Nezávislý rozcestník: návrat pořádného westernu
zdroj: Archiv
Téma

Nezávislý rozcestník: návrat pořádného westernu

21. 4. 2013 20:50 | autor: Marek Král |

Na světě jsou dva druhy lidí. Ti, co milují western, a ti, co v životě žádný neviděli. A tak zatímco netrpělivě vyhlížíte nový podtitul Call of Juarez, můžete k němu navíc vyhlížet eskapády jednoho (ne)oblečeného indiána. S jiným indiánem se vydejte na cestu za poznáním, co sužuje strom života. A od klasicky pojatého westernu se prostřílejte se Samem „Serious“ Stonem a jeho novým parťákem na planetu za ostřílenými mariňáky, kteří dinosaurům dávají dobrou noc.

EMPIRE EDEN | Ryan DeGange, Chris Legasse, Luke Butler

Taky jste si jako malí rádi hráli na indiány? Péra za ušima, na tváři válečné malování, v ruce sekyrka, ale jinak jak vás příroda stvořila? (Na indiány se tak z pochopitelných důvodů dalo hrát jenom v létě...) No, přiznejme si, že už jsme na lítání s obnaženou sekyrkou a jinou zbraní tam dole poněkud staří. Mlaďoši by nás poučili, že tohle už dávno není cool, ať si to radši zahrajeme na PC. A jo! Ta hra už mohla být, jenomže kickstarter na 19 000 dolarů selhal z 88 procent! Ale nebojte, Empire Eden přesto bude! Tvůrci sice nadále potřebují financovat, s novými herními změnami a do budoucna nově vykopnutým kickstarterem se to napodruhé už povede.

Empire Eden je zatím teprve v plenkách, které časem zahodí, ale i tak si stáhněte technologické demo předvádějící animace a ovládání hry. A pak si představte tu parádu, kdy v kůži nahatého indiána na okamžik očumujete perfektně tvarovaný zadek nahé indiánky sprchující se pod vodopády (kdo tohle má?!), aby se pak na Zem přiřítilo jedno impérium z vesmíru a všechny blízké vám vzalo. Impérium ale nepočítá, že by jeden nahatý indián zmohl cokoliv proti ocelové přesile. Jak šeredně se impérium plete...

Po vzoru klasických herních sérií Metal Slug, Contra, Metroid a Castlevania, od které odkoukal prvky RPG, si náš nahatý hrdina bude prosekávat cestu kupředu. Běhání, skákání, i přes liány, sekání, časem i střílení, obří bossové a spousta dalšího. Tvůrci slibují příběhové předěly jak z Hollywoodu, vztahy s postavami, jaké byste si ani nedokázali představit, a několik zakončení. To vše na PC, Mac a Linux.

Mimo tvůrčí trio: Ryan DeGange, Chris Legasse, Luke Butler musím zmínit talentované skladatele dělající pro Empire Eden soundtrack s indiánskými motivy, motivy ze špagetových westernů, s příměsí sci-fi a 8bitů. Talent Kola Hickse (který zcela záhadně vypadá jak Tomáš Rosický), Dustina Kulwického, Marka Pearsona a dalších mi připomíná éru amigáckého Turricana, kdy hudba se zapamatovatelnými melodiemi fakt válela. Hra s nahatým indiánem by měla taky, pokud se tedy z tvůrců nestanou žabaři s bederními rouškami.

...

ORION: DINO HORDE | Spiral Game Studios

ORION: Dino Beatdown nemá moc dobrou pověst. Většina hráčů si na ní minulý rok, kdy vyšla na Steamu, pěkně smlsla. Tvůrcům ze studia Spiral Game ani Steamu pravděpodobně nikdy neodpustí, že hru vydali v nehotovém stavu. Ani přes opravné balíčky se titul nezbavil nálepky ORION: Dino Lagdown, ale především si tvůrci u hráčů nedokázali napravit pošramocenou pověst jako takovou. Proto na Steam přichází pokračování s jiným označením, kvůli možnému negativnímu sentimentu, ORION: Dino Horde. Spiral Game Studios dává pokračování všem vlastníkům předchozího dílu zdarma coby omluvu. Tak jednoduché to ale nebude.

Na Metacritic už řádí obě skupinky haterů a příznivců, kteří po sobě střílejí osvědčenými rážemi nula a deset. Jedna skupinka čekala plnohodnotné pokračování, nikoliv (ne)opravený první díl. Druhá skupinka se baví, poněvadž spoustu chyb ze staré verze nevidí, navíc jim přibyla Aréna se čtveřicí herních režimů. K tomu nějaká ta nová zbraň, nové vylepšení, vozítko a nový dinosauřík, tudíž jsou s touto vizuálně pohlednou a herně šílenou střílečkou naprosto spokojení.

Že nejde o plnohodnotné pokračování, ale o verzi, která měla vyjít už na samém začátku (napadá mě příměr mezi Windows Vista a Windows 7), potvrzuje i datum vydání na Steamu, kde se nepíše 15. dubna 2013, kdy hra skutečně vyšla, ale 4. května 2012, tedy datum vydání původní ORION: Dino Beatdown. Pokud patříte mezi digitální majitele původního dílu, pak za vyzkoušení ORION: Dino Horde nic nedáte. Bylo by skvělé, kdybyste se k pokračování vyjádřili i v místní diskuzi, a dali tak možnost novým hráčům rozhodnout se, jestli do ORION: Dino Horde jít, nebo ne.

...

SERIOUS SAM DOUBLE D XXL | Mommy's Best Games

Croteamem oficiálně posvěcený dvourozměrný masakr Serious Sam Double D od Mommy's Best Games vyšel nově v edici XXL na Xbox Live Arcade. Masomlejnek pro dva, v hlavních rolích Sam „Serious“ Stone a Dan „Huff“ Huffington, ve kterém to raketami jen sviští, laserů je, že si připadáte jak ve Hvězdných válkách, a chaos jak o předvánočním běsnění. Navíc se vrací kultovní kanón! Devolver Digital (Dungeon Hearts, Hotline Miami) hru vydává za cenu 800 microsoftích bodíků, tedy nějakých 10 dolarů. Pokud o Serious Samovi v tomto podání slyšíte poprvé, projeďte si seznam her ze série Serious Sam Indie.

...

HOTAH | Dadiu

Studenti z Dadiu, dánské Akademie pro digitální interaktivní zábavu, stvořili 2D/3D plošinovku s indiánem vyzbrojeným lukem a magickou schopností brát na sebe podobu zvířat. Aby zdolal veškeré nástrahy na cestě za záchranou stromu života, který umírá, se tak střídavě proměňuje ve vlka, orla, rybu a sám sebe.

...

WESTERADO | Ostrich Banditos

Pětice nezávislých nadšenců z Utrechtu, která si přezdívá Ostrich Banditos, pro vás načrtla příběh jedné pomsty na divokém západě. Jestli půjdete nekompromisně po stopách ústředních zlosynů, nebo se jinými padouchy necháte zlanařit do zákeřných akcí, však ponechávají vaší fantazii. Pokud si chcete hrát na Blondieho nebo Tuca, ve Westeradu můžete. Nahánějte bizony, přátelte se s indiány, užívejte si s kočkami v salónu, jezděte na koni, miřte, střílejte, nabíjejte a zabíjejte.

Na poměry her v prohlížeči dostanete dlouhou herní dobu a parádní soundtrack Sama van Lonkhuyzena, který je plný trumpet, banja a salónních pián. Pokud jste s Nespoutaným Djangem (D se nevyslovuje) propadli kouzlu starého amerického západu, Westerado byste měli mít na mušce.

...

Jaké tipy máte vy? Nedávno zakoupené indie hry, které byste chtěli doporučit, nebo naopak tituly, od kterých byste rádi čtenáře odradili, nově objevené stránky zapadlých nezávislých tvůrců, tipy na videoherně-filmový / hudební / divadelní / prostě umělecký under/over-ground, cokoliv. Nebojte se napsat do diskuze. Prozraďte rovněž, jakou hru budete v nejbližší době hrát a na jakou další se těšíte.

Nejnovější články