Máte námět či připomínku? Napište nám
Krize v EVE Online zažehnána - mír dostal šanci
zdroj: Archiv
Téma

Krize v EVE Online zažehnána - mír dostal šanci

8. 7. 2011 10:48 | autor: Lukáš Grygar |

Dopadlo to dobře, vzali se, jak se zpívá v jedné písničce. Nebo možná ne přímo „vzali“, ale rozhodně podepsali pakt o neútočení. Kdo s kým? Hráči EVE Online s islandskou firmou CCP, která hru vyvíjí a provozuje. Krize, do které se EVE dostala po uspěchaném a nejasně definovaném zavedení mikroplateb a následné, zbytečně hysterické, reakci komunity, neměla v online světech obdoby. Různé petice a virtuální protesty jsou sice na nesmlouvavé PC scéně celkem běžnou záležitostí, ale byla to právě otevřená struktura celé EVE, která umožnila hráčům vyjádřit svůj nesouhlas velmi aktivně.

Dvě nejviditelnější akce, jednorázové zablokování obchodního uzlu Jita a samozřejmě také rostoucí počet zrušených předplatných, dotlačily CCP k reakci. Ta první ze strany konkrétních vývojářů byla zbytečně podrážděná a jenom přilila olej do ohně. Následovalo uměřenější a v rámci EVE komunity jediné logické řešení: mimořádný sněm tzv. Council of Stellar Management, což je sexy jméno pro hráči volený kontrolní orgán, zastupující zájmy „lidu“.

Pokud někdy platilo, že členové Koncilu jsou v podstatě jen komunitními oblíbenci, kteří si párkrát do roka udělají za cizí peníze výlet na Island, aktuální sešlost prý žádnou selankou nebyla. Momentálním předsedou CSM je totiž Alexander Gianturco alias obávaný Mittani, jeden z prominentních hráčů, který se sebou – ať už přímo v rámci hry nebo jejího zákulisního politikaření – nenechával nikdy orat (snad i proto, že je povoláním právník). Právě on vystoupil společně s producentem Arnarem Hrafn Gylfasonem ve videu, ohlašujícím spolu s dvojicí tiskových prohlášení vytoužený smír.

Dva dny tvrdého vyjednávání a především vyjasňování pozic přinesly v první řadě příslib, že mikroplatby zůstanou vázané pouze na „vanity items“, tedy věci čistě estetické, respektive prestižní hodnoty. Tam spadá i plánované barvení lodí a vůbec skopičiny, které by nijak neměly rozhodit dlouze budovaný (a poměrně křehký) balanc ekonomiky vesmíru EVE.

Zbytek videa vyplňují spíš slovní tanečky, ale pokud lze z tváří obou aktérů něco vyčíst, je to kromě diplomatické opatrnosti především vzájemná důvěra. Právě ztráta důvěry byla v podstatě klíčem celé krize: veteráni, kteří do hry investovali tisíce hodin svého času a samozřejmě i nemalé finanční obnosy, jsou zároveň ti, kdo EVE dotáhli tam, kde je dnes.

Ve chvíli, kdy právě tahle skupina hráčů cítila nebezpečí, že se k nim správci virtuálního vesmíru otáčejí zády (a někteří u toho navíc ještě stihnou posměšně vypláznout jazyk), hrozil celkový kolaps, protože ta samá skupina tvoří páteř EVE.

Cynické hlasy teď říkají, že jedinou lekcí, kterou si hlavouni z CCP doopravdy odnesli, je poučení o lepším PR. Tuhle tezi ale nabourává už zmíněný Mittani – jako respektovaná postava, která by těžko vyměnila svůj statut za výslužku z Islandu, se tenhle odvěký „troublemaker“ paradoxně stává zárukou, že současné potíže budou společnými silami překonány.

Nejnovější články