Microsoft chce Xbox One přiblížit PC skrze možnost hardwarových upgradů
zdroj: tisková zpráva

Microsoft chce Xbox One přiblížit PC skrze možnost hardwarových upgradů

2. 3. 2016 16:30 | Téma | autor: Adam Homola |

Phila Spencera, šéfa divize Microsoftu starající se o Xbox by chtěl ještě v rámci této generace konzolí inovovat a vylepšovat samotný hardware Xbox One, aby se tak přiblížil modifikovatelnosti PC. Jde o koncept známý, ale prakticky nepoužívaný. To chce ovšem Microsoft změnit. 

Ne, že by to občas nezkoušela i konkurence. Expansion Pak pro Nintendo 64 (či různé "odemykání jader") byl výjimkou potvrzující pravidlo, byť Sony v současné době chystá ulehčit výkonu PlayStationu 4 a podpořit PlayStation VR externí krabičkou. Ta by se měla postarat o to, aby PS4 virtuální realitu utáhla v konkurenceschopné podobě. Jestli bude hardwarové rozšíření Xbox One vypadat podobně, bohužel nevíme.

Spencer na konferenci Xbox Spring Showcase pouze naznačil a nechal internet, aby spekuloval nad možnými scénáři. „Ve skutečnosti uvidíte, jak ještě v rámci této generace přijdeme s hardwarovým řešením, které se postará o zpětnou kompatibilitu a naopak, protože nám nad Universal Windows Platform běží ještě Universal Windows Application. Díky tomu se budeme moct zaměřit na hardwarovou inovaci, aniž bychom znehodnotili stávající hry,“ řekl šéf Xboxu, jak reportuje Polygon.

Proti proudu a zvyklostem

To je ostatně důvod absence průběžného zlepšování hardwaru u konzolí – novější hry navržené pro výkonnější verzi konzole by měly s méně výkonnou verzí konzole problém, nebo by na ní nemohly běžet vůbec. Nemusí jít přitom jen o surový výkon konzole. Stačí vzpomenout na bolehlav, který Microsoftu s hráčům způsobila verze Xboxu 360 bez pevného disku, nebo Arcade verze s pouhými 4 GB. Pro konzole je jednou z hlavních výhod záruka, že si koupíte hru na danou konzoli a máte 100% jistotu, že vám hra poběží. To by už s hardwarovou modifikací nemuselo platit.

Otazníků kolem budoucích hardwarových zlepšováků Xboxu One je v současné chvíli příliš mnoho. Spencerovi se ale nelíbí, že u mobilů a počítačů dochází k relativně velkým skokům často, zatímco jsou konzole odkázány na tradiční, plus mínus sedmiletý cyklus, během kterého se jejich výkon prakticky nemění.

Právě to chce Spencer změnit a na konferenci naznačil, že Microsoft má také plány oddělit softwarovou platformu od hardwaru, se kterým byla uvedena na trh. Opět tu ale máme více otázek než odpovědí. Spencer hovoří o možnosti vylepšování hardwaru konzole, ale zcela chybí jakýkoliv konkrétní příklad. Čistě teoreticky byste si pak mohli místo dalšího Xboxu koupit jen nějaký doplněk, který by Xbox One zrychlil. Nebo můžeme spekulovat o kratších cyklech vydávání nové konzole, tak jak to funguje u telefonů, tabletů či notebooků.

Hardware se mění, hry zůstávají

Součástí nové vize Spencera a Microsoftu je i zpětná kompatibilita, respektive stav, kdy při koupi nové konzole či onoho neznámého hardwarového vylepšení té stávající, nepřijdete o hry. S těmi se musíte ve většině přechodů mezi generacemi rozloučit a začít na zelené louce. Což se PC v podstatě netýká a vedení Microsoftu by se podobný stav líbil i na Xboxu. Ostatně Microsoft už se zpětnou kompatibilitou nedávno začal a seznam podporovaných titulů z Xboxu 360 se neustále rozrůstá.

Když si dáte všechny střípky dohromady a zapojíte trochu fantazie, mohla by z toho vzejít budoucnost, ve které už nebudeme znát Xbox jako konzoli, ale jako značku mediálního herního centra. Značku na krabičce pod televizí, značku na tradičním počítači, značku v názvu softwarových aplikací. Ostatně už teď začíná Xbox One s Windows 10 pomalu spolupracovat skrze nativní Xbox aplikaci v operačním systému a klidně se můžete na počítači podívat na váš seznam přátel z Xbox Live.

Expanze na již dobyté území

Navíc díky zmíněné Universal Windows Platform by mohli mít tvůrci her teoreticky méně práce s portováním her mezi Xbox One a PC. Pak se nabízí také častější použití funkcí jako cross-play a cross-save a spolupráce s mobilními zařízeními která pohání Windows. V takové fázi už nebude dělat Spencerovi vrásky na čele jen PlayStation 4, ale všechny Steam Machines a produkty Applu či Googlu se přesunou z nepřímé konkurence do té přímé.

Nakonec mohou konzole tak, jak je známe dnes, vlastně klidně zmizet a pod televizí bude každému ležet nějaký modulární, lehce upravitelný počítač. Jeden na sobě může mít logo Steamu, druhý Xboxu a třetí PlayStationu. Otázkou je, zda by nešlo pro uživatele spíše o krok zpět, protože v současnosti investujete do jednoho kusu hardwaru a víte, že si s ním po zbytek cyklu konzole vystačite. V budoucnosti, jíž velmi vágně načrtl Spencer se ale dalším investicím nevyhnete.

Nejnovější články