Metacritic válčí se spammery, poškozují hodnocení her
zdroj: Archiv

Metacritic válčí se spammery, poškozují hodnocení her

26. 9. 2011 12:16 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Můžeme se hádat, do jaké míry je zprůměrované hodnocení kritiků nebo uživatelů...

Můžeme se hádat, do jaké míry je zprůměrované hodnocení kritiků nebo uživatelů relevantní, ale faktem zůstává, že se z Metacritic stal velmi významný hráč herního průmyslu, který (krom jiného) zasahuje i do prodejních čísel. A čím menší je vaše hra, tím důležitější hodnocení na Metacritic je. Uvědomili si to i lidé ze Signal Studios, kteří minulý týden zaznamenali rapidní pokles v uživatelském hodnocení svého titulu Toy Soldiers: Cold War. Pokles se vyznačoval velkým počtem hodnocení s nízkým číslem, žádným textem a většinou od nově registrovaných uživatelů.


Reakce Signal Studios byla do jisté míry diskutabilní. Vyzvali hráče, aby napsali své vlastní recenze, ať už dobré nebo špatné a začali také šířit kódy ke stažení hry zdarma. Smysl byl jasný, pokusit se zvýšeným počtem hodnocení, která by určitě neskončila na přehnaných hodnocení typu 0 nebo 1, zlikvidovat tuhle bombu negativních hodnocení, která vypadala jako spam. Metacritic zprvu na nahlášení potenciálního zneužití zareagoval spíše vlažně. Jenže Signal Studios nebyli jediní, kdo měl problém...

Podobný zážitek měli i lidé ze Supergiant Games, jimž kleslo přes noc hodnocení skvělého Bastionu z devíti na šest. Zajímavé bylo, že řada těchto čerstvých, extrémně negativních, hodnocení šlo od uživatelů na obě platformy a šlo o ryze nárazovou akci. Pak se znovu počet hodnocení ustálil na běžnou frekvenci. Opět došlo k žádosti o prošetření u Metacritic a tentokrát už začalo skutečné prošetřování toho, co se vlastně děje.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, necelý týden. Marc Doyle z Metacriticu přišel s tímto prohlášením: „Vydavatelé několika rozdílných her se na nás obrátili s tím, že si všimli bombardování svých her spoustou recenzí s hodnocením 0 ve velmi krátkém čase. Prošetřili jsme tato hodnocení a zjistili jsme, že existuje skupina uživatelů, které zcela jasně porušovala naše podmínky o užívání služby, došlo tedy ke zrušení jejich účtů a vymazaní daných hodnocení“.

Tady je to černé na bílém. Otázkou je, zda se jedná to konkurenční spiknutí? Podle Douglase Roberta Albrighta III ze Signal Studios ne. „To si neumím představit. Myslím, že pár lidí se prostě rozhodne otravovat, dělat kraviny a škodit jen proto, že mohou. Jako děti, které hacknou žebříčky nebo idioti, kteří šíří viry.“

Nicméně, dle Albrighta je třeba tomuto problému věnovat pozornost. „Podle mě je způsobem, jak napravit uživatelská hodnocení, zavedení nutnosti textové recenze a ověření uživatelského účtu. Kdyby to byl jen nějaký náhodný blog, řekl bych si – fajn, když myslíte. Ale tohle je klíčový agregátor recenzí, který by měl být garantem přehledu a standardů“.

Je třeba říci, že tohle není problém dvou her. Tohle je celkový problém lidí na internetu, kteří cítí, že v rámci své domnělé svobody mohou vše... včetně amoku, pramenícího ze zklamání či retardované nenávisti vůči nějaké značce, což vede k absurdně malým hodnocením jen za účelem poškození „konkurenční“ značky.

Nejnovější články