

Podle amerických politiků za střelbu v Texasu a Ohiu částečně můžou počítačové hry

5. 8. 2019 12:53 | autor: Václav Pecháček |

Za víkendovou střelbu v texaském El Pasu a ve městě Dayton v Ohiu, která si vyžádala 29 lidských životů, jsou alespoň částečně zodpovědné počítačové hry. To vyplývá z komentářů některých amerických politiků včetně nejvyššího zástupce Republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů, Kevina McCarthyho. Podle něj videohry „dehumanizují lidi“.

Zdroj fotografie: John Whitehouse, @existentialfish: odkaz

Ke střelbě došlo nejprve v sobotu v El Pasu, kde střelec zaútočil na pobočku obchodního řetězce Walmart a zavraždil 20 lidí. Střelec publikoval na internetovém fóru 8chan manifest, v němž svůj útok označil za odpověď na „hispánskou invazi do Texasu“. Po zásahu policistů se vzdal a byl zatčen. Případ je vyšetřován jako teroristický čin.

Střelba v USA vyprovokovala diskuzi ohledně zpřísnění zákonů regulujících vlastnictví zbraní. Demokratičtí zástupci obecně preferují omezení přístupu ke zbraním, republikáni tradičně chtějí právo na držení zbraní zachovat a hledají jiné příčiny, které by mohly stát za stále se opakujícími masakry.

V neděli následoval další incident, tentokrát v Daytonu ve státě Ohio. Čtyřiadvacetiletý Connor Betts začal střílet na rušné ulici a zabil 9 lidí včetně vlastní sestry. Následně se pokusil vstoupit do místního nočního klubu, ale policie ho zastřelila, než se mu to podařilo. Jeho motiv zatím není jasný.

Kongresman McCarthy v rozhovoru pro pravicovou televizní stanici Fox News obvinil počítačové hry: „Vždycky jsem zastával názor, že tyhle počítačové hry, které dehumanizují lidi a dělají z jejich střílení hru, jsou pro budoucí generace problém. Studie nám v minulosti dokázaly, co s lidmi můžou dělat.“

„Když se podíváte na fotografie pořízené během činu, něco podobného uvidíte i v počítačových hrách.“

McCarthy tím navázal na komentáře jiného republikána, texaského viceguvernéra Dana Patricka. Ten v rozhovoru pro Fox News vyzval americkou federální vládu, aby začala omezovat herní průmysl. Střelec z El Pasa totiž ve svém protihispánském manifestu na 8chanu zmínil Call of Duty: „Neútočte na těžce strážené cíle, abyste si splnili svoje supervojácké fantazie z Call of Duty. Útočte na nechráněné cíle.“ Patrick jeho prohlášení pro Fox News interpretoval následovně: „V manifestu mluví o tom, jak v Call of Duty prožíval svoje supervojácké fantazie.“

„Byly studie, které říkají, že [počítačové hry] mají na lidi vliv, byly jiné, které s tím nesouhlasí,“ uznává Patrick. „Ale když se jakožto šedesátník, otec a dědeček podívám na to, co se v téhle zemi změnilo: Vždycky jsme měli zbraně, vždycky tu bylo zlo, ale co se změnilo?“

„Vidím herní průmysl, který učí mladé lidi, jak zabíjet.“

Patrick v rozhovoru kromě toho zmiňuje i další neduhy, které podle něj momentálně trápí americkou společnost: Nedostatek modliteb ve školách, příliš málo salutování americké vlajce a podobně. Končí ovšem opětovným zamyšlením nad tím, co ještě bude Amerika hernímu průmyslu „tolerovat“.

K situaci se vyjádřila i politická zástupkyně z druhé strany americké stranické barikády, demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez. Ta na Facebooku sdílela následující status: „Počítačové hry nemůžou za masové střelby. Může za ně myšlenka bělošské nadřazenosti.“

 

Je otázka, zda se počítačové hry následkem tragédií v El Pasu a Daytonu skutečně octnou pod politickým tlakem, případně zda se pozornost obrátí spíš k prodejcům automatických zbraní, avšak jeden skutečný důsledek už střelba v Texasu měla.

Společnost Cloudflare poskytující kybernetickou ochranu webovým stránkám se rozhodla rozvázat spolupráci se serverem 8chan, na nějž byl nahrán střelcův manifest a kde se v minulosti objevily odkazy na dětskou pornografii nebo podpora pro masového vraha z novozélandského Christchurche.

8chan byl po skončení ochrany během několika minut uveden do offlinového stavu, podle všeho vlivem útoků typu DDoS. Stránka se však dle jejího administrátora přesune k jiné bezpečnostní firmě, BitMitigate, takže výpadek pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání.

Nejnovější články