zavřít

Jak úspěšně rozběhnout Grand Theft Auto IV PC?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Výrobce radí, jak na chybějící textury a co znamenají chybové hlášky. + OPTIMALIZOVANÉ GEFORCE OVLADAČE

Ne, toto samozřejmě není návod pro piráty, kteří se dosud nedočkali svého 100% funkčního cr@cku (a kteří jsou ve fóru bez milosti banováni), nýbrž pro poctivě platící vlastníky originálky Grand Theft Auto IV. Mnohým totiž neběží tak, jak by měla. Po prošmejdění internetových diskusí může člověk snadno nabýt pocitu, že PC verze snad nikomu nefunguje korektně. Ale jak známo, tohle nelze nikdy považovat za nějaký věrohodný vzorek, neboť to je úměrné počtu prodaných kusů. Pochopitelně čím více zákazníků, tím mezi nimi geometrickou řadu roste i zastoupení křiklounů (nemyšleno pejorativně). Přesto se zdá, že těch potíží je více, než by asi bylo zdrávo. Má na ně "štěstí" i náš recenzent, kterému se na obrazovce nevykresluje část města (více o tom příští týden).

"Jsme si vědomi problémů s GTA IV, ale pouze u nízkého počtu hráčů," přiznal na toto konto Rockstar, slíbil opravný patch a odkázal na pomoc jak na lokálních telefonních číslech uvedených v manuálu (kde mu ale pracovník distributora těžko poví něco dalšího, co by nebylo níže), tak na svou sekci podpory, kam průběžně doplňuje další a další tipy. Rovněž dal do oběhu několik návodů na nejčastější problémy, které pro někoho mohou mít cenu zlata, a proto je zde přetiskujeme v téměř kompletním znění. Jak sami vidíte, těch možných zádrhelů (a to jsou prosím jen ty softwarové, o HW nemluvě) je tolik, že bych se nedivil, pokud by někoho odradily od koupi. V tomto ohledu: zlaté konzole... nehledě na tu věčnost, než se vám PC verze nainstaluje a podaří se ji konečně poprvé úspěšně pustit.

  • Operační systém - ještě před instalací samotné hry musíte mít na počítači aplikované Service Packy, konkrétně Service Pack 1 do Windows Vista nebo Service Pack 3 do Windows XP.


  • Instalátor - pokud máte operační systém v jiném než anglickém jazyku a objevují se vám paznaky v instalátoru jako na obrázku, klikněte na tlačítko vlevo a vyberte si jiný jazyk z nabídky.  • Ovladače grafické karty - prozatím se doporučují poslední verze 180.40 pro NVIDII a 8.11 pro ATI, ale v nejbližších hodinách (pro GeForce to má být ještě dnes večer) vyjdou nové drivery, speciálně určené pro provozování GTA IV a řešící i problém s renderováním na GeForce 7900 a blikajícími stíny na ATI 1900. Komu blbnou textury na ATI, má se ujistit o nastavení položky “MipMap Detail Level” na maximální kvalitu v Catalyst Control Center. Update - NVIDIA vypustila slíbené GeForce beta 180.84 ovladače optimalizované pro Grand Theft Auto IV.


  • SLI/Crossfire - s drivery ATI 8.11 je podporováno zapojení dvou karet 4870 do páru. SLI propojení u NVIDIA karet momentálně ještě podporováno není, doplní příští ovladače.


  • Chybějící textury ve hře - dle výrobce může být příčinou přítomnost prográmků pro ladění výkonu a nastavení grafiky od třetích stran (jiných firem než NVIDIA nebo ATI). Radí proto vrátit v nich všechny parametry do základních hodnot a následně jejich řádné odinstalování přes funkci "Add or Remove Programs", restartování PC a instalace nejnovějších oficiálních ovladačů (viz výše). Pokud ani to nepomůže, máte ještě zkusit nějakou spolehlivou utilitu (žádná konkrétní nejmenována) pro definitivní zbavení se všech souborů pozůstalých v systému po starších ovladačích, což je potřeba učinit v SAFE módu Windows (stisknout F8 při bootování).  • Ochrana - ti, kdož potřebují aktivovat hru na počítači nepřipojeném k internetu nebo hodlají vzít již provedenou aktivaci zpět kvůli reinstalaci systému či prodeji hry do bazaru, nechť postupují podle těchto instrukcí SecuROM.


  • Games for Windows LIVE - abyste mohli sbírat achievementy v singleplayeru a hrát multiplayer přes tutu službu, musíte si zde vytvořit svůj účet (ale není to povinné). Pak se do GfWL dá zalogovat přímo ze hry, dle tohoto postupu (.DOC), jen musíte mít otevřené síťové porty UDP 88, UDP 3074 a TCP 3074 ve firwallu/proxy... a také být v té správné zemi, viz obrázek:  • Rockstar Social Club - spuštění této aplikace může s hláškou "Application Failed to Launch" blokovat špatné nastavení rodičovského zámku ve Windows.


  • Chybové hlášky - hra vám může vyplivnout desítky různých chybových kódů, jejichž význam rozluštíte díky tomuto dokumentu přeloženém do slovenštiny: většinou je řešením restart hry nebo restart Windows.
Více o Grand Theft Auto IV v mega-recenzi, zpovědi recenzenta (1. část a 2. část), úvaze, proč si nezaslouží 10/10, duelu GTA IV se Saints Row 2 a dřívějším zpravodajství.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Porozumění správnému nastavení Grand Theft Auto IV [5.12.2008 23:23 - jd]
Srovnání detailů v Grand Theft Auto IV PC  [4.12.2008 21:21 - levis]
Informace o češtině pro Grand Theft Auto IV  [4.12.2008 12:12 - jd]
Fotky českého balení Grand Theft Auto IV PC  [2.12.2008 12:12 - jd]
Oficiální HW nároky Grand Theft Auto IV PC  [1.12.2008 13:13 - levis]
Ochrana SecuROM u Grand Theft Auto IV PC  [29.11.2008 17:17 - levis]
zdroj: GTAGaming, Rockstar, VE

jd

Kupte na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.