
Přes 1 000 dětí ve věku 11 až 12 let se sešlo na univerzitě v Bristolu, aby zde po celý týden odpovídaly na nejrůznější otázky, týkající se jejich mentálního stavu. Vedle psychického testování došlo i na fyzické, přičemž se nakonec z nasbíraných dat zjistilo, že až o 60% větší pravděpodobnost psychických problému mají děti, které stráví spolu s TV nebo počítačovým monitorem více než dvě hodiny denně a nemají dostatek fyzického pohybu. U děti, které pak sedí přes dvě hodiny u obou dvou zařízení, se šance ještě zdvojnásobují.
„Víme, že fyzická aktivita je prospěšná jak mentálnímu, tak fyzickému zdraví. Naopak sledování obrazovky může být dle našich důkazů spojeno se špatným chováním. Na druhou stranu nebylo prokázáno, zda-li vysoká fyzická aktivita může kompenzovat hodiny strávené před obrazovkou,“ vyjádřila se pro agenturu Reuters vedoucí výzkumu Dr. Angie Page.
Závěry, které se určitě leckomu z vás (i nás) moc nezamlouvají, rozhodně nejsou směrodatné a stoprocentní. Jak tvrdí Dr. Thomas N. Robinson ze Stanford University School of Medicine, výzkum nebyl dostatečný a jeho validita je snadno zpochybnitelná. Ovšem i on se touto problematikou zabývá a i on si myslí, že přinejmenším rodičem přesně daný čas - který může dítě u PC/TV strávit - je zdraví prospěšný.
„V našich studiích jsme přišli na to, že časový limit funguje jako prevence před obezitou a agresivním chováním,“ uvedl pro Reuters Dr. Robinson.
Jak vidíte, něco na tom všem bude, a tak i my doporučujeme nastavit vašemu capartovi časový limit, kdy může hrát hry či sledovat televizi. Dr. Robinson doporučuje hodinu denně pro každou z obrazovek (TV, počítač) nebo v extrémních případech snížení dosavadního času na 50%. Jaký limit (a jestli vůbec) byste svému potomkovi nastavili vy?